salon z antresolą
10
paź

Jaki jest cel antresoli?

Mieszkania z antresolą to domena starych kamienic lub loftów zaadoptowanych z pofabrycznych wnętrz. Zachwycają metrażem, wysokim sufitem, sztukateryjnymi detalami i nawet starymi drzwiami. W zestawie z takim mieszkaniem otrzymujemy ściany z surowej cegły, to ogromny bonus, jeśli chodzi o stylowy projekt wnętrza. Dzięki wspomnianej wysokości możesz stworzyć dodatkowe pomieszczenie. Antresola, bo o niej mowa, zabiera nam trochę z wysokości wnętrza, ale ma mnóstwo zalet:

  • otrzymujemy dodatkową strefę, np. na sypialnię czy garderobę,
  • nasze mieszkanie zyskuje na wyglądzie,
  • możemy w ciekawy sposób zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń,
  • poprawia to proporcje mieszkania,
  • dzięki antresoli nasze wnętrze zostaje otwarte w poziomie i pionie, i wygląda na bardziej przestronne i jasne.

Antresola czasami bywa mylona z piętrem, jednak nie jest osobną, niezależną kondygnacją, a jedynie górną, wydzieloną z parteru powierzchnią. Należy pamiętać, że jest to odpowiednie rozwiązanie dla budynków, których ściany mają wysokość co najmniej 4 metrów. Sama platforma potrzebuje ok. 1,5 – 2 metrów, jeśli korzystanie z niej ma być komfortowe. Antresola poza estetyką powinna być przede wszystkim bezpieczna. Musi być wykonana z wytrzymałych i trwałych materiałów. Wzbogaca wizualnie wnętrze, z jednej strony może stanowić spójną całość z salonem, a z drugiej może się wyodrębniać. Wszystko zależy od tego, jaka koncepcja stylizacyjna jest nam bliska.

antresola w stylu industrialnym

Bezpieczne schody

Wejście na platformę powinno być wygodne i bezpieczne, dostosowane do wielkości pomieszczenia. Najlepiej sprawdzą się proste lub kręcone schody, jeśli jednak nie masz wystarczająco dużo miejsca, warto zastanowić się nad drabinką. Dobrym rozwiązaniem, gdy wejście na górę będzie strome, są tzw. schody kacze z asymetrycznymi stopniami. Schody mogą być wykonane z drewna, stali, betonowe czy też z blachy kortenowskiej. Bez względu na rodzaj, każde powinny być zabezpieczone balustradą, szczególnie jeśli w mieszkaniu są małe dzieci.

Ogrzewanie

W mieszkaniu z antresolą, oprócz wygody i estetyki, ważne jest ogrzewanie. Ciepłe powietrze unosi się ku górze, dlatego w takich wnętrzach najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe. Jeśli nie możemy lub nie chcemy pozwolić sobie na takie nagrzewanie mieszkania, warto pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu grzejników, by na antresoli nie było zbyt gorąco, a na dole lokalu chłodno. Z tego względu bardzo ważne jest też dobre zaizolowanie dachu.

biblioteczka na antresoli

Oświetlenie

Projektując mieszkanie z antresolą, pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu. Bardzo dobrze w mieszkaniu dwupoziomowym prezentuje się różnego rodzaju oświetlenie sztuczne. Każda strefa powinna mieć swoje niezależne źródło światła. Wieszając lampy na suficie, zadbaj, by były powyżej poziomu antresoli. Nie mogą one oślepiać w momencie przebywania na górnym poziomie. W samej antresoli sprawdzą się lampy stojące lub kinkiety. Nie zapomnij o dopływie światła dziennego. W wysokich loftach najczęściej znajdują się wysokie okna, a kiedy słońce będzie oświetlać mieszkanie, jego promienie dotrą i na półpiętro.

Salon z antresolą

Najczęściej wybieranym miejscem do postawienia antresoli jest salon. Tak, jak w każdej aranżacji, tak też w przypadku salonu z antresolą należy zadbać, by wnętrze było spójne. Może to być o tyle kłopotliwe, że mamy dwa niezależne pomieszczenia, które wciąż są jednym. Warto trzymać się jednego stylu i spójnej gamy kolorów.

