białe wnętrze nowoczesnej kuchni
28
gru

Ciemne wnętrza naszego domu

Nawet w trakcie bardzo słonecznych i ciepłych dni jest w nich zbyt ciemno, nie wspominając już o jesieni czy zimie, kiedy znacząco brakuje słonecznych dni. Jeżeli masz ciemne mieszkanie i nie planujesz przeprowadzki koniecznie musisz z tym coś zrobić. Ciemna kolorystyka to atmosfera przygnębienia i smutku. My podpowiadamy, jak można to zmienić. Na to czy mieszkanie jest ciemne, czy jasne ma wpływ kilka czynników. Czy jesteś świadom tego, że nie tylko położenie mieszkania względem wysokości i szerokości geograficznej, ale liczba i wielkość okien mają wpływ na odpowiednie doświetlenie? To jak wygląda określone mieszkanie zależy również od koloru mebli, ścian czy podłogi. Mają na to także wpływ dekoracje okienne i materiały wykończeniowe jakie zastosowano we wnętrzu. Jeśli wszystkie elementy wyposażenia  są ciemne będzie ono wydawało się ciemniejsze niż jest w rzeczywistości.

jasna sypialnia w stylu skandynawskim

Najciemniejsze punkty mieszkania

Aby odpowiednio doświetlić mieszkanie najpierw należy wytypować najciemniejsze kąty, w których można by coś zmienić. Pomyśl, dzięki jakim elementom Twoje mieszkanie nabierze jasnych kolorów. Pamiętaj o tym, że wnętrze niezagracone z reguły jest bardziej jasne. Warto w tym celu zastanowić się nad usunięciem niektórych mebli. Dzięki temu zbiegowi mieszkanie zrobi się jaśniejsze i bardziej przestronne. Jeśli myślisz o remoncie:

  • Najpierw usuń ciemne elementy ze ścian lub po prostu je przemaluj na jasny pastelowy kolor.
  • Starą barwną wykładzinę niech zastąpi jasna i gładka.
  • Ciężkie i grube drzwi zastąp lekkimi.
  • Pomaluj ramy okienne i parapety na biały kolor.
  • Posadzkę, jeśli jest stara i poczerniała należy w zależności od tego, czy jest parkietem, czy nie wycyklinować i pomalować na jasny kolor.
  • Stare ciemne kafelki w kuchni i łazience, jeśli nie chcesz skuwać pomaluj na jasny kolor – doskonale do tego posłużą specjalne farby do malowania glazury.

Wykonanie remontu w własnym mieszkaniu to duże wyzwanie, ale istnieje argument dlaczego warto. Otóż po remoncie warunki mieszkania ulegną niesamowitej poprawie. Kto nie lubi mieszkać w komfortowych warunkach? W pomieszczeniach o jasnej barwie, do których automatycznie wpada więcej światła.

Jak pomalować ściany?

Jeżeli zastanawiasz się nad pomalowaniem swojego mieszkania, pamiętaj o tym, by wybrać jasne kolory, które są  bardziej przyjazne dla oka. Nie musisz wybierać bieli. Lepsze efekty  rozjaśnienia pomieszczeń da zastosowanie jasnych, rozbielonych kolorów. Gdy masz tylko jedno okno w pomieszczeniu warto użyć tej samej farby, ale w trzech innych odcieniach. Mieszkanie pomalowane w ten właśnie sposób znacznie wzmocni efekt natężenia światła. Efekt rozjaśnienia daje także farba transparentna. Ściana pomalowana taką farbą odbija więcej światła.

lustro na całej ścianie w łazience

Dobre oświetlenie

Warto odpowiednio dobrać oświetlenie i dobrze je rozplanować. Jedna lampa na środku sufitu to zdecydowanie za mało. Do odpowiedniego rozświetlenia wnętrza potrzebne będą lampy wspomagające takie jak kinkiety. W przypadku braku światła naturalnego zalecane jest zastosowanie jego sztucznej wersji. Należy zwrócić uwagę na to by światło miało odcień biały, który znacznie lepiej rozjaśni pomieszczenie niż nastrojowe światło żółte. Do eleganckiego wnętrza pasowałby również kominek, który oprócz ciepła jest także źródłem światła. W roli oświetlenia górnego idealnie sprawdzą się lampy wiszące lub plafoniery. Pamiętaj, by wybrać oświetlenie z kilkoma źródłami zasilania. Dzięki czemu światło górne stanie się jeszcze bardziej wydajne.

Sekret optycznego powiększenia przestrzeni

Wybierz duże lustro w jasnej ramie. Aby uzyskać odpowiedni efekt powieś go naprzeciwko okna i zaobserwuj, ile przybyło światła w pomieszczeniu. Lustra, w których widać całą sylwetkę, nie mniejsze, ponieważ te nie doświetlą odpowiednio pomieszczenia. Lustra należy dobrać pod kątem stylu panującego w Twoich wnętrzach. Do stylu klasycznego czy glamour należy dobrać lustra w wytwornych ramach. Natomiast mieszkanie nowoczesne i minimalistyczne należy ozdobić lustrami o nieregularnych kształtach. Odbijające się w nich światło znacząco rozświetli dane pomieszczenie.

Odrobina blasku w mieszkaniu

Odpowiednio dobrane dekoracje dodadzą przytulności  jasnym wnętrzom. Należy jednak uważać by nie przesadzić z ilością ozdób, ponieważ spowoduje to uzyskanie efektu odwrotnego od zamierzonego. Aranżacja z nadmiarem dodatków sprawi, że ciemne pomieszczenia wydawać się będą jeszcze mniejsze. Więc lepiej postawić na minimalizm i przemyśleć dobór dekoracji. Pamiętaj w rozjaśnianiu wnętrza zdecydowanie lepiej postawić na jakość niż ilość. Przytulność i odpowiednio wybrany styl to podstawa dzisiejszego mieszkania.

białe ściany, lustro w sypialni

Praktyczne i funkcjonalne wnętrza

Rozjaśnij swoje ciemne mieszkanie, wybierając profesjonalny projekt wnętrz od MAZZANI. Nasz doświadczony architekt wnętrz specjalizuje się w transformacji przestrzeni, dodając jej światło i funkcjonalność. Projektowanie wnętrz to nasza pasja, a aranżacja wnętrz to nasza specjalność. Skorzystaj z naszego doświadczenia, aby stworzyć jasne, przyjemne i pełne życia wnętrza, które odzwierciedlą Twój unikalny styl. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.