nowoczesny salon, styl rustykalny
18
paź

Harmonia natury i tradycji

Styl rustykalny w swej prostocie, klimacie rodem z przytulnych, wiejskich chatek i dworków przywodzi na myśl kontakt z naturą, w którym nie ma miejsca na ciasne, przepełnione zbędnymi bibelotami wnętrza, jakich pełno w mieście. Wystrój ten doskonale sprawdza się w rozległych domach, ale z powodzeniem można nadać swemu mieszkaniu sielskiego kolorytu zaczerpniętego ze słonecznych wspomnień wakacji na wsi i… kilku poradników stylu rustykalnego.

Jeżeli doskonale czujesz się w otoczeniu antyków, a targ staroci odwiedzasz częściej niż komercyjne sklepy meblarskie, warto poszerzyć swoje inspiracje wnętrzarskie o ten nurt, który ma swych wielbicieli od XIX wieku. Jak „przystroić” nasze cztery kąty w rustykalne szaty?

rustykalność w delikatnym stylu

Estetyka stylu rustykalnego

Wystrój rustykalny może okazać się nam przydatny podczas aranżacji salonu czy sypialni. Pragnąc jednak wyjątkowego wnętrza, możemy za jego sprawą przeistoczyć naszą łazienkę w relaksujący kącik, a w ciepłych wnętrzach kuchni w końcu odkryć przyjemność z gotowania.

Barwy

Wnętrze rustykalne pozbawione jest energetycznych kolorów. Schować należy również wzorzyste tapety. Ściany pomieszczeń zostają pokryte barwami, które oferuje nam natura. Podczas spaceru po lesie natkniemy się na stonowaną kolorystykę – beże, zgaszone zielenie, żółcienie oraz brązy i to ona będzie królować przy aranżacji wymarzonej rustykalnej przestrzeni.

Tkaniny i materiały

Połyskliwe płaszczyzny z tworzyw sztucznych zastąpmy wysłużonym drewnem z charakterem. Aby zindywidualizować nasze wnętrze, możemy przyciemnić go za pomocą bejcy, należy jednak uważać, aby nie zgasić jego naturalnej urody. Dodatkowego uroku dodawać będą ślady użytkowania – wgniecenia czy zadrapania. Osobliwy nastrój pomogą nam wytworzyć także przykuwające uwagę sęki i słoje.

Przy aranżacji rustykalnej ściany nabierają odrobinę niechlujnego wyglądu – widoczne są przecierki czy chropowatości. Jednak kreując wnętrze z wysmakowaniem, stanie się to dodatkowym atutem naszego zacisza. Nie każdy jednak musi chcieć nadawać swoim ścianom nierówności, wówczas idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie cegły, kamienia oraz gliny.

Aby dodać projektowanej przestrzeni dodatkowych walorów i uczynić ją przytulnym miejscem idealnym do wypoczynku, należy zadbać o odpowiednią oprawę w postaci tkanin. Wełniane, lniane czy bawełniane akcesoria są wprost wymarzonym ukoronowaniem naszych wyśnionych czterech kątów.

Meble

Bezpretensjonalna natura stylu rustykalnego celebruje swojskość. Zanurzając swoje wnętrze w tym nurcie, należy wystrzegać się misternych zdobień i barokowego przepychu. Nie nadamy swojej aranżacji oczekiwanego blasku, jeżeli wypełnimy ją meblami z giętkimi nóżkami, rzeźbieniami bądź owalnymi kształtami. Śmiało zaprośmy jednak drewniane meble – proste i surowe, a także masywne.

Odwiedźmy swoje strychy w poszukiwaniu rodzinnego dobytku – skrzyni babci czy komody rodziców, która zdążyła odejść w niepamięć. Jeżeli odnajdujemy w sobie naturę artysty, możemy wykorzystać posiadane zdolności DIY. Wysłużone meble, pełne spękań i „z duszą”, doskonale będą się spełniać w swej roli, kiedy zapalimy postawione na nich świece, relaksując się podczas leniwego wieczoru.

rustykalne mieszkanie przepełnione dodatkami

Dodatki

Czas spędzony w wiejskim domu może przywodzić na myśl wizytę w muzeum etnograficznym. Postarajmy się udekorować nasze wnętrze sztuką ludową czy rękodziełem. Przechowywane przez nas pamiątki również chętnie zagoszczą w stylowych pomieszczeniach. Własnoręcznie upleciony dywan, schowany w kącie wiklinowy kosz czy lniany obrus przykrywający stół uczynią naszą kuchnię lub salon przytulniejszym pomieszczeniem, niczym z sielskiego obrazka.

