ukryty pokoik pod schodami
05
sty

Raz, dwa, trzy… szukasz ty!

Ukryty pokój zazwyczaj kojarzy się z filmami sensacyjnymi. Coraz częściej takie pomieszczenie popularne jest także i w naszych wnętrzach. Warto przemyśleć jego aranżację. Taki pokój będzie świetnym pomysłem zarówno dla dzieci, jak i dojrzewających nastolatków. Rozrywkę znajdą w nim także dorośli – zwłaszcza miłośnicy kryminałów, a jeśli pokój będzie urządzony w subtelnym stylu – romantycy. 

pokój odgrodzony przeszkloną ścianą

Na czym to właściwie polega? 

Ukryty pokój ma świetną cechę – można się w nim schować i pozostać tam bezkarnie, oddając się rozrywce albo relaksowi. Nikt poza wtajemniczonymi nie będzie mógł go odnaleźć. Czemu jednak to ma służyć? Ukryte pomieszczenie będzie świetnym miejscem dla artystów oraz indywidualistów. Jeśli lubisz ciszę i spokój, pracujesz jako lektor albo pisarz – takie wnętrze jest dla Ciebie idealnym pomysłem. Może także służyć za skrytkę dla ważnych przedmiotów – umieścimy w nim dokumenty, prywatne kolekcje, pamiątki rodzinne, a nawet sejf na pieniądze. Taki pokój można także zaprojektować jako małe muzeum lub ukrytą biblioteczkę. Świetnym rozwiązaniem będzie także urządzenie tam pokoju treningowego, a nawet ciemni fotograficznej. 

 Krok po kroku – jak zaprojektować ukryty pokój? 

Przede wszystkim – trzeba schować wejście. Może się ono znajdować w szafie, ruchomym regale albo po prostu za kotarą. Sporo producentów ma swojej ofercie także drzwi ukryte, czyli spójne ze ścianą i wykończone za pomocą tych samych materiałów. Taki pokój nie powinien być wielki, ponieważ ktoś z łatwością może się domyślić, że w układzie domu coś jest nie tak. Najlepiej wiec umiejscowić go między dwoma pokojami, do których wchodzi się z korytarza. Dobrą lokalizacją będzie także strych, który raczej nie jest uznawany za użytkowy. W jednym z pomieszczeń może znaleźć się wysuwana drabinka, po której wejdziemy do wnętrza sekretnego pokoju. Jeżeli mamy dogodne warunki w piwnicy, a także temperatura nie odstrasza już na wejściu – także i tam można urządzić tajemniczy kącik. 

Ukryte drzwi 

Jak zaprojektować ukryte drzwi? Sekretne przejście projektuje się w miejscu istniejącego wejścia. Co to oznacza w praktyce? Ukryte drzwi formuje się najczęściej w postaci regału na książki. Wśród zabudowy z książek ukrycie takiego przejścia jest dość proste. Oczywiście taki plan wymaga pracy wykwalifikowanego profesjonalisty. Wykona on drzwi w formie regału, ale także całą biblioteczkę, wewnątrz której znajdzie się przejście. Trzeba pamiętać o tym, że konstrukcja jest duża i bardziej solidna niż zwykłe drzwi, więc musi być wzmocniona. Innym, równie ciekawym pomysłem jest wykorzystanie lustra, które można otworzyć. To eleganckie i oryginalne rozwiązanie. Ścianę i drzwi w pokoju można także pokryć panelami ściennymi. Do wykorzystania jest tak naprawdę wiele możliwości. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.  

Projektując tajemny pokój, trzeba jednak pamiętać, by jego włączenie do układu domu przemyśleć już na etapie budowy. Ważne jest także to, by było to pomieszczenie raczej w ustronnym miejscu. Inaczej nawet najpiękniej wykonane przejście nie będzie spełniać swojej funkcji.  

salon w stylu nowoczesnym

Pomysły na aranżacje  

Co właściwie umieścić w tym pokoju? Tak naprawdę wszystko, co chcemy ukryć przed wzrokiem gości czy postronnych osób.  W tajnym pomieszczeniu możesz przechowywać dokumenty i cenne pamiątki. Oczywiście, takie ukryte przejście nie zabezpieczy mienia w stu procentach, ale nie będzie ono tak proste do odnalezienia. Można tam trzymać również broń. Wystarczy kupić dużą, pancerną szafę z uchwytami i wieloma półkami.  

Ukryty pokój to także gratka dla dzieci. Możesz urządzić tam bawialnię. To rozwiązanie ma wiele plusów – przede wszystkim sypialnia dziecięca nie będzie tonęła w bałaganie, a niespodziewani goście nie będą potykać się o zabawki. Te ukryte zostaną w sekretnym pokoju. Można go świetnie zaaranżować na mini plac zabaw – wstawiając basen z kulkami, plastikowe zjeżdżalnie, huśtawki i drabinki. Kiedy warunki atmosferyczne na dworze będą niekorzystne – dzieci w sekretnym pokoju z pewnością nie będą się nudzić. 

Dla nastolatków takie pomieszczenie może posłużyć za pokój gracza. Wystarczy ustawić w centrum biurko ze sprzętem, zainwestować w dobry fotel, a ściany wyłożyć kontrastowymi tapetami. Ciekawe, kolorowe oświetlenie doda magii i uroku takiemu pomieszczeniu.  

Pokój jak z Narni 

Jak sprytnie zaaranżować bajeczne przejście jak z “Opowieści z Narni”? Ciekawym pomysłem jest umieszczenie go pod schodami.  Wystarczy zamontować drzwi od garderoby jako wejście do kącika zabaw. Za nimi umieszczamy zabytkową, zdobiona szafę – imitację takiej, jaka była w książce. Nie musimy jej wyposażać w wiekowe ubrania, ale by dodać klimatu, warto powiesić tam kilka płaszczy i umieścić zgrabny kuferek. Po odsunięciu ich, do pozostałej części pokoju prowadzi zielony dywan ze sztucznej trawy. Na suficie warto zawiesić punktowe, jasne lampki. Jeśli chodzi o ściany, tutaj jest dowolność, ale by pomieszczenie było spójne, warto rozważyć tapetę z motywem dzikich roślin i zwierząt. To stworzy iście leśną atmosferę. 

domowe biuro

Wnętrza z duszą i charakterem

Ukryty pokój jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, którzy chcą umieścić w nim coś poza zasięgiem wzroku postronnych osób. Projektowanie wnętrz z tajemniczym kącikiem wymaga jednak specjalisty. Jeśli marzysz o pokoju z duszą albo jestem typem indywidualisty, który chce mieć własne pomieszczenie do pracy skontaktuj się z naszym projektantem wnętrz z MAZZANI! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.