pokój pełen światła
17
paź

Gdzie wschód łączy się z zachodem

Japandi to duet pełen harmonii, który łączy w sobie najlepsze cechy skandynawskiej funkcjonalności oraz japońskiej estetyki i minimalizmu. Jego główną cechą jest zastosowanie wyłącznie naturalnych materiałów, duża ilość wolnej przestrzeni oraz postawienie na unikalne wzornictwo. Styl japandi jest doskonały dla domowników potrzebujących minimalistycznego, ale wciąż komfortowego i przytulnego wnętrza.

jasne meble w salonie

Japandi – historia powstania

Aby zrozumieć, jak powstał japandi, należy spojrzeć kilka stuleci wstecz. Zarówno styl japoński, jak i skandynawski mogą pochwalić się wielowiekową historią – korzenie ich fuzji sięgają XIX stulecia. Właśnie wtedy Japonia po 220 latach zniosła politykę zamkniętych granic, a duńscy projektanci oraz architekci zaczęli podróżować do Kraju Kwitnącej Wiśni w poszukiwaniu inspiracji. Według Architectural Digest „wczesne ślady tego stylu projektowania można dostrzec w rzemiośle ceramicznym, architekturze oraz duńskich meblach”.

Na przełomie lat 50. i 60. XX w. japoński minimalizm oraz skandynawska prostota zaczęły wywierać coraz mocniejszy wpływ na europejskie i amerykańskie trendy designu. W kolejnych dekadach oba style rozwijały się w różnych kierunkach, aby w XXI wieku ponownie się połączyć.

Warto zauważyć, że japandi jest czymś więcej niż tylko wystrojem wnętrz. Niektórzy uważają, że jest sposobem na życie – pomaga w znalezieniu harmonii, uczy doceniać proste przyjemności życia oraz znajdować piękno w niedoskonałości. Znajduje tu odzwierciedlenie japońska filozofia „wabi-sabi” oraz skandynawski „hygge”. „Wabi–sabi” oznacza dostrzeganie piękna w niedoskonałości, szczególnie w przedmiotach, które z czasem się zestarzały. Z kolei duńskie słowo „hygge” oznacza komfort, przytulność oraz wygodę. Ten wyraz jest używany jako określenie wewnętrznej równowagi, spokoju oraz szczęścia.

Charakterystyczne cechy stylu japandi

Aby zaaranżować wnętrze w stylu japandi, należy skupić na funkcjonalnym minimalizmie, neutralnych kolorach i materiałach pochodzących z natury. Kluczem do stworzenia przytulnej, lecz nowoczesnej atmosfery są naturalne surowce, takie jak drewno, kamień, juta, wiklina i papier ryżowy.

Meble zaprojektowane w stylu japandi są zrobione z drewna, rattanu bądź bambusa. Tradycyjnie o niskiej zabudowie, mają lekko zakrzywione kształty i są lekkie. O ile Skandynawowie dążą do wykorzystania każdego kawałka wolnej przestrzeni, to Japończykom najbardziej zależy na stworzeniu wrażenia przestrzenności. Temu celowi służy ograniczenie liczby otaczających przedmiotów do niezbędnego minimum. Wykorzystanie zabudowanych szaf, niskich stolików, ławek, krzeseł oraz tradycyjnych, japońskich posłań, pomaga stworzyć atmosferę czystej, otwartej przestrzeni o swobodnym przepływie światła.

Meble w stylu japandi są przede wszystkim funkcjonalne, o minimalistycznej estetyce. Ich zdecydowaną przewagą jest wysoka jakość wykonania, modułowość oraz naturalne materiały przyjazne środowisku. Między innymi właśnie tym styl japandi różni się od skandynawskiego. Nie ma w nim miejsca na żadne materiały czy elementy wystroju, do których produkcji używa się chemii.

drewniane hokery

W barwach natury

Wszystkie odcienie ziemi i stonowane kolory są kluczowe do odtworzenia stylu japandi. Wybierana paleta barw powinna zawierać beże, odcienie piasku, stonowane zielenie i szarości. Czystą biel, preferowaną we wnętrzach skandynawskich, warto zastąpić jaśniejszymi odcieniami beżu lub mlecznym kolorem. W porównaniu do skandynawskich, japońskie wnętrza wykorzystują znacznie szerszą paletę barw. Kontrastujące kolory mogą znaleźć się na designerskich akcentach, takich jak miękkie narzuty, dzieła sztuki czy nawet oświetlenie. Sięgnij po dodatki w ciemniejszych, naturalnych kolorach, takich jak czerń, grafit lub brąz. Jeżeli wolisz odcienie pastelowe, zastosuj niebieski, zielony i blady róż. To urozmaicenie kolorystyczne wzbogaci wnętrze i doda mu charakteru.

