sypialnia, lniane zasłony, wełniane poduszki
13
paź

Ciepłe i przytulne wnętrza

Projektowanie wnętrz w stylu rustykalnym to aranżacja przywodząca na myśl okiennice z drewna, koronkowe zazdrostki, kuchnie wypełnioną zapachem chleba, dwory urządzone po staropolsku czy mające swój urok chaty na skraju lasu. Kojarzą nam się z miłą, ciepłą, domową atmosferą. Jest to wyjątkowy styl, stanowiący połączenie natury, wiejskiego klimatu oraz minionej przeszłości. Stylistyka wnętrz rustykalnych jest utrzymana w prostej i harmonijnej formie. Stworzony został głównie z myślą o człowieku, dlatego też charakteryzuje się funkcjonalnymi, komfortowymi przestrzeniami, na które przyjemnie jest popatrzeć, a także w nich mieszkać.

biała kuchnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny – czym jest?

Rustic – to słowo pochodzące z angielskiego tłumaczy się jako chłopski, swojski lub wiejski. Już na przełomie XVIII i XIX wieku w Stanach Zjednoczonych zaczęły powstawać premierowe meble w stylu rustykalnym, które wytwarzano głównie z drewna – naturalnego i taniego tworzywa.

Z tego powodu należy kojarzyć nurt rustykalny w naszych wnętrzach z obligatoryjną obecnością elementów drewnianych, charakteryzujących się na swojej fakturze słojami, spękaniami czy sękami. Idealnie, gdy mają jasną barwę, ponieważ z nią prezentują swoją największą naturalność. Ich powierzchnię można oczywiście bejcować w stylu mahonia czy palisandry.

Ługowanie to kolejny zabieg, jaki warto przeprowadzić na meblach, projektując wnętrze w stylistyce rustykalnej. Dzięki zastosowaniu tego procesu aranżacja zyska prostszy, wiejski klimat. Naturalność tego stylu można osiągnąć również dzięki meblom wykonanym z prawdziwych gałęzi. Dębowe konary po uprzednim ociosaniu mogą wejść w skład krzeseł w kuchni lub też stanowić nogi salonowego stolika na kawę.

Warto podkreślić, że wnętrza w tej konwencji nie przewidują nadmiernie ekspresyjnych form wyposażenia mebli, w zamian za to należy postawić na te wyzute ze wszelkiego rodzaju wyrafinowanych dekoracji. Ponadto preferuje się w nim podłogę z drewna, belki pod sufitem oraz naturalnie wykonaną stolarkę okienną i drzwiową.

Elementy w rustykalnych wnętrzach

Sielska kompozycja wnętrz wiejskich chat, składająca się z rzeczy i dodatków pamiętających przeszłe dziesięciolecia, stanowi podstawę stylu rustykalnego. W obecnych czasach jest to bardzo popularny trend, ponieważ nie wszyscy akceptują wystrój pełen dodatków, przenosząc swoje zainteresowanie na bardziej minimalistyczne sielskie wnętrza.

Postaw na białe ściany, niech będą jak neutralna płaszczyzna, gotowa do ozdobienia rustykalnymi akcesoriami. Do salonu, który chce nawiązać do wiejskiego klimatu, ale jednocześnie pozostać w nowoczesnym stylu, wprowadź drewniany stół albo stolik kawowy. Nie zapomnij także o miękkich tkaninach, takich jak imitacje skóry, zasłony czy poduszki. Zdecydowana większość dodatków powinna mieć kolory ziemi, by cała aranżacja wpisywała się w harmonię z naturą.

drewniane belki sufitowe

Kuchnia w stylu wiejskim – przytulne wnętrze

Najczęściej urządzanym przez nas wnętrzem w tym stylu jest kuchnia i to nawet w przypadku, gdy pozostała przestrzeń zaaranżowana jest w innych nurtach. Rattan, wiklina i meble wykonane z drewna o prostej charakterystyce to podstawowe elementy takiego pomieszczenia. Jego uzupełnieniem mogą być plecione kosze i kobiałki.

Dodatkowo kuchnie wyposaża się w blaty naśladujące kamień lub ścienne płytki kojarzone ze starymi kaflowymi piecami. Kredens pomalowany na zielono i ozdobiony ludowymi wzorami może być idealnym wypełnieniem całej przestrzeni, a jego półki mogą być upiększone innymi kolorowymi elementami – naczyniami wykonanymi z gliny czy dekoracyjnymi butelkami ze szkła.

