25
paź

Przytulne aranżacje wnętrz

Na dźwięk słowa „przytulność” niektórzy z nas przeniosą się myślami na wygodną, ozdobioną poduszkami kanapę, a inni wyobrażą sobie, jak owinięci kocem czytają książkę, popijając przy tym herbatę. Jak wprowadzić do wnętrz urzekający nastrój? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w głównej części tego wpisu. 

futrzane poduszki dekoracyjne

Pomniejszamy przestrzeń 

Mniejsze powierzchnie sprawiają wrażenie bardziej przytulnych, co jednak nie sprowadza się do tego, że rozległych i chłodniejszych przestrzeni nie można przekształcić w bardziej urokliwe. Istnieją sposoby na wywołanie zjawiska optycznego pomniejszenia, a wśród nich na wyróżnienie zasługuje zastosowanie odpowiedniej kolorystyki ścian oraz wyodrębniane stref w pomieszczeniu. 

Kolorystyka  

Jeżeli zależy nam na tym, by przytulna atmosfera zachęcała do przekroczenia progu wnętrza, musimy stawiać na cieplejsze odcienie zamiast zimnych tonacji. W gronie barw, dzięki którym aranżacja stanie się przyjemniejsza dla oka, znajdziemy między innymi kolor: 

 • beżowy,
 • kremowy,
 • różowy,
 • pomarańczowy,
 • żółty. 

Tu trzeba podkreślić, że dwa pierwsze wymienione kolory najlepiej sprawdzą się jako swego rodzaju baza, natomiast pozostałe barwy nie powinny zostać użyte w nadmiarze. Z kolei nieprzesadnie zielone lub niebieskie detale wprowadzą subtelny kontrast. Nie zaszkodzi się nad nimi zastanowić, ponieważ z przytulnością we wnętrzach można przesadzić, tak jak z innymi aspektami aranżacji. Żeby uniknąć tego ryzyka, warto wprowadzić do całości drobiazgi o chłodniejszych akcentach. 

Strefy

Wyodrębnienie we wnętrzu stref, które będą odgrywać określone role, to kolejny sposób na pomniejszenie przestrzeni. Co można zrobić, aby osiągnąć taki efekt? 

Może się to wydawać błahostką, ale małe przemeblowanie często przynosi znakomite rezultaty. Ustawiając meble w poprzek albo w centrum większego pomieszczenia, wpłyniemy na wydzielenie w nim stref, a zarazem na odbiór aranżacji jako bardziej przytulnej. Jeśli jednak takie działania okażą się niewystarczające, dobrze spiszą się również ażurowe elementy – przeszklone czy wykonane z drewna ściany i regały, a także zasłony.  

Zachęcamy do eksperymentowania z układem mebli i korzystania z zalet przesłon. Łącząc te rozwiązania z odpowiednio dopasowaną kolorystyką, będziemy mogli mieć pewność, że w nasze aranżacje będą pełne ciepła. 

Sztuczność omijamy z daleka

Jeżeli chodzi o materiały, polecamy unikać plastiku, koncentrując się na urządzeniu pomieszczenia z wykorzystaniem: 

 • drewna,
 • wikliny,
 • gliny,
 • ceramiki,
 • szkła,
 • metalu.

Drewniana podłoga czy meble zadbają o to, by we wnętrzu nie zabrakło miłej atmosfery. Dodatki w postaci koszów z wikliny, szklanych waz lub ceramicznych naczyń będą równie świetnym wyborem, natomiast zegar z kutego metalu doskonale dopełni aranżację. 

Wspomnieliśmy przedtem o zielonych akcentach, zatem nie wypada zapomnieć o roślinach – najlepiej w ceramicznych, glinianych lub wiklinowych donicach. Rośliny zatroszczą się o powiew świeżości we wnętrzu i dodadzą mu więcej naturalności. To bardzo istotny aspekt w przypadku takiej aranżacji, dlatego zawsze warto o nim pamiętać. 

wiklinowe kosze w aranżacji

Poduszki, koce i dywany

Trudno jest wyobrazić sobie sypialnię czy salon bez ich obecności. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając te dodatki dla nastrojowych pomieszczeń?

Polecamy zaopatrzyć się na przykład w futrzane poduszki, choć klasyczne poszewki także dobrze się sprawdzą. Przydadzą się też puchate pledy utrzymane w jasnych kolorach albo urozmaicone kraciastym wzorem. Miękkość poduszek i koców pozwoli się wyciszyć i zachęci do odpoczynku. 

Więcej ciepła zapewnią pomieszczeniu dywany pętelkowe albo te wykonane z długiego włosia. Miło jest czasem poczuć pod stopami coś puszystego, dzięki czemu wnętrze zyska na sympatyczności i z pewnością zaprosi do siebie niejedną spragnioną wytchnienia osobę.  

