Ścianka między salonem a kuchnią
04
sty

Samodzielne projektowanie przestrzeni

Czy decydując się na zaaranżowanie przestrzeni bez pomocy projektanta, wszystko może pójść bezproblemowo? Oczywiście, że tak. Może stać się jednak i tak, że mimo dużej wiedzy i przeczytania wielu poradników, popełnisz jeszcze kilka błędów. Na samodzielnie wykonany projekt czyhają pułapki. Sprawdź, co mamy na myśli. Mówią, że jeśli coś złego może się wydarzyć podczas planowania projektu mieszkania – to na pewno tak będzie. Jedna błędna decyzja może pociągnąć za sobą lawinę nieszczęść, bo w projekcie wszystkie elementy muszą być spójne.

 Niefunkcjonalne wnętrze

Czasem może zdarzyć się tak, że zachwycimy się czyimś mieszkaniem i chcemy odtworzyć aranżację również u siebie. Nie bierzemy jednak pod uwagę, że na zdjęciu może widnieć 200-metrowy dom, pokaźny salon czy sypialnia z widokiem na las, a my dysponujemy małym metrażem. Wydaje nam się, że umieścimy w nim to wszystko, co zobaczyliśmy u znanego aktora czy celebrytki. Okazuje się, że zderzenie z rzeczywistością może być bolesne, a samo wnętrze, choć piękne, będzie zupełnie niefunkcjonalne. Oczywiście, estetyka jest ważna wszędzie, ale w parze z nią musi iść praktyczność i użyteczność. Musimy znaleźć miejsce na wszystkie zgromadzone przez lata rzeczy.

biała kanapa, różowe dodatki

Budżet

Częstą pułapką jest także brak orientacji na temat tego, ile tak naprawdę będzie kosztował remont czy wykończenie mieszkania. Brak wcześniejszego kosztorysu i wiedzy na temat kosztów sprawia, że pieniądze znikają na początkowym etapie, a później nie starcza ich na wykończenie. Brak kontroli nad wydatkami prowadzi do tego, że brakuje na materiały, w które naprawdę warto zainwestować. Oczywiście, można zastosować tańsze zamienniki, ale wtedy efekt nie będzie tak imponujący, a samo wykończenie mało solidne.

Niewykorzystany potencjał mieszkania

Rzadko zdarza się, by mieszkanie od dewelopera było tak zaplanowane, by idealnie spełniało oczekiwania przyszłych mieszkańców. Czasem jednak warto przesunąć jedną ściankę, by uzyskać większą przestrzeń w łazience i salonie lub otwartą kuchnię. Można stworzyć w ten sposób także dodatkowe miejsce na garderobę lub kącik dla malucha. Zamiast tego powstaje małe wnętrze, a domownicy nie potrzebnie męczą się na kilkunastu metrach w salonie czy kuchni. Wystarczyłoby, duży przedpokój zagospodarować inaczej i nie byłoby takiego problemu. Dopasowanie ilości przestrzeni do domowników, gości, a także ubrań i rzeczy, które zgromadziliśmy przez lata, jest niezbędne, by czuć się komfortowo.

Bałagan zamiast planu

Tuż po kosztorysie trzeba określić wstępny harmonogram prac remontowo-wykończeniowych. Bez tego wiele kwestii może pójść nie tak. Zaplanowanie strategii działania podpowie nam, co jest najważniejsze i czemu należy poświęcić więcej uwagi, a na czym skupić się później. Remont mieszkania jest poważnym przedsięwzięciem i bez jakiegokolwiek planu może sprawić kłopoty. Warto więc ustalić punkty, do których będziemy się odnosić. Zarezerwować terminy działań poszczególnych prac, zaplanować cykl budowy. Pominięcie tego punktu sprawia, że przeciąga to czas remontu, generuje straty zarówno czasowe, jak i kosztowe. To szybka droga do stresu, frustracji, a nawet zakończenia remontu z mniejszym efektem, byleby tylko było to już za nami.

sypialnia w stylu skandynawskim

Elektryka

Dobre rozplanowanie gniazdek to nie lada wyczyn. Większość osób nie przywiązuje zbytniej uwagi do tego, że ich układ musi być dobrze przemyślany. Gniazdko powinno znajdować się tam, gdzie go akurat potrzebujemy. W salonie – by naładować telefon lub włączyć stojącą lampę, blisko balkonu – by go odkurzyć, czy chociażby w garderobie w czasie prasowania ubrań. Jeśli nie zarządzimy umiejscowieniem gniazdek odpowiednio – trzeba będzie używać przedłużaczy, aby zasilić sprzęty. Jeśli jest to potrzebne okazyjnie – nie rodzi zbyt wielu problemów, ale jeśli nie mamy gniazdka na sprzęty kuchenne, wyciąganie co chwilę lub stałe umiejscowienie przedłużacza na blacie stwarza wrażenie bałaganu i chaosu. Deweloper zwykle daje nam trzy-cztery gniazdka na jedno pomieszczenie plus centralne źródło światła. To wydaję się nierzadko za mało. Dodatkowe oświetlenie buduje klimat, ułatwia relaks. Za tym, że w trakcie ładowania telefonu chętnie po niego sięgamy, musi iść w parze gniazdko obok kanapy czy fotela, a nie w kuchni czy w przedpokoju. Ktoś, kto samodzielnie projektuje mieszkanie, musi więc mieć wiedze na temat rozplanowania takiej elektryki.

