kolorowe dywany i poduszki
30
cze

Kolorowy raj

Meksyk to kraj, który kojarzony jest z rozmaitości kolorów, niezwykłych kontrastów oraz olbrzymią ilością niespożytej energii. Stylistyka wywodząca się z tamtych rejonów czerpie inspiracje przede wszystkim ze swojej historii. Dziedzictwo Azteków i Majów kultywowane przez Meksykanów jest główną cechą składającą się na wystrój wnętrz. Elementy tej kultury są przenoszone nie tylko do ich życia, ale również do domów, które zamieszkują. Sceptycy wspomnianej stylistyki określają ją mianem wybuchowego połączenia kiczu, zwariowanych barw oraz manifestowania religii. Natomiast zwolennicy twierdzą, że reprezentuje ona pozytywne i fascynujące bogactwo kulturowe. Styl meksykański wprowadza do wnętrz pozytywny klimat oraz idealnie pasuje do osób, które nie boją się zestawienia żywych kolorów i posiadają mocny temperament.  

Frida na obrusie

Obfitość kolorów 

Styl meksykański przejawia się ciepłem i jest czymś więcej niż samą w sobie aranżacją wnętrz. Forma, która jest prezentowana przez tą stylistykę, poprawia atmosferę całego domu oraz sprzyja spotkaniom ze znajomymi a co najważniejsze – z rodziną. Stworzenie takiego wnętrza wymaga od nas dobrania odpowiednich kolorów oraz elementów wykończeniowych. W tej konwencji powinniśmy postawić na wyróżniające się nasycenie. Warto postawić na mocne odcienie. Specyficzną częścią wystroju domów meksykańskich, jest bogactwo, które panuje wewnątrz pomieszczeń. Nie jest to styl, gdzie skupiamy się na łagodnych zestawieniach. Kompozycja przeważająca w tej estetyce to przede wszystkim intensywne barwy oraz mocne kontrasty, które dominują przestrzeń. Główną paletą barw meksykańskich wnętrz są kolory nawiązujące do przyrody: 

 • róż, 
 • fiolet, 
 • brąz, 
 • błękit, 
 • czerwień, 
 • amarant, 
 • cytrynowa żółć, 
 • pomarańcz, 
 • szafir, 
 • turkus. 

Przeplatające się barwy tworzą przestrzeń kojarzącą się z naturalnością, co jest najistotniejszym założeniem stylistyki panującej w kraju Ameryki Południowej. Wspomniane kolory, różowy oraz fioletowy, nawiązują do egzotycznych kwiatów występujących na tamtych terenach. Odcienie brązu przechodzące w żółcie oraz ochry, to nawiązanie do kolorytów, jakie posiada ziemia. Jak widać wszystko musi być ze sobą wspólne i współgrać z przyrodą. Błękit natomiast symbolizuje barwy oceanu. Wszystkie te barwy są skomponowane z myślą o ziemi, co sprawia wrażenie, że idealnie do siebie pasują. Takie ich wykorzystanie to perfekcyjne zaakcentowanie indywidulanego stylu mieszkańców Meksyku.  

Wnętrza Meksyku 

Meksyk wyróżnia się wielością różnych wzorów. Jego stylistykę można wykorzystać nie tylko odnosząc się do wnętrz, takich jak pokój dzienny czy sypialnia, ale także do łazienki lub kuchni. W takich pomieszczeniach perfekcyjnie sprawdzą się meksykańskie płytki ceramiczne. Można je wykorzystać jako wykończenie podłogi lub też idealnie prezentują się jako dekoracje na ścianie w kuchni. Niejednolita barwa kafelków oraz ich nierówne krawędzie nawiązują fenomenalnie do stylistyki meksykańskiej. Takiego typu składnik nazwany jest azulajos. Płytki ceramiczne czerpiące inspirację z takiego stylu, mają przeważnie geometryczne lub meandryczne kształty. Innym aspektem ozdabiania takiej glazury mogą być elementy związane z motywami roślinnymi lub zwierzęcymi. Jednym z popularniejszych odcieni wspomnianego wykończenia, jest kobalt. Natomiast w kwestii koloru podłogi, dobrym rozwiązaniem jest wybór ciemnego parkietu z desek lub paneli, które nawiązują swoim wyglądem do egzotycznych gatunków drewna.  

Urządzając łazienkę w stylu meksykańskim, postawmy na autentyczne wyroby. W tym przypadku idealne będą kolorowe umywalki, glazura i terakota oraz podłoga. Szczegółem najbardziej rozpoznawalnym i kojarzącym się z terenami Ameryki Południowej jest ceramika Talavera. Jest to hiszpańska odmiana ceramiki Majolica. Charakterystyczne gliniane przedmioty w kolorze mlecznobiałym nadają prawdziwego ducha historii oraz wpasowują się w wystrój łazienki w meksykańskiej stylistyce. Kolorem dominującym jest kobalt, który perfekcyjnie dopełnia się z naturalnym drewnem. Wykończenia jakie możemy zastosować w tym pomieszczeniu, to mosiężne armatury lub stylizowane kinkiety. 

Salon w stylu meksykańskim to charakterystyczne zestawieni nasyconych barw oraz kolorowych płytek z klasycznymi, drewnianymi meblami. Takie szczegóły tworzą przyjemną, ciepłą i pełną harmonijności przestrzeń. Całości możemy dodać większej spójności, jeśli zdecydujemy się na dodatki, takie jak specjalne koce lub narzuty na kanapy, które wypełnią w bardzo wdzięczny sposób nasze pomieszczenie. Jeśli taki styl nas nie przekonuje i jesteśmy bardziej nowocześni, możemy również zdecydować się na modernizacje odsłony Meksyku. W takiej sytuacji wystarczy połączyć kolorowe naścienne płytki lub podłogowe z przeważającą ilością bieli. Uzyskamy efekt wnętrza, które będzie prezentowało się bardzo dostojnie i stylowo a jednocześnie zachowamy w nim meksykańskie elementy.  