W dobrym tonie jest otwarcie swojego wnętrza na elementy zaczerpnięte wprost z natury – jelenie poroże czy znalezione podczas spaceru bądź wyrzucone na brzeg gałęzie. Lubujący się w mniejszych ekstrawagancjach powinni zadowolić się witającym nas o poranku bukietem kwiatów, który stoi na szafce nocnej.

Jeżeli dopiero przekonujemy swoje cztery kąty do stylu rustykalnego, możemy zacząć od odpowiednio stylizowanych filiżanek i innych naczyń – elementów, które na ogół pozostają ukryte. Przy projektowaniu mieszkania nie należy wystrzegać się uważności na dobór odpowiednich detali.

Wystrój wiejski z chęcią powita:

  • koronkowe wykończenia,
  • kwiatowe motywy,
  • wykończenia sznurem,
  • metalowe okucia.
rustykalna łazienka z kamienną ścianą

Unikalne wnętrza, stworzone tylko dla Ciebie

Delikatny, ale niepozbawiony mocnych, zdecydowanych elementów (takich jak masywne drewno) – styl rustykalny odmienni Twoje mieszkanie lub dom. Jasna kolorystyka umożliwia optyczne powiększenie przestrzeni, a nietypowe dodatki, takie jak na przykład zegar z kukułką, nie pozwalają przejść obok takiej aranżacji obojętnie. Wystrój wiejski może być z powodzeniem łączony z innymi stylami, dodając eklektycznego ducha naszym czterem kątom. Dodatki w stylu rustykalnym doskonale się sprawdzą, jeżeli pragniemy dodać charakteru wnętrzom utrzymanym w stylu skandynawskim bądź tych bardziej współczesnych.

Z wielu powodów aranżacja wnętrza może stanowić niemałe wyzwanie. W takiej sytuacji nieodzowna może okazać się pomoc specjalistów. Profesjonalizm, zaangażowanie i pasja do tworzenia wyjątkowych miejsc to cechy, które wyróżniają projektantów wnętrz MAZZANI. Nasi eksperci z wieloletnim doświadczeniem codziennie pracują nad tworzeniem kolejnych projektów na mapie Warszawy oraz zdalnie na terenie całej Polski. 

Pytania naszych klientów:

Jakie barwy dominują w stylu rustykalnym?

W pomieszczeniach utrzymanych w stylu rustykalnym dominują stonowane kolory zaczerpnięte wprost z natury. Doskonale się sprawdzą beże, zielenie, żółcienie oraz brązy. Kolorystyka wnętrza w stylu wiejskim przywodzi na myśl spacer po lesie.  

Czego należy unikać przy wyborze mebli w stylu rustykalnym?

Przy wyborze mebli należy wystrzegać się misternych zdobień i przepychu oraz unikać giętkych nóżek, rzeźbień czy owalnych kształtów. Wnętrze nie powinno cechować się zbytnią przesadą, ale urokliwą prostotą.

Jakie materiały i tkaniny są używane przy aranżowaniu wnętrza rustykalnego?

Najistotniejszym materiałem przy aranżacji wnętrza rustykalnego jest drewno – masywne, ze śladami użytkowania. Doskonałym rozwiązaniem będą również kamienie, gliny czy cegły. Tkaniny, widoczne szczególnie w dodatkach takich jak poduszki i dywany, powinny zostać wykonane z lnu, bawełny czy wełny.

Co zrobić, aby nadać wnętrzu bardziej rustykalny charakter?

Idealnym sposobem będzie wybór odpowiednich dodatków. Należy zwrócić uwagę, aby akcesoria dekorujące nasze wnętrza cechowały się poszczególnymi detalami takimi jak koronkowe i metalowe wykończenia, metalowe okucia i kwiatowe motywy. Doskonale sprawdzą się dekoracje zaczerpnięte z natury, np. poroża, jak i rękodzieło w postaci haftowanego obrusu czy zdobionego ludowymi wzorami imbryku.