miękkie kanapy w salonie
16
sie

Charakterystyka stylu japandi

Zyskujący popularność styl japandi, któremu postanowiliśmy poświęcić ten poradnik, charakteryzuje się między innymi prostotą i niczym niezakłóconą spójnością. W urządzonych w ten sposób wnętrzach spragnione wytchnienia osoby niewątpliwie będą mogły spokojnie odpocząć, ukoić nerwy i napełnić się dobrą energią. Jak stworzyć zachęcającą do odprężenia, harmonijną aranżację, w której każdy detal odgrywa swoją rolę? O tym przeczytasz poniżej, ale najpierw wyjaśnimy dokładniej, z czym jeszcze wiąże się styl, który dziś zgłębiamy.

kuchnia z czarnym blatem

Więcej o nurcie

Japandi powstało dzięki połączeniu słów „japan” oraz „scandi” i sprowadza się do integracji właściwej dla Japonii niewyszukanej elegancji ze skandynawską wygodą i nowoczesnością. Charakterystyczne są dla niego nieskomplikowane kształty, delikatne palety barw i naturalne materiały. Na nurt wpłynęła również filozofia wabi-sabi, która zakłada między innymi to, że piękno kryje się w niedoskonałościach.

Ten sposób na urządzenie wnętrza przypadnie do gustu sympatykom natury, a także osobom poszukującym wyciszenia i praktycznych rozwiązań. Warto wspomnieć, że omawiany dziś przez nas styl nie traci na wartości estetycznej ze względu na specyficzną dla niego skromność. Wręcz przeciwnie – aranżacje japandi mogą być piękne w swojej prostocie.

meble o prostych kształtach

Subtelne tonacje

Japandi stawia na łagodne barwy – biel, beż i kolory ziemi będą idealnym wyborem dla urządzanej w tym stylu przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że nie można zdecydować się na zastosowanie innych kolorów, spośród których warto wyróżnić:

  • brąz,
  • szarość,
  • czerń,
  • kolor niebieski.

Musimy tutaj zaznaczyć, że czerń i odcienie niebieskiego zazwyczaj pojawiają się na dodatkach i odrobinę uatrakcyjniają całość. Pozostałe barwy stanowią dla nich swego rodzaju tło i wprowadzają do wnętrza spokojną atmosferę. Delikatne niebieskie akcenty dodają optymizmu aranżacji oraz nam samym, jak również pozwalają się skoncentrować, a wskutek tego zwiększają produktywność.

Naturalne materiały

W pomieszczeniach bardzo często spotyka się drewno – zwykle pod postacią podłogi lub umeblowania, a niekiedy paneli na ścianach. Nurt skandynawski przepada za drewnem jesionów, buków oraz sosen białych, natomiast nurt japoński ceni sobie modrzewie, cedry i cyprysy. We wnętrzach japandi możemy znaleźć każdą z wymienionych odmian.

Oprócz tego wykorzystuje się kamień, wiklinę, bambus oraz rattan, by jeszcze wyraźniej uwydatnić wartość naturalnych materiałów. Nie powinno także zabraknąć bawełnianych czy wykonanych z lnu tkanin, które również mają duże znaczenie dla stylu.

Proste kształty

Wybierając umeblowanie, należy unikać skomplikowanych kształtów – proste, lekkie modele sprawdzą się znacznie lepiej. Nie są też konieczne wymyślne uchwyty i zdobienia, które można zauważyć na szafach czy krzesłach w pomieszczeniach nastawionych na większą strojność.

Wspomniane przedtem drewno może przyjąć formę regałów, szafek lub dekoracji. Gładkie fronty mebli będą doskonale współgrać z jednobarwnymi czy kamiennymi blatami, a dębowy stół przyciągnie spojrzenie na dłużej. Z kolei pozbawiona zdobień sofa na cienkich nóżkach zachęci do relaksu w przytulnym salonie.

