sypialnia z antresolą
19
wrz

W jakim wnętrzu zbudować antresolę? 

Wysokie wnętrza kamienic czy pomieszczeń przemysłowych wręcz idealnie nadają się do zagospodarowania na przytulne i funkcjonalne antresole. Ten element konstrukcyjny sprawdzi się świetnie zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie tak ceniona jest każda dodatkowa powierzchnia. Jak zatem przygotować projekt sypialni lub salonu z antresolą i jak takie wnętrze urządzić?   

Nierzadko aranżacja pomieszczeń wysokich okazuje się nie lada wyzwaniem. O ile z łatwością możemy stworzyć niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu o standardowych wymiarach, o tyle wysokie sufity często bywają uznawane za mankament, a nie zaletę mieszkania. Takie podejście okazuje się jednak całkowicie niesłuszne. Wnętrza o wysokości powyżej 3,5 – 4 m  można funkcjonalnie urządzić nawet powyżej zwykłej wysokości mebli. Ponad  klasycznymi szafami można wykonać na przykład proste półki, zwłaszcza gdy dysponujemy dużą ilością książek czy bibelotów, których nie używamy aż tak często na co dzień. Chcąc jednak zyskać nieco większą przestrzeń, dającą szersze możliwości do zagospodarowania, warto przemyśleć zbudowanie solidnej antresoli. Takie odseparowane od reszty pomieszczenia podwyższenie może posłużyć na przykład za niewielką sypialnię lub praktyczny składzik na zabawki naszych pociech. 

antresola w salonie krok po kroku

Kiedy warto zbudować antresolę?  

Popularne rozwiązanie, jakim jest antresola, to nic innego jak powierzchnia na podwyższeniu, znajdująca się bezpośrednio pod sufitem i często wsparta na filarach nośnych lub za pomocą kotw. Dla wzmocnienia konstrukcji nierzadko stosuje się też specjalne przegrody i wsporniki, a dla połączenia poziomu pokoju z antresolą – proste drabinki lub nieco wygodniejsze w użytkowaniu schodki. Wygląd i rozplanowanie przyszłej antresoli będzie jednak w głównej mierze uzależnione od wielkości samego pomieszczenia, a także oczywiście od przeznaczenia takiej dodatkowej powierzchni.  

Jednym z najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę decydując się na zbudowanie antresoli, jest wysokość całkowita pomieszczenia. Dysponując wnętrzem o wysokości ponad czterech metrów, łatwiej będzie urządzić obydwa poziomy w sposób optymalny – pozostawiając w obu lub tylko w dolnej części wysokość użytkową około 220-250cm. W niższym pomieszczeniu komfortowe poruszanie się, a przede wszystkim wyprostowanie do naturalnej pozycji stojącej będzie bardzo utrudnione, przez co może uniemożliwiać wykonywanie większości codziennych czynności. Również wysokość pomieszczenia na antresoli ma znaczenie, jeśli planujemy tam stworzyć sypialnię lub bawialnię. Warto, aby od podłogi antresoli do sufitu pozostawić co najmniej 200-220cm. Jeśli natomiast antresola będzie służyła za domową bibliotekę lub praktyczny pawlacz przeznaczony na najróżniejsze przedmioty, wówczas nie musi być wcale tak wysoka. O wiele istotniejsze będzie w takim przypadku funkcjonalne i ergonomiczne rozmieszczenie pojemników lub półek, aby z łatwością można było do nich sięgać. 

Oprócz funkcji, jaką ma spełniać oraz przyszłego wyglądu całego pomieszczenia, należy przemyśleć także kwestię połączenia obu poziomów. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca w przestrzeni salonu, możemy zdecydować się na zwykłą, niewielką drabinkę, oczywiście mocno przytwierdzoną do konstrukcji. Aby wchodzenie na antresolę było możliwie najbardziej wygodne, warto postawić na drabinki o dość szerokich stopniach, na których nasze stopy będą pewniej się opierać, zwłaszcza podczas schodzenia. 

Dysponując większą ilością przestrzeni do zagospodarowania w dolnej części pomieszczenia, można pokusić się o wybudowanie specjalnych schodków na antresolę. Mogą to być metalowe, kręcone schody z balustradą, drewniane, szerokie stopnie lub zamocowane do filaru i bocznej ściany solidne deski. Projektując schody na antresolę, warto mieć też na uwadze rozplanowanie powstałej w ten sposób przestrzeni pod schodami. Podczas aranżacji pomieszczenia z antresolą istotne stanie się też odpowiednie rozmieszczenie wszelkich mebli czy sprzętów w takiej odległości od schodów, aby wygodnie było korzystać z jednych i z drugich.  

antresola w małej kawalerce

Do budowy przyszłej antresoli należy wykorzystać solidne i profesjonalne materiały. Jest to bowiem konstrukcja, która będzie musiała nie tylko zachować niezmieniony, niewypaczony z wiekiem kształt, ale będzie też musiała utrzymać ciężar użytkowników oraz wszelkich mebli i przedmiotów tam zgromadzonych. W tym celu wybrać można na przykład drewniane belki, które utworzą stabilną podłogę antresoli oraz efektowny strop dla przestrzeni pod antresolą. Pozostawienie belek nośnych o naturalnych odcieniach drewna może okazać się ciekawym pomysłem na urządzenie wnętrza w stylu skandynawskim lub rustykalnym. Zabudowana konstrukcja antresoli, spójna pod względem estetycznym z pozostałą częścią pomieszczenia, może z kolei lepiej sprawdzić się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych.  

