blat dzielący kuchnię i salon
18
paź

Mały metraż – duży problem

Niewielki metraż stanowi często powód frustracji domowników. Lodówka znajdująca się zaraz przy kanapie, czy drzwi wejściowe dokładnie naprzeciwko łóżka sprawiają, że ciężko jest poczuć się komfortowo we własnym mieszkaniu. Na szczęście te problemy mogą stać się przeszłością po zastosowaniu kilku zgrabnych rozwiązań podczas aranżacji naszego wnętrza. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze sposoby na to, jak z nieustawnej kawalerki stworzyć przytulne miejsce do codziennego funkcjonowania.

przeszklona ściana

Blaty i półścianki

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na rozdzielenie kuchni kawalerki od jej części wypoczynkowej, jest zastosowanie półścianki lub blatu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w mieszkaniu, w którym w kuchni brakuje dodatkowego okna. Niskie ściany pozwalają na to, aby naturalne światło docierało do większej części mieszkania, a wysoki blat lub wyspa z dostawionymi do niej hokerami sprawuje jednocześnie funkcję stołu jadalnego, jak i dodatkowej powierzchni do przyrządzania posiłków.

Regał jako zamiennik ścianki działowej

Doskonałym rozwiązaniem problemu braku prywatności w kawalerce jest zastosowanie regału jako ściany dzielącej pomieszczenie. Jest to sposób na zorganizowanie dodatkowego miejsca na przechowywanie, a także wspaniała ozdoba mieszkania. Rozwiązuje on też problem braku naturalnego światła w kawalerce – decydując się na regał otwarty, bez tylnej ścianki lub usuwając ściankę na określonej wysokości, pozwalamy docierać promieniom słonecznym za regał, do oddzielonej części pomieszczenia.

Najlepszym rozwiązaniem będzie regał sięgający do samego sufitu, najrzetelniej imitujący ścianę, a także pozwalający maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania.

Przeszklona ściana – funkcjonalność i nowoczesność

Ścianka działowa ze szkła pozwala na dotarcie naturalnego światła bez żadnych przeszkód do każdego kąta kawalerki, a jej lekka konstrukcja sprawi, że pomieszczenia będą wyglądać na optycznie większe. Szkło świetnie wkomponuje się w aranżacje w nowoczesnym lub loftowym stylu, będzie eleganckim wykończeniem każdego pomieszczenia. Problem wrażenia braku prywatności można łatwo rozwiązać poprzez zamontowanie na ściance zasłon, które pozwolą na „ukrycie” wybranej części mieszkania.

Kawalerka z antresolą

Sypialnia na antresoli

Oddzielna sypialnia jest marzeniem każdego domownika. Niestety, w kawalerkach i mieszkaniach o niewielkim metrażu najczęściej można spotkać się z rozwiązaniem – w postaci rozkładanej kanapy w salonie, ponieważ pełnowymiarowe łóżko zajmowałoby zbyt wiele miejsca.

W kawalerkach o wysokich sufitach świetnym pomysłem będzie zbudowanie antresoli. W ten sposób uzyskamy dodatkowy, dyskretnie wydzielony pokój, który idealnie spełni funkcję sypialni. Zniknie także problem „ściśniętego” wnętrza – część wyposażenia będzie można przenieść na piętro, co nada całemu mieszkaniu więcej przestrzeni i swobody.

Zabawa kolorem i fakturą

Nie od dziś wiadomo, że kolory stanowią kluczową rolę w nadawaniu wnętrzom charakteru. Głębokie i ciemne barwy potęgują wrażenie przytulności, a w kontrastowym połączeniu z jasnymi odcieniami pozwalają na podzielenie przestrzeni na różne strefy.

Jak dyskretnie podzielić mieszkanie na części?

  • Kolory ścian – wąski przedpokój i niewielka kuchnia w jasnych tonacjach sprawią wrażenie czystości i przestronności, a ciemniejsze kolory ścian czy dodatków w części dziennej i sypialnianej wyraźnie zaznaczą granice między strefami. Kolory ścian – wąski przedpokój i niewielka kuchnia w jasnych tonacjach, sprawią wrażenie czystości i przestronności, a ciemniejsze kolory ścian czy dodatków w części dziennej i sypialnianej, wyraźnie zaznaczą granice między strefami.
  • Faktura – drugim sposobem uzyskania efektu podziału, jest zabawa fakturą. Sztukateria, tapety, kafelki czy panele na ścianach są nie tylko ozdobą mieszkania, ale również dodatkową pomocą przy tworzeniu sektorów w pomieszczeniach.
  • Wykończenie podłóg – oprócz ścian, warto zwrócić również uwagę na wykończenie podłóg. Połączenie paneli i kafelków jest doskonałym sposobem na utworzenie „poziomej granicy” w mieszkaniu.
Salon z aneksem kuchennym

Zaprojektujemy Twoje marzenia

Zalety projektowania wnętrz małego mieszkania przez doświadczonego architekta wnętrz MAZZANI są niezaprzeczalne. Nasz projektant wnętrz zadba o każdą sferę, tworząc wyjątkową aranżację wnętrz. Dzięki profesjonalnemu podejściu do projektowania, maksymalizujemy przestrzeń i funkcjonalność, tworząc harmonijną całość. Skorzystaj z naszej pomocy, by stworzyć idealne miejsce do życia, pracy i relaksu. Optymalne rozwiązania projektowe zapewniają komfort i estetykę, co sprawia, że Twój mały apartament staje się idealnym miejscem do życia. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

W jakich mieszkaniach najlepiej sprawdzi się antresola?

Budowa antresoli, ze względu na komfort użytkowania, nie jest zalecana w mieszkaniach, w których wysokość ścian jest niższa niż 320 cm. Przy tworzeniu projektu należy wziąć pod uwagę grubość konstrukcji antresoli, która wynosi około 20–30 cm.

Jaki regał najlepiej sprawdzi się jako ścianka działowa?

Każde mieszkanie jest inne, różni się rozkładem pomieszczeń a także wysokością ścian. Każde mieszkanie jest inne, różni się rozkładem pomieszczeń, a także wysokością ścian. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup regału zrobionego na wymiar – wtedy będziemy mieć pewność, że idealnie wpasuje się on w całą aranżację.

Jakie rozwiązanie jest lepsze, wyspa kuchenna czy półścianka z blatem?

Wybór rozwiązania jest kwestią indywidualną, w zależności od naszych potrzeb. Wyspa kuchenna nadaje mieszkaniu większej lekkości, ale jednocześnie nie jest oczywistym „podzielnikiem” dwóch różnych stref. Półścianka z blatem pozwala na bardziej efektowne rozdzielenie pomieszczeń, daje również większe możliwości zabawy kolorem i fakturą ściany.