Warto wyposażyć wnętrza tylko w to, co jest nam niezbędne, aby uniknąć ryzyka, że wokół nas zapanuje nieporządek. Łącząc prostotę form i funkcjonalność, będziemy mogli mieć pewność, że aranżacji nie zabraknie symetrii i spójności.

Estetyczne dodatki

Biorąc pod uwagę założenia stylu japandi, ktoś mógłby zadać pytanie, czy ten nurt akceptuje urozmaicanie przestrzeni za pomocą dekoracji. Sympatycy dodatków nie muszą się jednak obawiać, ponieważ nie istnieje taki zakaz, a opcji na drobne upiększenie aranżacji jest więcej, niż mogłoby się wydawać.

Miłośnikom natury proponujemy drzewka bonsai czy bananowce. Równie dobrze zaprezentuje się wiszący patyczak lub kompozycja z żywych kwiatów. Rośliny wprowadzą do pomieszczenia świeżość i wpłyną pozytywnie na samopoczucie.

Na ścianach mogą znaleźć się panele, obrazy lub regały, które nie tylko przydadzą się czytelnikom, ale także subtelnie ożywią całość dzięki barwnym grzbietom książek. Z kolei na podłodze warto rozłożyć na przykład jutowy dywan – uatrakcyjni aranżację, a zarazem nie będzie rzucał się w oczy.

Umiar i funkcjonalność

Podsumujmy najważniejsze informacje, które zawarliśmy w tym poradniku. Urządzając pomieszczenie w stylu japandi, należy pamiętać o:

  • łączeniu prostoty i funkcjonalności,
  • stosowaniu delikatnej kolorystyki jako bazy dla ciemniejszych akcentów,
  • wykorzystywaniu naturalnych materiałów (zwłaszcza drewna),
  • wyposażeniu pomieszczeń w meble o nieskomplikowanych kształtach,
  • rozważnym korzystaniu z zalet dekoracji.

Postępując zgodnie z założeniami nurtu, stworzysz przestronne, pełne harmonii wnętrze. Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych wskazówek, jeśli zdecydujesz się na taki wystrój.

brązowy narożnik w salonie

Niezrównane zalety japandi

Odkryj urok Japandi z naszym doświadczonym projektantem wnętrz MAZZANI. Nasze projektowanie i aranżacja wnętrz w stylu japandi to doskonałe połączenie funkcjonalności i elegancji. Dzięki naszemu architektowi wnętrz Twoje mieszkanie stanie się spokojną oazą. Zaufaj naszemu projektowi i ciesz się harmonią japandi w swoim wnętrzu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są najważniejsze założenia stylu japandi?

Styl japandi łączy prostotę i funkcjonalność. Ograniczenie wyposażenia do niezbędnych elementów zapewnia wnętrzom przestronność, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom gospodarowanie przestrzenią staje się wygodniejsze. Tak urządzone pomieszczenia zachęcają również do odpoczynku w spokojnej atmosferze.

Czy kolor niebieski pasuje do wnętrza japandi?

We wnętrzach japandi powinno znaleźć się najwięcej neutralnych barw, jednak nieprzesadnie niebieski akcent może nieco urozmaicić całość. Dodatki w tym kolorze wpływają na poprawę koncentracji, a także dodają optymizmu.

Jakie materiały sprawdzą się w takiej aranżacji?

Japandi sympatyzuje z naturą, zatem warto wyposażyć pomieszczenie między innymi w drewniane, kamienne, bambusowe czy wiklinowe elementy. Szczególnie cenione jest drewno, które często przyjmuje formę mebli, podłogi czy paneli na ścianach. Warto dodać do aranżacji tkaniny z lnu lub bawełny, które również są często spotykane w tego rodzaju wnętrzach.

Na jakie meble stawia styl japandi?

Meble powinny cechować się przede wszystkim prostym kształtem oraz funkcjonalnością. Można również zrezygnować z uchwytów i zdobień. Sprzęty często wykonane są drewna, natomiast ich liczba jest ograniczona do niezbędnego minimum, aby dodać wnętrzom przestronności i uniknąć ryzyka, że pojawi się w nich atmosfera nieładu.