luksusowy salon w kolorach nude
28
gru

W jakim otoczeniu czujesz się najlepiej?

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że nowo urządzone przestrzenie powinny  sprzyjać przyjemnemu spędzaniu czasu. Mianem przytulne zazwyczaj określamy miejsca miłe dla oka i przyjemne w odbiorze. Tego typu wrażenie najczęściej jest oparte o subtelne odczucia.  O przytulności danego miejsca decydują elementy podstawowe tworzące klimat, jak i czynniki wrażliwe, które nie zawsze są od nas zależne. Chcąc stworzyć przytulne wnętrze, w którym mamy ochotę miło spędzać czas powinniśmy odpowiednio dobrać:

  • materiały,
  • kolorystykę,
  • oświetlenie.

Podstawą do stworzenia tego typu wnętrza może być aranżacja w dowolnym stylu. To zależy od tego w jakim otoczeniu najbardziej lubimy przebywać.

salon w delikatnych kolorach

Kolorystyka

Kolory wnętrza to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy. To właśnie one wprowadzają nas w charakter danego wnętrza. Przy tworzeniu przytulnych aranżacji najlepiej sprawdzą się kolory ciepłe i neutralne. W kolorystyce postarajmy się wrócić do subiektywnych odczuć, jak na przykład w przypadku barw zieleni w oliwkowym odcieniu. Jedni z nas uznają go za ciepłą barwę, inni zaś twierdzą, że jest zimnym odcieniem. Bezpiecznym wyborem w przypadku przytulnego wnętrza będą ciepłe barwy zrównoważone neutralnymi kolorami.

Przyjazne materiały

Kolejnym budulcem przytulnego wnętrza są materiały, które odbieramy nie tylko za pomocą wzroku, ale również dotyku. Już na pierwszy rzut oka można ocenić czy dana powierzchnia jest ciepła czy zimna.  Do grona ciepłych materiałów zaliczamy naturalne drewno i tkaniny. Do grupy przeciwnej należą szkło, kamień i stal. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich całkowicie rezygnować tworząc nasze przytulne wnętrze. Ważne jest to by zwrócić uwagę, na to, że materiały odbierane jako zimne posiadają gładką powierzchnię. Natomiast materiały ciepłe mają powierzchnię dobrze wyczuwalną. Przytulności dodaje więc drewno o dobrze widocznym usłojeniu i sękach.

szklany stolik, drewniany kominek

Dobre oświetlenie

Należy pamiętać o tym, że światło dzienne ma barwę zimną, a jego ciepłe odcienie pojawiają się jedynie podczas wschodu i zachodu słońca. Za pomocą oświetlenia o odpowiedniej barwie doskonale można kreować atmosferę wnętrza. W miejscach służących do relaksu należy zadbać o ciepłe i rozproszone światło. Doskonale uzupełni wnętrze lampka nocna, która może służyć do czytania książek.

Detale

Detale i niewielkie elementy znakomicie dopełniają przytulne wnętrze. Niewielkie elementy takie jak krawędzie mebli, uchwyty i nóżki wprowadzają delikatny akcent kolorystyczny i doskonałą formę. Wszystkie te elementy subtelnie zaburzają uporządkowaną przestrzeń. Dzięki czemu w kontrolowany sposób wprowadzają do wnętrz przytulność. Podobną moc mają rośliny i zapachy. Odczuwanie tych drugich jest mniej zależne od naszej świadomości. Są to kolejne cechy, które mają wpływ na przytulność danej przestrzeni.

Funkcjonalność równowaga i umiar

Logicznie zorganizowany układ przestrzenny również ma wpływ na to czy wnętrze jest przytulne. Braki w uporządkowaniu, rozmieszczeniu czy strukturze powierzchni sprawiają, że wnętrze staje się coraz bardziej zabałaganione i chaotyczne. Ważne w tym przypadku jest poprawne wydzielenie strefy do relaksacji. Dobrze zaplanowana przestrzeń jest niezbędna w zachowaniu porządku i wywołaniu spokojnego oraz miłego nastroju. Poprzez zestawienie ze sobą naturalnych, ciepłych i chłodnych barw, a także miękkich i twardych materiałów.

salon w odcieniach beżu

Co powiesić na ścianie? 

Wskazane jest by na ścianach w naszym domu wisiały pamiątki rodzinne, tapety albo duża grafika. Można zastosować zarówno grafiki, ale również wielkoformatowe obrazy. Za pomocą obrazów oddzielimy w przestrzeni kilka części. Przytulne wnętrze dodatkowo udekorujemy kolorowymi poduszkami. Do tego dodamy pufę, prosty dywan  i  wielki fotel, w którym można doskonale odpocząć po pracy. I w ten sposób stworzymy miejsce, w który będzie nam bardzo przytulnie. Ciepłe wnętrza dodają uroku. Dla jednych to białe ściany, natomiast dla innych duża kanapa w salonie. Miejsca przytulne budzą w nas miłe skojarzenia. O tym czy miejsce jest ciepłe decyduje ilość elementów jakie tworzą odpowiedni klimat. Aby stworzyć tego typu wnętrze należy dobrać odpowiednie materiały, oświetlenie oraz kolorystykę.

Projektowanie mieszkania w przytulnym stylu

Odkryj korzyści urządzania mieszkania w przytulnym stylu z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz z MAZZANI. Nasz architekt wnętrz oferuje kompleksową aranżację wnętrz, tworząc unikalne projekty dostosowane do Twoich potrzeb. Dzięki naszemu ekspertowi, projektowanie mieszkania staje się łatwiejsze, a efekty są oszałamiające. Skorzystaj z naszej pomocy, aby stworzyć idealne przytulne wnętrze, w którym z przyjemnością spędzisz czas. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.