salon w stylu marokańskim
16
sie

Doskonała mieszanka kolorów i wzorów

To nurt pełny muzułmańskiego klimatu z aromatycznymi przyprawami, pięknymi tkaninami i barwną ceramiką. Wywodzi się on z północno – zachodniej Afryki, a dokładniej jak sama nazwa wskazuje – z Maroko.

Trend marokański kieruje się przede wszystkim przepychem. Tekstylia są bardzo dobrej jakości o różnych symbolach, fakturach i barwach. Słynie on także z dywanów, poduszek ze słynną koniczyną, baldachimów oraz obrusów i serwetek. Meble to zazwyczaj proste, drewniane korpusy, czasami bielone i malowane przeróżnymi barwami. Natomiast fronty są ażurowe, zdobione koronkami, okleinami i abstrakcyjnymi malowidłami.  

Marokańska zastawa

Charakterystyka stylu marokańskiego  

Marokański nurt doskonale przeplata się z nowoczesnością. W aranżacjach mieszkaniowych często łączy orient z minimalizmem, jest pełny luksusu, a charakteryzują go takie cechy jak: 

  • wzornictwo – pokazywane jest za pomocą tekstyliów i ceramiki, niekiedy używa się tapety. Motywy występują też na poszewkach od poduszek, płytkach podłogowych czy miskach. Najpopularniejszym wzorem jest marokańska koniczyna; 
  • tkaniny – najczęściej jest to jedwab, aksamit i atłas. Bardzo ważna jest jakość, bo używa się ich wszędzie, np. ręcznie szyje się dywany; 
  • meble – masywne, tworzone z drewna cedrowego, powszechne są pufy; 
  • kolorystyka – intensywne i ciepłe kolory, m.in. burgund, czerwień, pomarańcz; 
  • dodatki – dywan w stylu marokańskim, lampiony i świeczniki, obowiązkowo tapeta z koniczyną. 

Kolory  

Styl marokański opiera się głównie na ciepłych i intensywnych kolorach: burgundowym, pomarańczowym, brązowym, żółtym, czerwonym, różowym oraz fuksji. Barwy Maroka są soczyste tak jak kurkuma, papryka i szafran, z których słynie marokańska kuchnia. Z ciepłą paletą odcieni przeplatają się także zimne, takie jak: niebieski, turkusowy, zielony, a także błękitny, indygo, kobalt, szmaragdowy oraz butelkowa zieleń.

Dodatki w połączeniu ze srebrnymi i złotymi meblami podkreślają marokański przepych. Odpowiednie dla pomieszczeń urządzonych w tym nurcie będzie zestawienie jednej kolorowej ściany z bielą pozostałych. 

Dodatki  

Styl marokański, a zwłaszcza jego dodatki to morze fantazji, kontrastowanie kolorów i wzorów oraz zestawienie wszystkiego ze wszystkim. Znakiem rozpoznawczym Maroka są piękne dywany, najlepiej wzorzyste modele, które możemy zawiesić na ścianie.

Inne dekoracje w tym nurcie to: 

  • rozeta – możemy ją wykorzystać na poszewkach od poduszek czy zasłonach, które oddzielają poszczególne pomieszczenia; 
  • marokański klim – jest to tkanina dekoracyjna, którą wykonuje się ręcznie z lnu lub wełny. Stosuje się ją do dekoracji podłóg i ścian, najczęściej są to motywy roślinne lub kolorowe wzory geometryczne. Ten akcent możemy połączyć z klimem i zamontować reflektory lub kinkiety; 
  • barwna ceramika – podczas aranżacji wnętrza w tym stylu jest to również jeden z najważniejszych punktów. Na pewno powinniśmy oswoić się z gliną, ponieważ w kuchni warto mieć kolorową, ceramiczną zastawę i inne dodatki wykonane z tego surowca. Wieszanie ozdobnych talerzy na ścianie także jest dobrym pomysłem, a płytki ceramiczne możemy zastosować zarówno w pomieszczeniu kuchennym, jak i łazience na całej powierzchni lub jej kawałku; 
  •  lampiony i świeczniki – najlepiej, żeby były kolorowe, metalowe, postarzane albo z ornamentami. Ażurowe lampiony, w których pali się świeca dają wyjątkowy motyw na ścianie, możemy również wybrać je z kolorowymi witrażami, dzięki którym z łatwością uzyskamy zamierzony efekt; 
  • naturalne materiały – w tym nurcie powinniśmy korzystać z kamienia, metalu, cegły ozdobnej oraz drewna i szkła. Żadnych tworzyw sztucznych, czyli plastiku; 
  • mozaika – mamy do wyboru mozaikę kamienną, metalową, ceramiczną, szklaną i drewnianą. Możemy zastosować ją w kuchni, pokoju i łazience, na przykład w kształcie koniczyny marokańskiej, rybiej łuski czy tarczy, mamy również możliwość poeksperymentować z kolorami; 
  • tapeta z koniczyną marokańską – jest to dobry pomysł, jeśli chcemy odświeżyć wnętrze; 
  • szkatułki – możemy w nich przechowywać biżuterię lub drobne pamiątki, najlepsze są te najbardziej zdobione; 
  • kosze wiklinowe – mogą być także z trawy morskiej, m.in. posłużą do przechowywania; 
  • parawan – najlepiej wykonany z bambusa, dzięki niemu można np. oddzielić biuro od reszty pokoju. 
łóżko z baldachimem, skrzynie, pufy

Meble  

Wnętrze w stylu marokańskim powinno posiadać masywne i drewniane meble wykonane z egzotycznych gatunków drzew. Doskonałym wyborem będzie palisander, czyli drewno, które wyróżnia się pięknymi słojami, a dodatkowo jest odporne na zarysowania i wilgoć – najlepiej sprawdzi się w łazience i kuchni. Orientalne sprzęty są również wykonywane z bambusa, fotel stworzony z tego materiału będzie się pięknie komponować z kolorowymi poduszkami.