Planując zrobienie antresoli, należy też pomyśleć o dodatkowym oświetleniu tej przestrzeni. Będzie ona przecież dość ciemna, a zlokalizowanie bezpośrednio pod sufitem może stwarzać wrażenie wnętrza przytłaczającego i ciasnego. Jeśli jednak odpowiednio dobierzemy oświetlenie, wówczas skutecznie rozświetlimy całą przestrzeń i nadamy jej przytulny charakter. Zależnie od potrzeb, możemy zdecydować się na płaskie lampki sufitowe lub ścienne bądź też klasyczne lampki nocne o fantazyjnych kształtach. Oprócz źródeł światła, istotne będzie też zapewnienie odpowiedniej ilości gniazdek na antresoli, o czym warto pamiętać podczas projektowania wnętrza. 

Jak zagospodarować przestrzeń pod antresolą? 

Rozważając budowę antresoli, powinniśmy nieco uwagi poświęcić też adaptacji przestrzeni, która znajdzie się bezpośrednio pod podwyższeniem lub schodami. Aranżacja tej części mieszkania będzie uzależniona głównie od usytuowania antresoli oraz wielkości całego wnętrza.  

  • Kawalerka z antresolą to jedno z najczęściej spotykanych połączeń. Małe, ale wysokie mieszkania w kamienicach można w ten sposób ergonomicznie zaaranżować, tworząc najczęściej oddzielną sypialnię. Antresola w kawalerce może znajdować się nad wejściem, a przestrzeń pod schodami lub drabinką można urządzić na garderobę, wstawiając wieszak, komódkę z lustrem lub pojemny regał.  
  • Sypialnia z antresolą to rozwiązanie dobre w każdej wielkości mieszkaniu. Zapewnia bardziej intymny i kameralny nastrój oraz ukrywa domowe pielesze przed wzrokiem gości. Antresola w sypialni powinna być jednak odpowiednio wysoka, aby zapewnić swobodę poruszania się. 
  • Pokój dla dziecka z antresolą to także jeden z ciekawszych pomysłów. Antresola może w tym przypadku pełnić funkcję dziecięcej sypialni, zaś przestrzeń pod nią warto zagospodarować na dopasowane do wzrostu naszej pociechy biurko oraz różnego rodzaju szafki, komody i półki. 
  • Biblioteka na antresoli to z kolei inspiracja dla tych, którzy nie dysponują zbyt wysoką antresolą i gdzie stworzenie użytkowego pokoju nie jest możliwe. Niska antresola lub podwyższenie ze skosami świetnie sprawdzi się na domową biblioteczkę lub niewidoczny z dolnego poziomu schowek na szpargały. 
sypialnia, duże łóżko

Urządzenie funkcjonalnej i wygodnej w użytkowaniu antresoli zależy przede wszystkim od naszych własnych preferencji. Bez wątpienia, solidnie wykonana i z pomysłem urządzona antresola będzie rozwiązaniem praktycznym, służącym nam przez długie lata. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że projektowanie wnętrz z antresolą nierzadko wymagać będzie fachowego doradztwa, zwłaszcza w przypadku konieczności wykonania poważniejszych prac budowlanych. Warto więc zasięgnąć opinii projektantów i architektów, którzy stworzą wizualizację, a dodatkowo przygotują dokładny kosztorys. Eksperci z MAZZANI dostępni są dla Państwa stacjonarnie w Warszawie oraz w formie zdalnej z każdego miejsca w kraju.

Pytania naszych klientów:

Jak zagospodarować antresolę?

Pomieszczenie na poziomie antresoli idealnie sprawdzi się na domowy składzik lub ukrytą przed wzrokiem domowników i gości, intymną sypialnię. Przeznaczenie antresoli w salonie będzie jednak uzależnione od wysokości danego wnętrza. 

Jakie są zalety antresoli?

Antresola w wysokim mieszkaniu pozwala na stworzenie dodatkowej powierzchni i urządzenie jej niemal w dowolny sposób. Podwyższenie zapewnia więcej prywatności, a jednocześnie niepowtarzalny, nastrojowy klimat poziomu pod sufitem. 

Ile kosztuje zrobienie antresoli?

Antresola musi być konstrukcją stabilną i solidną, mocno przytwierdzoną do podłogi oraz ścian bocznych, będzie przecież stanowić niejako półpiętro w naszym mieszkaniu. Zależnie od materiałów, na których użycie się zdecydujemy, całkowity koszt wykonania lub montażu nie powinien wynieść więcej niż kilkaset złotych.  

Z czego zbudować antresolę?

Najczęściej do wykonania antresoli stosuje się popularne profile lub lekkie kantówki z drewna, zaś w niektórych projektach konieczne może okazać się wykorzystanie betonu. Podobnie, także balustrada antresoli może być wykonana z elementów drewnianych lub metalowych.