salon w jasnych kolorach
25
paź

Czym jest styl japandi?

Styl japandi zapoczątkowali duńscy architekci, łącząc ze sobą estetykę japońską i skandynawską. Spodoba się on osobom, które stawiają na minimalizm. Nurt ten miesza różne trendy i prawidłowo dobrane elementy wnętrza takie jak obrazy czy wazony. Japońskim mieszkaniem kieruje filozofia wabi-sabi, co oznacza prostotę i harmonię życia.

Według tych zasad starają się żyć Skandynawowie i Japończycy. Chociaż ich zwyczaje są różne, oba kierunki doskonale się uzupełniają. Pomimo ogromnej odległości, która dzieli Kraj Kwitnącej Wiśni i północną część Europy, to dwa zaskakująco bliskie sobie światy. Obie kultury łączy szacunek do natury, umiłowanie prostoty i porządku. Równocześnie każda z nich wzbogaca japandi o inne, unikalne akcenty.

Kanapa japandi

Japandi – cechy charakterystyczne

Wystarczy niewiele, aby nadać mieszkaniu charakter japandi. Jeśli będziemy kierować się wyznacznikami tego stylu, możemy z łatwością uzyskać zamierzony efekt. Charakteryzują go takie cechy jak:

  • naturalne materiały – dominuje jasne drewno, czasem skontrastowane z ciemnym. Tekstury powinny być chropowate i posiadać rysy. Ważna jest również glina w wykończeniu ścian i dodatkach, np. ręcznie wykonana donica. Papier jest istotny w oświetleniu i stworzeniu parawanów. Sprawdzą się również takie tkaniny jak wełna, bawełna, len oraz kamienie, np. marmur;
  • kolory ziemi – biały i beżowy jako baza, a uzupełniają je czarny i brązowy oraz szałwiowy zielony; 
  • meble – niskie stołeczki i stoły, siedzi się na podłodze, przesuwane drzwi;
  • oświetlenie – lampiony;
  • wzory – elementy natury, np. kwiaty wiśni i prosta geometria.

Japandi we wnętrzu

Oświetlenie we wnętrzu jest bardzo ważne, najlepiej sprawdzają się lampy wykonane z lekkiej plecionki, np. wikliny, rattanu, bambusa lub posiadające elementy drewniane. Krzesła w tym stylu powinny być wykonane z naturalnego drewna, natomiast sofa musi być minimalistyczna, jasna i pokryta tkaniną w neutralnym kolorze, najlepiej w beżowym lub szarym. Jeżeli wybierzemy model na nóżkach, to dzięki temu aranżacja będzie prezentować się lekko. Warto wybrać drewniane łóżko i położyć na nim białą pościel, którą przykryjemy plecioną, beżową narzutą, miękkie poduszki w poszewkach z bawełny i lnu także są mile widziane.

W wystroju japandi doskonale prezentuje się tkany dywan. Dobrym wyborem będzie również komplet dwóch stolików, gdzie jeden można schować pod drugi, najlepiej z drewnianym blatem i metalowymi nóżkami. Ściany w nurcie japandi powinny być pomalowane na neutralny kolor, ale można też wybrać tapetę w delikatne, geometryczne wzory, nawiązujące do natury.

Kolejnym charakterystycznym detalem w tym trendzie są parawany wykonane z delikatnego papieru ryżowego lub drewna. Nie można również zapomnieć o dekoracjach, obrazy i plakaty będą doskonałym uzupełnieniem całokształtu, najlepiej w czarnych ramkach, ponieważ wtedy ściana będzie wyglądała bardziej wyraziście. Jako dodatek warto użyć ceramicznego wazonu, na którym widać ślady zużycia. Przede wszystkim ma być wygodnie i funkcjonalnie oraz przestronnie. Nie powinny pojawiać się zbędne przedmioty.

Wygodne wnętrze japandi

Kolorystyka

W stylu japandi znajdziemy między innymi czerń czy ciemne brązy, jednak ważna jest również spokojna zieleń o odcieniu szałwiowym. W formie mocniejszych akcentów występują kolory ognia i burzowego błękitu. Na podłodze poleca się rozłożyć płaski dywan w stonowanej barwie, np. z naturalnej juty.

