cegła, surowe drewno, metalowe lampy
25
paź

Industrialny trend

Styl industrialny, inaczej zwany stylem loftowym, wywodzi się z budynków produkcyjnych i ze starych fabryk. One miały wpływ na jego klimat, zdefiniowały dominujące materiały oraz wystrój wnętrz. Charakter nowatorski takich miejsc, miesza się z zainteresowaniem do historii, antyków i przedmiotów pochodzących z odzysku. Mieszkanie w nurcie industrialnym to przestrzeń, gdzie królują oryginalne pomysły i kreatywna energia. 

nowoczesna kuchnia z drewnianymi elementami

Styl industrialny we wnętrzu

Styl ten został zapoczątkowany w Nowym Jorku w latach 50. W tym właśnie mieście, domy znajdowały się tuż obok budynków fabryk i firm produkcyjnych. Mieszkanie w stylu industrialnym, zwane loftem, charakteryzuje się przede wszystkim przestrzenią typową dla dużych hal produkcyjnych. W jednym pomieszczeniu bez ścian i ścianek działowych znajduje się część wypoczynkowa, sypialnia, pracownia i gabinet. Dodatkowo mieszkania te posiadają bardzo duże okna, które wpuszczają naturalne światło.

Charakterystyka nurtu industrialnego 

Jak zaaranżować mieszkanie w takim stylu? To wcale nie musi być trudne! Znając przesłanki nurtu, można zmienić charakter wnętrza, aby osiągnąć zamierzony efekt. Przy projektowaniu należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych punktów: 

  • Minimalizm – wnętrze loftowe, bardzo eleganckie, czasem wręcz luksusowe, urządzone jest zgodnie z zasadami minimalizmu. Duża przestrzeń, proste kształty, dekoracje nierzucające się w oczy oraz mało bibelotów.
  • Eleganckie meble – ważnym elementem w aranżacji wnętrz jest wybór mebli.  Idealnie sprawdzają się te z surowego drewna, metalowe krzesła, skórzane lub tapicerowane sofy, a także szklane gabloty.
  •  Ceglane ściany – tego elementu nie powinno zabraknąć w żadnym loftowym wnętrzu. Jedna ściana z cegły to konieczność, ale każda kolejna pokryta efektowną cegłą klinkierową to świetna opcja.
  • Lampy metalowe – ważnym wyróżnikiem wnętrza w stylu loft jest oświetlenie. Wybrać możemy lampy z metalowymi kloszami i dekoracyjnymi żarówkami.
  • Beton architektoniczny – chłodny, surowy, a jednocześnie oryginalny i elegancki, idealnie wpasuje się w tę stylistykę.
  • Paleta barw w zimnych kolorach – urządzając loftowe wnętrze, nie musimy zastanawiać się, jakie kolory będą pasować do naszego mieszkania. Wybór zawężamy do chłodnej palety barw – czerni, wszelkich odcieni szarości, granatu, szmaragdu, opcjonalnie – koloru bordowego. 

Styl industrialny – kolorystyka

Przede wszystkim mieszkanie w stylu industrialnym powinno być odpowiednio wykończone. Wybór materiałów wpływa również na kolorystykę wystroju. W takim wnętrzu dominują odcienie szarości, bieli i beżu. Do kolorów często dodaje się czarne, brązowe lub bordowe dodatki.

Można wprowadzić również inne barwy, ale tylko w formie drobnych ozdobników – butelkowa zieleń dobrze się sprawdzi. Kolorystykę nurtu industrialnego tworzy obecność charakterystycznych materiałów takich jak beton architektoniczny, czerwona cegła czy drewno i metal.

Meble w stylu industrialnym

Warto zauważyć, że spójność nie jest do końca charakterystyczna dla tego stylu. Nowojorscy artyści często wybierali do swoich wnętrz meble z odzysku, ponieważ były jedyną dostępną rzeczą. Można więc zastosować nowoczesny loft lub staromodny mebel. W stylu industrialnym powstają one w nowoczesnych pracowniach projektowych.

