drewniana podłoga, przytulny dywan
25
paź

Skąd pochodzi styl hygge?

Styl hygge pochodzi z Danii, co za tym idzie, nazwa nurtu wywodzi się od języka duńskiego i oznacza zabawę. Aranżacje opierają się na przytulnych i przyjaznych wnętrzach. Tworzą idealną przestrzeń do odpoczynku. Hygge odznaczają naturalne materiały, jasne kolory i nastrojowe światło.

Styl we wnętrzu

Żeby wprowadzić ten styl do swojego wnętrza, nie potrzeba zbyt wiele rzeczy. Wystarczy kilka drobiazgów w celu stworzenia wyjątkowego nastroju. Można wykorzystać takie przedmioty jak:

 • kolorowe świece,
 • ciepłe koce,
 • kameralne lampiony,
 • puchate poduszki.

Cechy charakterystyczne stylu hygge

Najważniejszymi z wielu cech stylu hygge jest prostota i minimalizm. Wnętrza urządzone w tym duchu charakteryzują się: 

 • naturalnymi materiałami – dla Duńczyków kwestia ekologii i środowiska jest ważna, dlatego stosują tylko naturalne tkaniny. Szczególnie skórę, ceramikę, drewno i bawełnę. Żeby stworzyć atmosferę, doskonałą opcją będzie drewniana podłoga przykryta przytulnym dywanem;
 • jasnymi kolorami – szary, biały i błękitny. Super sprawdzą się zasłony dwukolorowe: biało-szare, wykonane z matowej tkaniny;
 • dużą ilością światła – światło nadaje klimat. Lampy, świeczniki oraz świece są tutaj wskazane; 
 • naturalnymi i ciepłymi drewnianymi podłogami;
 • naturalnymi tkaninami i tekstyliami – tkaniny lniane i bawełniane, poduszki oraz koce, dywany ze skóry zwierząt, 
 • własnym kątem – to tak zwany hyggekrog: znajduje się przy oknie z szerokim parapetem z dużą ilością poduszek, innym pomysłem jest kominek, może to też być głęboki fotel przy wielkiej lampie;
 • miękkością – przyjemne koce.

Kolorystyka

Najlepiej wybrać jasne i ciepłe odcienie. Wyjątkiem jest surowe drewno. Ważne jest to, żeby po połączeniu barw, tworzyły one we wnętrzu harmonie i przyjemny nastrój. Dlatego czerwony i czarny lepiej zostawić na inną okazję. Styl hygge uwielbia kolory ziemi kojarzące się z naturą, czyli dużo beżu, szarości, brązu i zielonych dodatków.

salon w stylu hygge, drewniane elementy

Meble

Meble w tym stylu są harmonijne i proste. Często występują we wspomnianych kolorach wyżej, ale również w bieli. Są duże możliwości komponowania z nimi dodatków. Przy pomocy surowego drewna można budować przytulne wnętrze. Wielkie znaczenie mają też kanapy, ponieważ nurt hygge lubi miękkie wyposażenie, które służy do wypoczynku.  W urządzaniu wystroju można śmiało korzystać ze starych sprzętów posiadających swoją historię.

Dodatki

Styl hygge tworzą głównie dodatki. W wolnej przestrzeni sprawdzą się małe wiklinowe kosze. Stoły można udekorować podstawkami, najlepiej, żeby nawiązywały do naturalnych kolorów i drewna. Trzeba pamiętać, że ważną rolę gra tutaj światło, można użyć w tym celu świec. Nie powinniśmy jednak przesadzać z ich ilością.

Oprócz świeczek, świetnym i ekologicznym rozwiązaniem będzie kominek. Światło z żarówek nie powinno być ostre, tylko ciepłe. Warto wybrać delikatne żarówki, a lampy z jasnym kloszem i drewnianym wykończeniem.

Dekoracje

Nie można sobie wyobrazić stylu hygge bez poduszek, mogą one znaleźć się praktycznie wszędzie. Należy umieścić je na parapecie, fotelach, podłodze i kanapach w zależności od możliwości przestrzennych. Blisko siebie dobrze jest mieć wełniany koc, który posłuży jako ozdoba lub żeby się ogrzać.

Materiały i oświetlenie w stylu hygge

Podstawą stylu hygge są naturalne materiały, czyli bawełna, surowe drewno, ceramika i skóra – najczęściej używane w tym nurcie. Wnętrza urządzone w tym duchu z reguły charakteryzują się drewnianą podłogą przykrytą przytulnym dywanem. Oświetlenie natomiast jest bardzo istotne, już na początku urządzania wystroju planuje się rozłożenie kabli, aby każde pomieszczenie było dobrze doświetlone. Oprócz żyrandoli, używa się małe i podłogowe lampy, świeczniki oraz świece.

Kuchnia w stylu hygge

Aranżacja kuchni w tym stylu to proste meble i jasne kolory. Co więcej, dodatki w formie delikatnych podstawek i dużej ilości drewna. Proste, stylowe naczynia i zastawy również warto wykorzystać.  Na parapecie można postawić zioła i żywe kwiaty w ceramicznych doniczkach, a na ścianach powiesić garnki i ulubione grafiki. Dobrym pomysłem będzie wystawienie na blacie przypraw w słoiczkach.

duży stół, świeczki, miękki koc

Nasze projekty to idealne połączenie stylów

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem MAZZANI. Projektanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą Ci stworzyć wymarzone wnętrze. Wykonujemy projekty na terenie Warszawy i okolic oraz online w całej Polsce. Przestrzeń zaprojektowana według Twoich oczekiwań może stać się rzeczywistością, nie zwlekaj i podejmij decyzję o odmienieniu swojego wnętrza już teraz.

Pytania naszych klientów:

Skąd wywodzi się styl hygge?

Styl hygge wywodzi się z Danii, który jest uznawany za jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie. Nazwa tego nurtu pochodzi właśnie z tego języka i oznacza zabawę. Aranżacja tego trendu opiera się na przytulnych i przyjaznych wnętrzach.  Jest to przestrzeń stworzona do odpoczynku. 

Dla kogo jest odpowiedni styl hygge?

Hygge jest odpowiedni dla osób ceniących sobie naturalne materiały, własny kąt i dobrze oświetlone pomieszczenia. Według duńskiego społeczeństwa, taka osobista przestrzeń czyni ludzi szczęśliwych.  

Jakie dodatki podkreślają wnętrze urządzone w stylu hygge?

Warto postawić na niewielkie wiklinowe kosze, stolik kawowy, podstawki, a także świece lub kominek oraz lampy. Przy tym nie można zapominać o zachowaniu minimalizmu, lepiej ograniczyć dodatki do minimum.  

Jakie kolory dominują w stylu hygge?

Dominują tu jasne i ciepłe kolory. Styl hygge uwielbia barwy, które kojarzą się z naturą i ziemią m.in. biały, błękitny i szary.