Wysoki salon z półpiętrem można naprawdę ciekawie urządzić. Ważne w takiej aranżacji jest dobre oświetlenie pomieszczenia. Zjawiskowo wyglądają duże okna z firanami i zasłonami od samego sufitu aż do podłogi. Dobry efekt można też uzyskać przy mniejszych rozmiarach okien, wtedy montując barierki na półpiętrze, zdecydujmy się na ażurowe lub szklane, które przepuszczą światło dzienne.

Salon z platformą w modnym poprzemysłowym lofcie łączy nowoczesność z zabytkowością budynku. Dzięki temu swobodnie możemy komponować styl nowoczesny z klasycznym. W takich wnętrzach dobrze sprawdzą się cegły, kamień, elementy metalowe. Salon z antresolą nadal pełni funkcję reprezentacyjną, podczas gdy powierzchnia ponad stropem ma już bardziej intymne zastosowanie. Jest to też świetne miejsce dla roślin zielonych. Obłędnie będą wyglądały zwłaszcza te pnące, poustawiane na balustradach.

biuro na antresoli

Jak urządzić antresolę?

Takie półpiętro to wspaniały pomysł na efektywne wykorzystanie powierzchni. Szczególnie pięknie wygląda w otwartych, jasnych i dużych przestrzeniach. Oto kilka pomysłów na ciekawe zaaranżowanie antresoli:

  • sypialnia – to chyba najczęściej wybierany pomysł na stworzenie miejsca dla domowników. Pamiętajmy, że jest to przestrzeń otwarta, dlatego należy tak ją zaprojektować, by zapewniła mieszkańcom odrobinę prywatności,
  • przestrzeń dla dzieci – przy odpowiednim zadbaniu o elementy bezpieczeństwa, można w tym miejscu urządzić bardzo ciekawy kącik zabaw,
  • biblioteczka – umieszczając na półpiętrze półki na książki, wygodny duży fotel i odpowiednią lampę, można stworzyć idealne miejsce dla osób lubiących czytać,
  • domowe biuro – platforma jest świetnym na stworzenie miejsca do pracy, zmieści się tam biurko i regały na dokumenty.

Antresola świetnie sprawdzi się w poprzemysłowych przestrzeniach lub mieszkaniach, gdzie wysokość pomieszczenia jest odpowiednia. Zastosuj wysokiej jakości materiały, by było nie tylko pęknie, ale i bezpiecznie.

Tworzymy wyjątkowe przestrzenie

Projektując wnętrze naszego mieszkania lub domu, pragniemy, aby efekt końcowy był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Szukamy idealnych rozwiązań, zastanawiając się nad różnymi stylami nierzadko jesteśmy niezadowoleni ze swoich decyzji. Warto w takich sytuacjach skorzystać z pomocy projektantów z MAZZANI, którzy z pasją i profesjonalizmem stworzą miejsce, które w pełni Cię zadowoli. Współpracujemy z klientami na terenie Warszawy i okolic, a online w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Dlaczego warto zdecydować się na antresolę?

Antresola jest świetnym pomyłem, gdy dysponujemy odpowiednio wysokim wnętrzem, możemy wydzielić niezależną od parteru część, która będzie niewidoczna dla gości, stworzy intymną przestrzeń tylko dla domowników. Dzięki niej wysokość mieszkania zostanie optymalnie wykorzystana.

Co można urządzić na antresoli?

Antresola w mieszkaniu, to świetny pomysł na wykorzystanie przestrzeni do maksimum. Stanowi punkt widokowy na salon. Urządzić na niej możemy np. sypialnię, biblioteczkę, domowe biuro czy nawet garderobę.

Jak wysokie powinno być mieszkanie z antresolą?

Aby korzystanie z pomieszczeń było komfortowe, obydwie strefy powinny mieć wysokość co najmniej 2 metrów. Uwzględniając grubość konstrukcji półpiętra, około 20 – 30 cm, całkowita wysokość mieszkania, w którym chcemy zbudować antresolę musi mieć 420 – 430 cm.

Jaka balustrada do antresoli?

Antresola w mieszkaniu powinna być estetyczna, spójna z pozostałą częścią pomieszczenia, ale przede wszystkim bezpieczna. Montując schody na półpiętro, pamiętajmy o balustradzie, która uchroni przed upadkiem z wysokości, szczególnie jest to ważne, gdy w domu są dzieci. Warto zdecydować się na szklane, które zapewnią dopływ światła dziennego, np. z salonu, dostępne w wielu wzorach i kolorach metalowe lub też drewniane.