Zwykle są minimalistyczne, w postaci stołów i krzeseł, w których zastosowano metal, drewno lub szkło. Jeśli chcesz lekko przełamać typową kolorystykę wnętrza, doskonałym wyborem będzie eleganckie krzesło tapicerowane w kolorze butelkowej zieleni.

mieszkanie industrialne z kolorem

Dodatki do wnętrz

Wnętrza w stylu industrialnym charakteryzują się minimalizmem. W związku z tym nie ma zbyt wiele miejsca na akcesoria, a stylizowane lampy często odgrywają rolę dodatku. Z miłości do antyków, w rogu pokoju można umieścić starą maszynę do pisania lub inny antyk.

Z drugiej strony, dodatki do wnętrz tego nurtu potrafią przełamać sztywne zasady stylu. Nie można zapominać, że loft pierwotnie był miejscem dla kreatywności. Można zawiesić więc na ścianie kolorowy plakat w stylu pop-art, należy jednak zachować umiar i nie zadusić pomieszczenia zbędnymi dekoracjami.

Oświetlenie industrialnych wnętrz

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem każdej aranżacji loftowej. W ciągu dnia pomieszczenia te są jasne dzięki naturalnemu światłu wpadającemu przez duże okna. Po zmroku ważną rolę zaczynają odgrywać lampy i oświetlenie. Nie możesz używać jednego głównego światła na otwartej przestrzeni, więc pamiętaj, aby skupić się na oświetleniu punktowym.

Lampa w stylu industrialnym charakteryzuje się prostym designem. Do jej wykonania często wykorzystuje się beton architektoniczny, metal malowany na czarno lub białą farbą proszkową. Bardzo ważne są mosiężne dodatki i ozdobne żarówki z widocznym żarnikiem. Często oświetleniem jest zwykła żarówka zawieszona na długim kablu ciągniętym po suficie i ścianie.

komody ze szklanymi drzwiami

Nasze rozwiązania to efekt lata doświadczenia

Styl industrialny to świetny wybór do aranżacji małych łazienek. Wykończ ściany szarymi płytkami imitującymi beton. Wybierz kabinę z drzwiami i ścianką, w której ściana jest wykończona płytkami w ciemnoczerwone paski. Pod lustrem w cienkiej czarnej albo drewnianej ramie umieść blat drewniany, a na nim nablatową umywalkę z baterią w stylu vintage. Nie zapomnij umieścić lamp w stylu loft po obu stronach lustra.

W przypadku jakichkolwiek pytań odnośnie aranżacji wnętrz lub szukaniu nowych inspiracji – skontaktuj się z naszym zespołem, który chętnie udzieli porady i zaproponuje niecodzienne koncepcje. MAZZANI realizuje projekty stacjonarnie na terenie Warszawy i okolic, a także współpracuje zdalnie na terenie całego kraju.

Pytania naszych klientów:

Skąd pochodzi styl industrialny?

Styl industrialny pochodzi z lat 50. XX wieku ze Stanów Zjednoczonych. Puste, wielkie i niepotrzebne hale przemysłowe na terenie całego kraju były niezagospodarowane. Pojawił się wtedy pomysł, żeby przerabiać je na mieszkania. 

Jakie są najważniejsze elementy podczas aranżacji wnętrza w stylu industrialnym?

Wnętrza loftowe urządzone są zgodnie z zasadami minimalizmu, ważnym elementem jest też przynajmniej jedna ceglana ściana. W aranżacji także sprawdzi się beton architektoniczny. Natomiast wybór kolorów ograniczamy do chłodnej palety barw, istotnym elementem jest również oświetlenie.

Jakie dodatki akcentują wnętrze przygotowane w stylu industrialnym?

Ważne dodatki to między innymi ozdobne żarówki, stylizowane lampy, stara maszyna do pisania, a także kolorowe plakaty w stylu popart. W tym nurcie ważne jest jednak, żeby zachować umiar i nie dodawać zbędnych dekoracji.

Jakie kolory dominują w stylu industrialnym?

W tym stylu przeważają odcienie szarości, beżu i bieli. Można wprowadzić także butelkową zieleń, ale tylko w formie drobnych dodatków. Kolory głównie wynikają z obecności materiałów.