Znakomicie, jeśli wybierzemy wyposażenie ręcznie zdobione abstrakcyjnymi malowidłami, wzorami, okleiną lub koronkami. Część z nich możemy pomalować na biało lub zdecydować się na intensywniejsze kolory. W miejscu wypoczynku postawmy stolik kawowy ze zdobionymi nogami, a w sypialni łóżko z baldachimem, który będzie chronić nas przed owadami. Istotnymi elementami są także taborety, pufy i skrzynie.  

Wzornictwo w stylu marokańskim  

Kluczowy punkt programu stanowią ornamenty inspirowane naturą, które umiejętnie przenikają się z żywą paletą barw nie tworząc przy tym w aranżacji wrażenia przytłoczenia i chaosu. Możemy zobaczyć je przede wszystkim za pomocą tekstyliów, na przykład dywanów, zasłon, poszewek na poduszki, a także ceramiki takiej jak misy, które są sporządzone specjalnie do spożywania danego rodzaju posiłku, talerzy, mozaiki, ozdobnych waz, płytek podłogowych. Niekiedy używane są też freski naścienne, czyli tapety.

Najczęściej spotykanym wzorem jest marokańska koniczyna zwana także arabeską, w Maroko można ją spotkać na każdym kroku.  Jest to motyw, który przypomina czterolistną koniczynę i pojawia się na wielu elementach wyposażenia wnętrz, np. lampach, kafelkach, ścianach, dywanach, pościeli oraz na poduszkach. Jest tworzony w różnych kolorach i wielkościach. W nurcie orientalnym mieszają się wzory kaligraficzne, roślinne i geometryczne. Znajdują się one również na lustrach, natomiast ażury zdobią wszystkie okiennice.  

Styl marokański w kuchni  

Z afrykańsko–arabską kuchnią kojarzą się takie kolory jak wypalona glina, ognista czerwień i głębokie brązy. Dlatego najlepszy efekt otrzymamy, gdy dodamy do nich barwy bazowe, czyli piaskowe beże, biel i turkus. Możemy je wprowadzić za pomocą glinianych kubków, kolorowej zastawy, ceramicznych wazonów czy obić krzeseł i ściereczek.

Styl marokański w takim pomieszczeniu to florystyczne motywy i przepych. Wybierajmy postarzane, metalowe i dekoracyjne uchwyty do szuflad i szafek. Na parapecie postawmy lampiony, a na ścianie obok kuchenki powieśmy drewniane sztućce. Jeśli chodzi o oświetlenie, wybierajmy ażurowe lampy z kolorowymi witrażami. Zamiast trzymać w szafce przyprawy, lepiej postawić je gdzieś na blacie, a najlepiej w szklanych słoiczkach czy glinianych pojemnikach z nazwami poszczególnych ziół. Miętę, rozmaryn i bazylię umieśćmy w kolorowych doniczkach. Nad blatem lub na podłodze warto wykorzystać płytki ceramiczne.  

Styl marokański w sypialni  

W sypialni postawmy na jedwab, który lepiej wpływa na sen, dodatkowo warto pokusić się o baldachim lub moskitierę. Możemy zaszaleć z kolorami, a więc barwne poduszki z ornamentami świetnie się sprawdzą w takim pomieszczeniu. Dodajmy również dekorację, np. egzotyczne kwiaty, rośliny, które oczyszczają powietrze, świeczki sojowe oraz szkatułki i kadzidła.  

Rattanowy zestaw mebli

Wnętrza stworzone z pasją!

Odkryj magię stylu marokańskiego przy projektowaniu swojego wnętrza. Z naszym doświadczonym architektem wnętrz MAZZANI, stworzysz projekt i aranżację wnętrz, która przeniesie Cię na magiczny szlak tysiąca i jednej nocy. Dzięki naszej pomocy osiągniesz egzotyczną atmosferę i pełen detali wystrój. Skorzystaj z naszego projektu wnętrza, by uczynić swoje mieszkanie miejscem pełnym marokańskiego uroku i tajemnicy. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Skąd pochodzi styl marokański?

Jak sama nazwa wskazuje styl ten pochodzi z Maroko, z północno-zachodniej części Afryki. Dlatego wnętrza w nurcie marokańskim są pełne muzułmańskiego klimatu.  

Co jest charakterystyczne dla nurtu marokańskiego?

Styl marokański to przede wszystkim przepych. Najbardziej charakterystyczne cechy tego nurtu to bardzo dobrej jakości tkaniny, wzornictwo oraz ciekawe dodatki, np. popularna koniczyna. 

Jakie występują dodatki w stylu marokańskim?

W tym stylu jest ich wiele m.in. dywany i najlepiej, żeby było ich dużo. Oprócz tego w nurcie marokańskim popularnymi dodatkami są gliniane i ceramiczne zastawy, lampiony, świeczniki oraz koniczyna marokańska i dekoracje z naturalnych materiałów.

O czym trzeba pamiętać wprowadzając trend marokański do swojego wnętrza?

Warto pamiętać o korzystaniu z naturalnych materiałów takich jak kamień, metal, drewno i glina. Nie bać się stosować wzorów i kolorów, ponieważ bez nich trend marokański nie istnieje. Powinno się również zastosować złoto i srebro w tkaninach i dodatkach. Co więcej należy korzystać z okryć, obić, poszewek oraz serwetek, zasłon, obrusów i ręczników.