salon z jasną, dużą kanapą
19
sty

Różnice i wybór dla kupujących mieszkania

Aranżacja wnętrz, projektowanie wnętrz, wnętrza pod klucz, wykończenia pod klucz oraz wykończenia mieszkania i mieszkania pod klucz, to terminy, które usłyszał każdy nabywca nowego mieszkania. Nie każdy jednak wie, co oznaczają wszystkie z tych haseł. Jeżeli podjąłeś lub podjęłaś już decyzję dotyczącą zakupu nowego mieszkania czy domu, to musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, jakimi są:

  • lokalizacja,
  • powierzchnia,
  • cena,
  • standard wykończenia, który oferuje deweloper.

Deweloperzy przede wszystkim oferują mieszkania lub domy w stanie deweloperskim, a niektórzy dają nam możliwość wybrania wykończenia „pod klucz”. Na czym polega tego typu wykończenie i czym się ono różni od stanu deweloperskiego? Zapraszamy do lektury naszego tekstu, który pozwoli rozwiać wszystkie wątpliwości.

mieszkanie z antresolą

Stan deweloperski lokalu

Na wstępie odpowiedzmy sobie na pytanie, na czym polega stan deweloperski mieszkania. Stan deweloperski nieruchomości jest niczym innym jak efektem końcowym prac dewelopera. Jeżeli wybierzemy tę opcję, to musimy liczyć się z koniecznością wykończenia domu albo mieszkania, które kupujemy. Standardy wykończenia różnią się nieco w zależności od dewelopera, a wszystkie szczegółowe informacje i opis znajdują się, a przynajmniej powinny znaleźć się w standardzie wykończenia dołączonym do umowy deweloperskiej. Warto wspomnieć tu, że w przypadku standardu wykończenia istnieje dość duża dowolność w wyborze materiałów oraz rozwiązań proponowanych przez poszczególnych deweloperów w ramach tej opcji wykończenia.

Mieszkanie. W przypadku nowo zakupionego mieszkania, wybierając ten rodzaj wykończenia najczęściej otrzymuje się puste wnętrza z rozprowadzonymi instalacjami wodno – kanalizacyjnymi, grzewczymi, elektrycznymi oraz wentylacyjnymi, a także położonymi tynkami, wylewkami, zamontowanymi drzwiami, grzejnikami oraz oknami wraz z parapetami zewnętrznymi.

Dom. Stan deweloperski w odniesieniu do domu oprócz wyżej wspomnianych elementów może zawierać w swoim pakiecie również ocieplenie elewacji i poddasza, schody z balustradami, a także ogrodzenie. Ważne jest, aby szczegółowo zapoznać się ze „standardem wykończenia” danego dewelopera, ponieważ nie istnieją jakiekolwiek regulacje dotyczące stanu surowego nieruchomości.

mieszkanie w stylu loftowym

Wykończenie mieszkania „pod klucz”

Wykończenie nieruchomości „pod klucz” oznacza nic innego, jak dom lub mieszkanie od razu gotowe do zamieszkania. Oznacza to po prostu brak konieczności przeprowadzania jakichkolwiek prac wykończeniowych w nowo nabytym lokalu. Jeżeli zdecydujemy się na tę opcję, powinniśmy otrzymać od dewelopera mieszkanie w pełni wykończone, czyli powinny ono zawierać pomalowane ściany, ułożone podłogi, zamontowane sprzęty sanitarne oraz AGD.

Wydawałoby się, że taki typ wykończenia posiada same zalety, niestety, tak nie jest. Najważniejszą wadą wykończenia „pod klucz” może być brak możliwości dowolnego wyboru materiałów wykończeniowych. Trzeba tu też wspomnieć, że część deweloperów oferuje przeróżne standardy takich wykończeń, a różnią się one chociażby jakością wykorzystanych materiałów. Warto jeszcze zaznaczyć, że za wykończenie mieszkania lub domu „pod klucz” zapłacimy dodatkowo średnio ok. 500 – 1000 zł za metr kwadratowy, jest to również zależne od wybranego standardu.

kuchnia w stylu rustykalnym

Indywidualne wykończenie mieszkania

Różnica między stanem deweloperskim a wykończeniem pod klucz jest diametralna. W przypadku tej drugiej opcji otrzymujemy więcej, niestety nie zawsze mamy dowolność w wyborze użytych materiałów. W przypadku stanu deweloperskiego otrzymujemy mniej, ale możemy wykończyć mieszkanie sami, wedle swoich oczekiwań, a jedynymi ograniczeniami mogą być fundusze i nasza wyobraźnia. Warto wówczas skorzystać z pomocy doświadczonych projektantów, którzy stworzą indywidualny projekt, oparty na funkcjonalności i najnowszych trendach. Zapraszamy do kontaktu z zespołem MAZZANI – z przyjemnością spełnimy Twoje wnętrzarskie marzenia. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.