Okap warto, aby był ozdobiony warkoczami czosnku lub suszonymi ziołami ułożonymi w bukiety, a pod sufitem należy umieścić ociosane belki stropowe – zabiegi te idealnie wpisują się w charakterystykę tego stylu. Ma on być przede wszystkim urokliwy, a w tym celu opłaca się nadać ciepła pomieszczeniu, ozdabiając je haftowanymi makietkami z kratkowanym obrusem czy kolankami stanowiącymi wykończenie firanek. Naśladująca kamienne klepisko terakota może być modną dekoracją podłóg.

Sypialnia w stylu rustykalnym – prostota z klasą

Projektując sypialnię, zakładamy, że powinna być ona miejscem przyjemnym, więc w trendzie rustykalnym będziesz się w niej czuł niesamowicie. Wyjściem do wykonania takiej aranżacji powinno być łóżko o charakterystyce surowej, prostej i okazałej, udekorowanej elementami pochodzenia ludowego oraz zajmujące środkowe miejsce w pomieszczeniu. W naszej tradycji dopuszczone są tonacje góralskie, kaszubskie i łużyckie. Dzięki nim pomieszczenie bardzo szybko nabiera radosnej kolorystyki. W takiej sypialni również powinny się znaleźć:

  • delikatne lniane zasłony,
  • poduszki z wełny,
  • haftowane kapy.

Oczywiście pamiętaj o naturalnym pochodzeniu tych tkanin, ponieważ nie powinno się tutaj używać sztucznych włókien. Dzięki migającemu blasku świec przestrzeń ta wieczorami będzie napełniała nas swoją przytulną atmosferą. Do starych kaganków lub słojów ze szkła można włożyć parę z nich. Aby wprowadzić klimatyczny nastrój, idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie lamp naftowych.

Łazienka z wiejskim klimatem

Czy warto decydować się na łazienkę w tym stylu? Oczywiście! Aranżacja takiego wnętrza następuje w bardzo łatwy sposób – ściany wystarczy pokryć płytkami o szkliwionej fakturze lub naśladującymi powierzchnię kamienia. Armaturę należy odpowiednio wystylizować – zdobienia inspirowane ludowymi nutami mogą się znaleźć na mosiężnych kranach, a umywalki z porcelany, naśladujące misy z kamienia, będą idealnym wykończeniem takiego wnętrza.

aranżacja łazienki z naturalnymi elementami

Trzeba pamiętać także o akcentach drewnianych postaci okien, listw lub regałów. Stylowym wyposażeniem łazienek mogą być ozdobione, emaliowane dzbany, stare tarki do prania lub pudełka dekoracyjne w nutach folklorystycznych.

Kwiaty w rustykalnym stylu – proste piękno

Kwiaty cięte, a także doniczkowe są idealnym uzupełnieniem stylu rustykalnego. Na kuchennym stole urokliwie wygląda bukiet białych róż, za to paprotki i cyklameny w swoich glinianych, drewnianych lub wykonanych z rattanu donicach niesamowicie komponują się z innymi naturalnymi elementami w stylu rustykalnym.

Aranżacja wnętrz w stylu rustykalnym

Odkryj urok rustykalnego wnętrza! Nasze urządzenia wnętrz w stylu rustykalnym przynoszą ciepło i urok wiejskiej atmosfery do Twojego domu. Dzięki doświadczonemu projektantowi wnętrz MAZZANI, możesz przekształcić swoje przestrzenie w unikalne, rustykalne oazy. Nasz projektant, ekspert w aranżacji wnętrz, pomoże Ci stworzyć przytulne i urokliwe otoczenie, które przywoła nostalgiczny urok wiejskiego życia. Zapewnij sobie spokój i harmonię dzięki naszemu projektowaniu wnętrz w stylu rustykalnym. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się drewno w stylu rustykalnym?

Drewno w stylu rustykalnym charakteryzuje się słojami, spękaniami czy sękami na swojej fakturze.  Idealnie, gdy ma jasną barwę, ponieważ z nią prezentuje największą naturalność. Jego powierzchnię można oczywiście bejcować w stylu mahonia czy palisandry.

Czym jest styl rustykalny?

Jest to wyjątkowy styl, stanowiący połączenie natury, wiejskiego klimatu oraz minionej przeszłości. Stylistyka wnętrz rustykalnych jest utrzymana w prostej, harmonijnej formie, projektowana głównie z myślą o człowieku, dlatego też charakteryzuje się funkcjonalnymi, komfortowymi wnętrzami, na które przyjemnie jest popatrzeć.