05
sty

O czym pamiętać?

Wanna wolnostojąca jest stylowym i nowoczesnym rozwiązaniem, które sprawi, że kąpiel będzie relaksująca. By móc cieszyć się piękną łazienką w nowoczesnym wydaniu, trzeba jednak zadbać o odpowiednie zaaranżowanie wanny i wybór zgodnego z gustem modelu.

Decydując się na łazienkę z wanną wolnostojącą, trzeba przede wszystkim ustalić miejsce, w którym wanna się znajdzie. Dlaczego? Taki model potrzebuje wykonania podejścia wody z posadzki. Odpływ jest dokładnie pod wanną, dlatego trzeba to zaplanować już na etapie projektu łazienki, jeszcze przed tym, jak ułożymy płytki. Trzeba również kupić odpowiednią baterię. Najpopularniejsza jest stojąca, czyli podłogowa. Wymaga ona odpowiedniej instalacji i przyłączy. Można także zastosować baterię nawannową. Sama wanna musi mieć wtedy jednak szeroki rant, ponieważ trzeba wywiercić otwory. Wąż prysznica jest wtedy dyskretnie ukryty i nie sprawia problemów przy kąpieli. Jeśli wanna jest usytuowana przy ścianie, można zamontować baterię podtynkową. Oczywiście, jeśli mamy wannę — nie wyklucza to możliwości korzystania z prysznica i wcale nie trzeba osobnej kabiny. Panel natryskowy montujemy na tej ścianie, do której wanna przylega. A po drugiej stronie, by zapobiec rozlewaniu wody – zamontować stylowy drążek i zasłonę.

łazienka w nowoczesnym stylu

Wanna do małej łazienki?

Czy wanna nadaje się tylko do dużej łazienki? Jeszcze niedawno właśnie tak było. Wanny wolnostojące były montowane jedynie na dużych metrażach w centralnym punkcie pomieszczenia. Od kilku lat producenci wychodzą naprzeciw klientom i wielkość wanny dostosowują do mniejszych łazienek, proponując nawet takie o długości 140 cm. Łazienka, która ma niewiele ponad 7 mkw, będzie już więc wystarczająca do takiej wanny. Dużą popularność zyskują także wanny wolnostojące narożne. Prezentują się pięknie i efektownie, a do tego zajmują mniej miejsca. Z powodzeniem można je więc zastosować także do małej łazienki.

 Jaką wannę wolnostojącą wybrać?

Wanna wolnostojąca do łazienki powinna być nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. Piękny model, który nie będzie nam służył, stanie się bezużyteczny. Jest to szczególne ważne w przypadku małych łazienek, gdzie każdy centymetr jest cenny i nie można sobie pozwolić na sprzęty, których nie będziemy używać. Wannę trzeba dopasować do preferencji użytkowników – wziąć pod uwagę, czy wolą długie kąpiele, czy raczej szybki prysznic – w tym przypadku niezbędna jest ochrona przed zachlapaniem podłogi. Trzeba przemyśleć także to, jak będą ustawione inne meble i jaka bateria spełni oczekiwania mieszkańców. Wyróżniamy następujące rodzaje wanien:

  • wanna narożna – jest prawo- lub lewostronna, tworzona na wymiar lub o nietypowych kształtach,
  • wanny symetryczne – przynajmniej dwa boki takiej wanny są równej długości,
  • wanna beznarożnikowa – taka wanna nie posiada narożników,
  • wanna ośmiokątna – wanna składa się z ośmiu boków,
  • wanna sześciokątna – składa się z sześciu boków,
  • wanny okrągłe – występują w wersji wolnostojącej, w której kształt koła ma zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, ale i w wersji do zabudowy – kształt koła jest wówczas jedynie wewnątrz.
błękitne ściany, białe szafki

Wanna narożna

Myśląc o łazience z wanną ą która będzie zachwycać nawet najmniejszym szczegółem, warto pomyśleć o modelu narożnym. Taki typ wanny zapewni nienaganny wygląd. Jej estetyka jest tak zachęcająca, że przejście obok jest niemal niemożliwe. Stanowi wyróżnik i jest kontrastem dla klasycznych standardowych rozwiązań. Wanna narożna to świetny wybór, dzięki któremu można uzyskać ponadczasowy design. To, co również przemawia za wykorzystaniem wanny narożnej, to jej niecodzienny kształt. Zajmuje również o wiele mniej miejsca i nie ma konieczności stosowania wokół niej płytek. Idealnie komponuje się także z każdym wnętrzem. Zapewnia maksymalną do wykorzystania przestrzeń kąpielową, co sprawia, że użytkowanie jej jest niezwykle wygodne i komfortowe. W wannach narożnych ogromną popularnością cieszy się także hydromasaż. Dzięki tej funkcji łazienka zyska nie tylko efektowną wannę, ale będzie imitacją domowego SPA.

Stylowo z wanną wolnostojącą

Ważne jest, by wszystkie elementy wystroju pasowały do tak centralnego elementu, jakim jest wanna wolnostojąca. Jeśli postawimy na wannę o nowoczesnym wzornictwie, w takim samym stylu powinny być też i inne akcesoria. Nie można mieszać ze sobą różnych rodzajów desingów, by pomieszczenie nie wyglądało na niechlujne i nieeleganckie. Na zakupach armatury łazienkowej warto więc zwrócić uwagę na spójność stylu. W ostatnich latach popularność zyskały łazienki przypominające te z minionej epoki. Tu właśnie sprawdzi się wolnostojąca wanna na nóżkach. Do niej warto dodać stojącą baterię z dużymi kurkami, a także umywalkę z lustrem w grubej, zdobionej ramie. Wnętrza w stylu retro świetnie komponują się także z wannami wolnostojącymi z prysznicem. Wokół krawędzi wystarczy zamontować stelaż ze szklanymi panelami lub zasłoną. Znajdzie się także miejsce na kosmetyki – do drążka za baterią przytwierdzamy koszyk lub półki.

czarna łązienka z drewnianym wykończeniem

Odkryj luksus i komfort w łazience z wanną

Przekształć swoją łazienkę w oazę relaksu dzięki wolnostojącej wannie! Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI specjalizuje się w projektowaniu łazienek z wolnostojącą wanną, tworząc unikalne i eleganckie przestrzenie. Dzięki temu rozwiązaniu zyskasz nie tylko luksusowy design, ale również wygodę i komfort. Pozwól nam poprowadzić Cię przez proces projektowania i aranżacji wnętrza, abyś mógł cieszyć się swoją wymarzoną łazienką. Zainwestuj w swoje dobrobyt, wybierając naszą ekspertyzę w dziedzinie projektowania wnętrz. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.