Mieszkanie meksykańskie
15
cze

Meksykański klimat

Jeżeli należysz do ludzi, dla których minimalizm mógłby nie istnieć, inspirują Cię inne kultury, a w przypadku wybierania koloru stawiasz zawsze na ten intensywny, to styl meksykański powinien przypaść Ci do gustu. Tutaj Liczy się oryginalność, kontrast, dowolne łączenie barw, w zasadzie to im intensywniejsze, tym lepiej, gdyż wprowadzą radość i wakacyjny klimat. Jeżeli zatem chcesz otaczać się namiastką egzotyki i to, co powyżej przemawia do Ciebie, to koniecznie zapoznaj się z naszym dokładnym opracowaniem tego nurtu.

Wzory meksykańskie w sypialni

Charakterystyczne cechy stylu meksykańskiego

Styl meksykański odnosi się do kultury krajów latynoamerykańskich, a także do takich starożytnych imperiów, jak Majów i Azteków. To, co jest dla niego najbardziej charakterystyczne, to przede wszystkim paleta barw, która pobudza, do życia, wprawia w pozytywny, a nawet karnawałowy nastrój, ceramika, drewno, a także oryginalność i wszechobecne rękodzieło. Mimo maksymalizmu i pewnego rodzaju eklektyzmu wszystko jest bardzo przemyślane, a każdy element wyposażenia mieszkania ma znaczenie i wnosi jakąś wartość.

Frida Kahlo i ściany

Zdaje się, że już chyba nieodłącznym elementem wystroju mieszkań inspirującym się Meksykiem jest wizerunek tamtejszej sławnej malarki, która słynęła z autoportretów. Jej wizerunek jest zatem koniecznością, który musi pojawić się na ścianie – te z kolei często są nierówne i chropowate. Oczywiście nie musi to być oryginał, niemniej kolorystycznie jej prace wpasowują się idealnie.

Meble

Do dziś dnia w Meksyku przechowuje się rzeczy w skrzyniach, co jest jedną z bardzo charakterystycznych cech tego stylu. Służą one nie tylko do przechowywania, ale również jako stoliki kawowe lub dodatkowe, na których stawia się np. kieliszki z tequilą czy owoce. Meble są zazwyczaj zachowane w ciężkiej formie oraz chropowatej fakturze. Są połączeniem toskańskiego, hiszpańskiego i teksańskiego stylu. Najlepiej sprawdzą się te z egzotycznego drewna. Przy tak intensywnej kolorystyce ścian, większe meble tapicerowane powinny być w stonowanych kolorach, takich jak beże czy szarości. Natomiast te mniejsze mogą mieć mocniejsze, kontrastując lub korespondując ze ścianami.

wzorzasty dywan

Tekstylia

Oczywiście jest tutaj bardzo widoczna inspiracja meksykańską sztuką ludową, w tym Azteków i Majów. Najbardziej charakterystyczne są tkaniny we wzory geometryczne, a także wielobarwne i wzorzyste poduszki czy pledy. Ramą okien będą efektowne zasłony w meksykańskie pasy. Jeżeli chodzi o dywany, to tak jak i reszta tekstyliów powinny być różnorodne kolorystycznie oraz w żywych barwach. Mają również nawiązywać do ręcznie plecionych chodników.

Ceramika

Meksykanie mają swoją własną charakterystyczną ceramikę, której początkowo znakiem rozpoznawczym było pokrywanie białych naczyń niebieskimi wzorami, najczęściej kwiatowymi motywami. Niemniej jednak z biegiem czasu zaczęto stosować zarówno inne wzory, jak i kolory, które zdobią nie tylko wazy, misy, talerze, ale również figurki, umywalki, szkatułki, kafle.

Styl ten to Talavera, który de facto pochodzi z Hiszpanii, jednak meksykanie zmodyfikowali tę sztukę zdobienia i nadali jej nowy wyraz. Specyficznym elementem dekoracji meksykańskiego wnętrza są płytki ceramiczne, którymi wykładają podłogi, łazienki, ramy luster czy blaty stołów. Są one tak bardzo lubiane przez tamtejszą ludność, że można je zobaczyć nawet na drzwiach wejściowych do domu oraz kominkach.

Główne elementy w stylu meksykańskim

Styl meksykański to między innymi gra kolorów i wzorów na zasadzie dopasowania lub kontrastów, to również inne charakterystyczne elementy, na które składają się m.in.:

  • drewniane i masywne meble zazwyczaj w ciemnych kolorach,
  • niedoskonałości – na przykład na ścianach, które nie muszą być idealnie gładkie, a wręcz są często chropowate, 
  • podłogi w ciemnym kolorze, aby kontrastowały z barwnymi ścianami i dodatkami,
  • rękodzieło, które podkreśla oryginalność i niepowtarzalność,
  • specyficzna kolorystyka w postaci żywych kolorów zazwyczaj o ciepłej barwie, takich jak żółty, czerwony, pomarańczowy, różowy, łączone z zimnymi, ale o wesołym odcieniu – na przykład zielonym lub turkusowym, 
  • sztuka prymitywna w postaci ludowych rzeźb w glinie i drewnie oraz obrazy, również w prymitywnym stylu i z jaskrawą kolorystyką,
  • okucia mebli oraz innych dodatków w postaci mosiężnych i złotych elementów,
  • barwne drzwi w mieszkaniu na przykład czerwone, niebieskie lub żółte.
Frida na dodatkach

Architektura wnętrz dla Twojego domu

Meksykański styl wystroju i aranżacji wnętrz to rozwiązanie dla osób, które lubią się wyróżniać, kochają mocne kolory oraz oryginalne rzeczy. Stworzenie tego nurtu poza wiedzą wymaga również pewnego rodzaju wyczucia, gdyż łatwo tutaj przesadzić. Projektanci wnętrz z MAZZANI zachęcają do współpracy, gdyż pasja do tego, co robimy, a także doświadczenie składają się na profesjonalizm, który jest naszą dewizą przewodnią. Podejmujemy się współpracy zarówno z osobami z Warszawy i okolic, jak i innych części kraju – online.  W razie zainteresowania serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory w stylu meksykańskim?

Styl meksykański charakteryzuje się przede wszystkim szeroką barwą mocnych kolorów, głównie z ciepłej gamy kolorystycznej, takich jak czerwony, pomarańczowy, żółty, różowy. Niemniej łączy te kolory z zimnymi, ale o wesołym wydźwięku. Generalnie zasada jest taka, że im barwniej, tym lepiej. Kolory korespondują ze sobą bądź wręcz przeciwnie – kontrastują.

Frida Kahlo, a styl meksykański?

Nie ulega wątpliwości, iż sławna malarka, które wsławiła się przede wszystkim autoportretami, jest nieodzownym elementem wystroju wnętrz w stylu meksykańskim. Sama pochodziła z tego kraju, a jej obrazy, podobnie jak ten nurt, nacechowane są mocnymi odcieniami, które idealnie wpasowują się we wnętrze o takim stylu. 

Czym charakteryzuje się styl meksykański?

Styl meksykański odnosi się do kultury latynoamerykańskich krajów, a także do starożytnych Majów i Azteków. Specyficzne są mocne kolory, akcenty takie jak ceramika oraz rękodzieło, na przykład w postaci glinianych lub drewnianych figurek ludowych. Wszystko pobudza i wprawia wręcz w karnawałowy w nastrój.