Bazowe koloryDodatkowe kolory
BiałyCzarny
BeżowyBrązowy
Szary 

Meble

Meble w tradycyjnej aranżacji domu japońskiego to przede wszystkim maty tatami, niskie stołeczki i stoły, ponieważ siedzi się na podłodze. Dodatkowo przesuwane drzwi i lampiony oraz komoda, która powinna być nieduża. Modele o prostych kształtach mają być lekkie i zrobione z naturalnych materiałów. Perfekcyjna będzie kanapa lub fotel z lekko rozłożonymi na boki oparciami i rattanowym siedziskiem. Aby nie zagracać wnętrza na widoku, powinniśmy postawić tylko takie sprzęty, które mają wyjątkowe znaczenie i z których korzystamy na co dzień.   

Dekoracje i oświetlenie

Dekoracje powinny być przemyślane i wykonane z drewna. Do wnętrza japandi najlepiej nadają się drewniane rzeźby i wyroby tradycyjnego rzemiosła, duże ceramiczne wazony i naczynia. Rolę dodatków pełnią również meble i duże, stojące lub z plecionym czy papierowym kloszem lampy oraz starannie dobrane rośliny, np. suszone gałązki i trawy, perełkowiec drobnolistny, paprocie czy drzewka bonsai.

Ściany pokoju mogą ozdobić proste regały z książkami, fornir, drewniane panele lub obrazy. Pomieszczenie japandi powinno być dobrze nasłonecznione naturalnym światłem słonecznym, a więc sprawdzą się okna balkonowe. Jako rekwizyty możemy też wybrać dywany i koce.

Materiały pasujące do japandi

W stylu japandi dominują głównie naturalne tkaniny. Najczęściej występują:

  • drewno – przeważnie jasne, wykonane są z niego meble, dodatki, okładziny ścian i sufitów. Często są spotykane ażurowe panele z lameli,
  • papier ryżowy – lampy, parawany,
  • ceramika – ręcznie wykonane naczynia i wazony,
  • plecionki – z bambusa, trawy morskiej i rattanu,
  • bawełniane i lniane tekstylia – sprawiają, że jest bardziej przytulnie, a przy tym ocieplają wnętrze,
  • kamień,
  • tekstury – ważne są te, które stworzyła natura i te, które są wynikiem upływu czasu. Powinno czuć się pod palcami rysy i chropowatość.

Inne wyroby mają stanowić jedynie dopełnienie. Japandi jest jednym z trendów, w którym wykonują one dużą rolę. Najlepiej, żeby zachowały wygląd sprzed lat, będzie to odpowiednie z filozofią wabi-sabi oddającą hołd temu, co starzeje się w naturalny sposób. Wnętrza tego nurtu mają wiele wspólnego z ekologicznym stylem życia.

Styl japandi – wzory

Styl japandi to przede wszystkim porządek, który nie lubi intensywnych i mocnych wzorów, dlatego bazą do aranżacji przestrzeni powinny być gładkie powierzchnie. We wnętrzach warto wykorzystać symbole występujące w naturze, np. słoje na drewnie. Możemy użyć również wzornictwa charakterystycznego dla Japonii czy Skandynawii, np. nawiązującego do kwitnącej wiśni lub motywów geometrycznych.

Wyznaczniki i zasady estetyki japońskiej

W japońskiej estetyce nie można zapomnieć o harmonii, czyli równowadze między pełnią a pustką. Ten styl gloryfikuje niedoskonałości, a rzecz popsuta i nieprzydatna wraca do życia podniesiona do rangi sztuki. Wnętrza są puste, a przestrzeń plastyczna z powodu wypełnionych papierem ekranów Shōji lub przesuwanych drzwi. Jeśli chcemy urządzić mieszkanie w tym nurcie, musimy kierować się czterema najważniejszymi zasadami, czyli porządek, przemyślane dekoracje i przestronność oraz światło.