Materiały

Skupianie się na myśleniu o tym co „tu i teraz” świetnie sprawdza się w życiu, ale gorzej w projektowaniu. Projekt Twojego domu musi zakładać zarówno bliższą, jak i dalszą przyszłość. Cieszysz się z wymarzonego mieszkania, ale warto pamiętać o zmianach, które prędzej czy później nastąpią. Twoje pociechy nie będą wiecznie spały w niemowlęcym łóżeczku, a komputer nie będzie rozkładany każdego dnia na kuchennym stole. Zawsze warto mieć plan B na Twoje mieszkanie, ingerencje, które pozwolą wydzielić dodatkową przestrzeń. Projekt powinien uwzględniać, że za kilka lat Twoje plany i potrzeby mogą się zmienić, a mieszkanie nie jest z gumy i do tych zmian musi się jakoś dostosować.

Materiały wykończeniowe

Projektując wnętrze, trzeba posiadać wiedzę o materiałach wykończeniowych. Jeśli takiej nie posiadamy, może okazać się, że efektownie wyglądające fronty w kolorze matowej czerni zbierają odciski przy każdym najmniejszym dotyku. Na białych, choć bardzo estetycznych płytkach, zawsze będzie widać najmniejszy brud, a ich sprzątanie może przyprawić o ból głowy. To, co ładnie wygląda na fotografiach, może okazać się zupełnie niefunkcjonalne i rozczarować na tyle, że będziemy zmuszeni do kolejnych przeróbek, a takie, niestety, nie zawsze są niskobudżetowe. Architekt, który projektuje mieszkanie, zna się na materiałach i wie, co do czego dopasować, by zaoszczędzić czas na sprzątaniu czy chociażby zachować spójność i estetykę wykończenia.

Co z ta modą?

Polacy często sięgają po styl skandynawski. Kochają wszystko, co się z nim kojarzy – białe naturalne wnętrza, przejrzystość. Wydaje się, że to wyróżnik elegancji. Trendy jednak zmieniają się z roku na rok i nie warto uparcie gonić za tym, co w danym sezonie modne. Oczywiście, względy estetyczne są ważne, ale ważniejsze jest to, by styl odpowiadał charakterowi domowników i korespondował z ich poczuciem piękna. Mieszkanie trzeba urządzić na lata, by było funkcjonalne i ładne, a nie na kilka miesięcy – bo tyle może potrwać moda na coś konkretnego. Warto czerpać inspiracje i wybierać designerskie dodatki czy meble, ale myśleć również o tym, by dobrze się czuć w danym wnętrzu.

ciepła otwarta kuchnia

Kolorystyka wnętrz i mieszanie stylów

Dobranie odpowiednich kolorów jest najważniejszym elementem spajającym całe mieszkanie. Dobrze dobrane kolory będą ze sobą współgrały, złe – „gryzły się” i stwarzały wrażenie chaosu. Wykorzystywanie zbyt wielu barw i odcieni nie sprawi, że wnętrze będzie efektowne, a zupełnie odwrotnie. Taki sam bałagan zrodzi się z mieszania zbyt wielu ilości stylów. Skandynawski salon, kuchnia w stylu boho i modernistyczna jadalnia. To nie będzie już artystyczny nieład, a coś, co sprawi, że mieszkańcy będą czuć się niekomfortowo, a wyposażenie będzie wyglądało, jak z różnych stron katalogów. Nadmiar nie jest dobry w żadnym wypadku.

Zapominalstwo

Na koniec ważna rzecz: zapominanie o drobiazgach. To, co można napotkać przy projektowaniu wnętrz i dla osoby, która na aranżacji zna się jedynie z wiedzy teoretycznej to:

  • umieszczenie toalety pod oknem – odstrasza, a dodatkowo przy otwartym oknie, w zimie powoduje dyskomfort,
  • brak grzejników w łazience,
  • brak odpowiedniej ilości blatu roboczego – nawet jeśli wydaje nam się, że nie potrzebujemy dużo miejsca, warto zwiększyć przestrzeń roboczą na przyszłość,
  • brak zachowania ergonomii przy planowaniu ustawienia sprzętów AGD,
  • brak wywiewu/okapu,
  • zakup mebli bez sprawdzenia wymiarów wnętrza.

Stwórz funkcjonalną i kreatyną przestrzeń razem z nami

To tylko niektóre z konkretnych przykładów. Jak widać, pomoc specjalisty w zakresie planowania aranżacji mieszkania jest nieoceniona. Dostajemy gotowy plan i projekt jedynie do przeanalizowania i dyskusji. Nie musimy martwić się, że czegoś zabraknie lub urządzimy niefunkcjonalne wnętrze. Jeśli stoicie przed wyborem, czy zlecić pracę, czy wykonać projekt samemu – odpowiedź może być tylko jedna. Aranżacja wnętrz samemu będzie skuteczna tylko w przypadku, gdy macie wystarczającą wiedzę. W innym – postaw na doświadczenie profesjonalistów. Zapraszamy do kontaktu z zespołem MAZZANI.