Mimo że drewno jest dominującym materiałem zarówno we wnętrzach japońskich, jak i skandynawskich, da się tu zauważyć zupełnie odmienne podejście. Wnętrza inspirowane Skandynawią wykorzystują drewno jasne, często surowe. We wnętrzach w duchu japońskim, drewno jest ciemniejsze, często malowane, co daje znacznie głębszy i bogatszy efekt. W przypadku japandi połączenie ciemnego odcienia z jasnym, stworzy ciekawy i harmonijny duet.

Co ciekawe, w japońskiej kulturze drewno jest tym cenniejsze, im więcej ma niedoskonałości. Wyraźne linie słojów, ślady zniszczeń, sęki i zadrapania idealnie wpasowują się w filozofię „wabi–sabi”.

Dodatki w stylu japandi

Powinny przyciągać uwagę ciekawą formą, kształtem czy barwą. Duże lustra o obłych kształtach, gałązki umieszczone w wazonie, wysmakowana ceramika czy piękna roślina, doskonale pasują do stylu japandi. W doborze najważniejszy jest umiar i harmonijne połączenie wszystkich elementów, aby tworzyły spójną całość.

W przypadku dodatków tekstylnych sprawdzą się włókna lnu i bawełny. Wybierając dywan, sięgnij po tkany model, wykonany z wełny bądź juty, najlepiej w jasnym, stonowanym kolorze o minimalistycznym wzornictwie.

W japońskich wnętrzach niezwykle istotne jest miękkie i kojące oświetlenie, które osiągniesz, miksując różne rodzaje lamp. Możesz wybrać zarówno tradycyjne, azjatyckie klosze wykonane z papieru, bambusu bądź rattanu, jak i nowoczesne modele zbliżone do stylu skandi – z drewna, metalu czy nawet kamienia.

Zauważ, że minimalistyczne wnętrze nie jest nudne. Mimo że nie znajdziemy tu feerii kolorów czy bogactwa ozdób, japandi szeroko wykorzystuje bogactwo faktur, asymetrię, naturalne piękno i urozmaicenie otaczających nas materiałów. Fakturowany kamień na podłodze, ciekawy uszczerbek na drewnie czy popękana faktura ceramiki. Te pozorne niedoskonałości stwarzają niepowtarzalny klimat i czynią otaczające nas przedmioty jedynymi w swoim rodzaju. Z kolei prostota form i brak jaskrawych kolorów stanowią doskonałe tło dla klasycznego, skandynawskiego wzornictwa.

Styl japandi kładzie nacisk na funkcjonalną, ekologiczną estetykę oraz zrównoważony rozwój. Właśnie te cechy czynią go doskonałym wyborem dla ludzi szukających wysublimowanych, ekologicznych rozwiązań, które posłużą przez długie lata.

Drewniana zabudowa

Projektowanie wnętrz w stylu japandi

Odkryj harmonię i spokój stylu Japandi w swoim mieszkaniu dzięki wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz od MAZZANI. Nasz projektant to wykwalifikowany architekt wnętrz specjalizujący się w projektowaniu i aranżacji wnętrz w stylu Japandi. Dzięki ich ekspertyzie, Twoje mieszkanie stanie się oazą spokoju, łącząc inspiracje japońskie z minimalistyczną estetyką skandynawską. Razem stworzymy projekt, który odzwierciedli Twoje marzenia o spokojnym i stylowym wnętrzu Japandi. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co to jest „wabi–sabi”?

Wabi–sabi to japońska filozofia i estetyka, która polega na docenianiu piękna w prostocie, niedoskonałości oraz nietrwałości rzeczy. Zwłaszcza dotyczy to przedmiotów, które z czasem się zestarzały i noszą liczne ślady użytkowania, na przykład uszczerbki i zarysowania na powierzchni drewna.

Czym różni się styl japandi od skandynawskiego?

W stylu japandi wykorzystuje się wyłącznie naturalne materiały. W pomieszczeniu ważny jest delikatny ascetyzm, niskie i lekkie meble o ciemniejszych kolorach, duża ilość wolnej przestrzeni wypełnionej łagodnym światłem. Styl skandynawski dopuszcza sztuczne materiały, wykorzystuje każdy skrawek wolnej przestrzeni i preferuje jasne, surowe drewno oraz czystą biel w aranżacji.

Jakie dodatki zastosować we wnętrzach japandi?

Dobierając dodatki w stylu japandi, sięgnij po duże wazony, przedmioty o unikalnym kształcie lub fakturze. Idealnie sprawdzi się ceramika w azjatyckim stylu, starannie dobrane lustra czy suche gałązki. 

Jakie wybrać meble do stylu japandi?

Podczas aranżacji wnętrz w stylu japandi, zwróć uwagę na lekkie i niskie meble o wygiętych kształtach, wykonane z naturalnego drewna. Wybieraj zabudowane szafy, ukryty system przechowywania, meble z wykorzystaniem wikliny, rattanu i papieru ryżowego.