Salon w stylu japandi

Centralne miejsce w salonie powinna zająć rozłożysta i niska sofa, najlepiej na cienkich nóżkach, wyłożona płaskimi poduszkami bez ozdobnych przeszyć i pikowania. W miejscu wypoczynkowym nie może zabraknąć wygodnego fotela i niskiej, drewnianej ławy. Na podłodze warto rozłożyć dywan z naturalnej juty, na ścianach widziane będą designerskie kinkiety. Jako dekoracji można użyć obrazów i regałów z książkami, oczywiście nie zapominając o wazonie.

naturalne dodatki do salonu

Kuchnia

W kuchni w nurcie japandi musi dominować perfekcyjny porządek. Zamiast otwartych półek, lepiej zastosować zwartą zabudowę. Najlepszym zestawem będą meble z gładkimi frontami z frezowanym uchwytem lub otwierane dotykowo. Aby nie zaburzyć harmonii, lepiej ukryć zmywarkę i lodówkę za sprzętami, a zamiast zlewu wpuszczanego w blat, wybrać podwieszany. W takim pomieszczeniu często eksponuje się dekoracyjny rysunek kamienia i drewna. Jako ozdoby służą także żeliwne imbryki, ceramiczne czarki, proste i kamionkowe naczynia oraz drewniane deski.

Sypialnia

W stylu japandi sypialnia jest przytulną i zaciszną przestrzenią. Główne miejsce w tym pomieszczeniu zajmuje niskie i duże łóżko, przeważnie drewniane. Do tego wnętrza będzie pasować gładka pościel z naturalnego materiału, np. bawełny albo lnu. W aranżacji można także wykorzystać dodatki z drewna i lekkie meble. Nie powinien tu panować bałagan, ponieważ jest to miejsce wypoczynku, odpoczynkowi sprzyjają lampy z bambusa lub papieru.

Łazienka japandi

W łazience w stylu japandi króluje beż i biel. Aranżacja wnętrza w tym nurcie powinna sprawiać wrażenie dobrze zorganizowanej, przestronnej i czystej. Pomieszczenie te powinno być także funkcjonalne. Wygodny, duży prysznic albo wolnostojąca wanna, zestaw bambusowych koszów do składowania brudnych ubrań, niska komoda. Ciekawym uzupełnieniem będą również zielone rośliny.

Twój styl, nasza pasja, piękne wnętrza

Zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem MAZZANI. Projektanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci urządzić wymarzone wnętrze. Wykonujemy projekty na terenie Warszawy i okolic, a także online w całej Polsce. Przestrzeń zaprojektowana według Twoich oczekiwań może stać się rzeczywistością. Nie zwlekaj i podejmij decyzję o odmienieniu swojego mieszkania już dziś.

Pytania naszych klientów:

Skąd wywodzi się styl japandi?

Styl japandi pochodzi z Australii, jest on mieszanką nurtu japońskiego i skandynawskiego. Obydwie kultury łączy umiłowanie prostoty, porządku i szacunek do natury.

Dla kogo jest odpowiedni styl japandi?

Japandi to styl odpowiedni dla osób, które chcą przełamywać schematy, ale nie chcą wprowadzać do pomieszczeń chaosu i awangardy. Bez wątpienia jest to trend idealny dla kogoś, kto lubi minimalizm, a przy tym oryginalność i przytulność.  

Jakie dodatki podkreślają wnętrze urządzone w stylu japandi?

W stylu japandi dodatki należy dobierać mądrze, tak aby nie zakłócać wyglądu całego pomieszczenia. Powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Do dekoracji wnętrza najlepiej nadają się wyroby tradycyjnego rzemiosła, ceramiczne naczynia i wazony, drewniane rzeźby oraz lampy i rośliny, np. perełkowiec drobnolistny. 

Jakie kolory dominują w stylu japandi?

W nurcie japandi dominują kolory bazowe, czyli szary, beżowy i biały. Ważną rolę też odgrywają dodatkowe barwy, czyli brązowy i czarny.