Zasłony 

Zwróciliśmy uwagę na zasłony rozprawiając o wyodrębnianiu stref w pomieszczeniu – czas powiedzieć o nich coś więcej. Wybór zasłon jest w dużej mierze uzależniony od ukierunkowania danego pomieszczenia – co to oznacza w praktyce? 

Jeśli wnętrze ma pod dostatkiem naturalnego światła, powinny się w nim znaleźć zasłony o chłodniejszym odcieniu. Może też zajść odwrotna sytuacja, a wtedy lepiej będzie wyposażyć pomieszczenie w zasłony o cieplejszym odcieniu. To nie pierwsza i ostatnia rzecz, o której warto pamiętać dobierając ten element wyposażenia do wnętrz nastawionych na przytulność. 

Wzór na zasłonach (lub jego brak) również może wywrzeć wpływ na odbiór przestrzeni jako bardziej ujmującej. Motywy kwiatowe sprawdzą się wyśmienicie, o ile pozostaną w zgodzie z założeniami zastosowanego we wnętrzu stylu. Niekiedy rozsądniej będzie zdecydować się na jednolita opcję – o przesadę w aranżacji nie trudno, a w końcu zależy nam na autentyczności nie tylko wyglądu, ale również odbioru całości. 

Kilka słów o świetle 

Odpowiednio dobrane oświetlenie to jeden z najistotniejszych aspektów, które decydują o tym jak zostanie odebrana aranżacja. Sprawdźmy, jak to powinno wyglądać w przypadku wnętrz, które stawiają na przytulność. Rozwiązań jest wiele, a wśród nich możemy wskazać między innymi: 

 • lampy wiszące, stołowe i stojące,
 • listwy LED,
 • kinkiety.

Ważne, aby źródła światła znalazły się w kilku punktach urządzanego pomieszczenia – oświetlone powinno być całe wnętrze, w przeciwnym wypadku nie osiągniemy zamierzonego efektu. Ponadto światło musi być ciepłe, aby dobrze współgrało z pozostałymi detalami aranżacji. Odpowiednimi barwami światła będą te znajdujące się w przedziale 2700-3200 Kelwinów.

ciepłe światło w pomieszczeniu

Inspiracje do urządzania niedużych mieszkań

Nieduże powierzchnie sprawiają wrażenie bardziej przytulnych, dlatego warto dzielić większe pomieszczenia na części i stosować ciepłą kolorystykę. O naturalne upiększenie zadba drewno, które świetnie zaprezentuje się pod postacią mebli czy podłogi, natomiast wiklina, ceramika i szkło dobrze sprawdzą się jako dodatki obok poduszek i pledów. Dodajmy do tego odpowiednie oświetlenie i zasłony, a nasze aranżacje urzekną niejedną parę oczu. 

Tworzenie przytulności w Twoim domu

MAZZANI z przyjemnością pomoże Ci zatroszczyć się o przytulność w Twoim domu lub mieszkaniu, a jeśli potrzebujesz innych aranżacyjnych wskazówek, również możesz na nas liczyć. Zapraszamy Cię do współpracy z naszym zespołem ekspertów z siedzibą w Warszawie. Wspólnymi siłami stworzymy wnętrza, które nie zawiodą Twoich oczekiwań. 

Pytania naszych klientów:

Jakie barwy dodają wnętrzom przytulności?

W celu zadbania o przytulność wnętrza polecamy pomalować ściany na kolor beżowy czy kremowy. Będą one bazą dla wstawek w innych barwach, na przykład żółtych, pomarańczowych czy różowych. Dla lekkiego przełamania można zastosować drobną ilość koloru niebieskiego albo zielonego.

Jaki jest wpływ materiałów na charakter aranżacji?

Należy unikać plastikowych elementów i zamiast nich poszukać naturalnych materiałów. Drewniana podłoga, kosze i doniczki z wikliny, ceramika i szkło – opcji do wyboru jest wiele. Lepiej będzie zdecydować się na te materiały niż na plastik, który wprowadziłby do wnętrza sztuczność i wpłynąłby negatywnie na odbiór aranżacji.

Na co zwrócić uwagę przy doborze zasłon?

W sytuacji, gdy dane pomieszczenie ukierunkowane jest na przykład na wschód albo północ, jasne odcienie zasłon sprawdzą się lepiej. Kiedy natomiast nie będzie brakować światła słonecznego, chłodniejsze kolory będą odpowiednim wyborem. Co więcej, o ile pozwala na to styl aranżacji, można zastosować zasłony w kratę czy kwiecisty wzór, które nieco urozmaicą całość.

Jakie oświetlenie pasuje do przytulnych wnętrz?

Ciepłe światło punktowe będzie idealnym wyborem dla aranżacji, których największym atutem ma być przytulność. Oświetlenie może przyjąć postać kinkietów, listw LED czy lamp stojących, stołowych, a także wiszących.