łóżko z kolorową narzutą

Faktura i styl stucco na ścianach 

Meksykański styl charakteryzuje się wykorzystaniem niesamowitych faktur używanych do wykończenia domów. 

 • szorstkie tynki, 
 • wełniane dywany, 
 • sizal. 

To elementy, które mają bardzo wyraźną strukturę i wpasowują się w istotę wnętrz. Jeśli chodzi o meble, powinny być one ciężkie oraz wykonane z ciemnego drewna. Koniecznością jest zdobienie, na przykład wykorzystując do tego miedziane lub mosiężne okucia. Odcienie wiśniowe, cedrowe i orzechowe, które mogą zostać użyte przy wykonaniu wyposażenia mieszkania, rewelacyjnie podkreślą ducha Meksyku w naszym domu. Następną rzeczą wpisującą się w estetykę, są stalowe oparcia krzeseł, wygięte w nienaturalne kształty. Na meblach powinny pojawić się złote i białe akcenty. Jeśli chcemy postawić na wypoczynek i odnieść się do popularnego na wsiach wystroju, możemy wykorzystać do tego Equipales, czyli fotel zrobiony ze skóry i drewna. Doda on charakteru naszym wnętrzom a jednocześnie nawiąże idealnie do stylistyki, którą wykańczamy nasze przestrzenie.  

Ściany to bardzo ważna część każdego domu. W meksykańskim stylu pozwólmy na to, aby nie były one gładkie. Jeśli uzyskamy efekt autentyczności stworzony z nierównych tynków strukturalnych oraz wyraźnych śladów kielni nie pozostaje nam nic innego niż entuzjazm z dobrze wykonanej pracy i większego oddania się stylistyce meksykańskiej. Widoczne na ścianach pasy koloru dodają wartości stylizacyjnej wnętrzom oraz pełnią dodatkową funkcję jaką jest ukrywanie nierówności. Nie musimy się obawiać, ponieważ surowość wykończenia ścian jest perfekcyjnie równoważona przed dodatki, które uzupełniają przestrzeń domu. Następną ważną rzeczą są ramy okienne, które powinny zostać pomalowane na kontrastujący ze ścianami kolor lub barwę wpasowującą się w meble czy podłogi.  

Dekoracje i dodatki meksykańskie 

W Meksyku główną rolę w aranżacji wnętrz odgrywają dekoracje. Znajdziemy tutaj pasiaste wzory wykorzystywane na tkaninach, takich jak koce czy pledy. Bawełniane elementy są zdobione motywami charakterystycznymi dla tego terenu. Meble, naczynia czy ściany powinny zostać udekorowane namalowanymi ręcznie roślinnymi lub zwierzęcymi wzorami. Zaznaczenie dziedzictwa Azteków, Majów oraz Olmeków to istotny element w wykończeniu wnętrz. Przejawy tej kultury widać w szczególności poprzez kształty węży, ptaków aligatorów czy pospolitych dla tego regionu kaktusów. Kolejnym ważnym motywem wykorzystywanym do wystroju pomieszczeń jest symbolika religijna, czyli detale takie jak krzyże, wyobrażenia Chrystusa i Matki Boskiej z Guadalupe. Innymi elementami są emblematy słońca wykorzystywane do wzornictwa różnych dekoracji w meksykańskiej przestrzeni domowej  

Jeśli chcesz wyrazić swoje fantazje, to styl ten bardzo Ci w tym pomoże. Łączenie kształtów, barw oraz faktur, to idealne określenie na wnętrza w opisywanej stylistyce. Zasada, która tutaj panuje to: wszystko pasuje do wszystkiego. Daje nam to dowolność w wyrażeniu siebie we własnej przestrzeni a jedynym ograniczeniem jest nasz gust. 

fioletowa kanapa

Projektujemy z pasją i doświadczeniem

Inspiracja Meksykiem pojawia się coraz częściej w aranżacjach domowych pomieszczeń. Jego niepowtarzalny styl i charakter to same korzyści, które możemy wykorzystać urządzając swoje mieszkanie. Wielość produktów rożnego rodzaju dostępnych na rynku, daje możliwość stworzenia przestrzeni w tej estetyce.  Jeśli zastanawiasz się, jak zaaranżować swoje mieszkanie w takim stylu i chcesz to zrobić profesjonalnie, zapoznaj się z profesjonalistami z MAZZANI. Grupa architektów, która pasję czerpie właśnie z perfekcyjnie wykonanych projektów pomoże Ci w stworzeniu Twojego wymarzonego wnętrza. Zacznijmy razem współpracę a Twoje mieszkanie stanie się wspaniałym miejscem.  

Pytania naszych klientów:

Jakie dodatki w stylu meksykańskim?

Pasiaste wzory wykorzystywane na tkaninach, bawełniane elementy zdobione charakterystycznymi motywami oraz wzornictwo o symbolice zwierzęcej i roślinnej, to główne elementy dekoracyjne w tej stylistyce.  

Jakie kolory wybrać do stylu meksykańskiego?

Skup się na barwach ściśle związanych z naturą oraz ziemią. Intensywne kolory, takie jak: róż, fiolet, brąz, czerwień, pomarańcz, żółć to odcienie, które powinny znaleźć się na ścianach, jeśli chcesz uzyskać meksykański styl. 

Jakie faktury na ścianach w stylu meksykańskim?

Postaw na szorstkie i chropowate ściany. Takie rozwiązanie będzie idealne do tego typu estetyki i odda ducha pomieszczeń meksykańskich.