zabudowana, nieduża pralka
13
kwi

Projektowanie łazienki

Projektowanie łazienki, w małej przestrzeni często stanowi dla nas kłopot. Co wybrać: wannę czy prysznic? Jaka powinna być kolorystyka? Na jakie dodatki się zdecydować? Jak zagospodarować małe wnętrze, by wydawało się optycznie większe? Poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, które warto wiedzieć, podczas aranżacji małej łazienki. 

Prysznic czy wanna? 

Jeśli chodzi o małą przestrzeń, w przypadku łazienki, często jesteśmy zmuszeni wybrać: wanna lub prysznic. Posiadając dzieci, możemy postawić na wannę narożną z parawanem prysznicowym, zyskamy wtedy wygodne miejsce do kąpieli dla naszych pociech. Taka wanna to idealne rozwiązanie, jeśli nie posiadamy dwóch pomieszczeń na łazienki, a chcielibyśmy mieć także prysznic. Taka opcja pozwala nam na różne warianty kąpieli, w zależności od preferencji, a także zostawia sporo miejsca dla innego wyposażenia.  

Kolejnym rozwiązaniem będzie prysznic, tzw. walk in, oznacza to, że jest on bez brodzika, z przeszkleniami, wokół które pełnią rolę ścianek prysznica. Rodzaj takiego prysznica, świetnie sprawdzi się w przypadku niestandardowego metrażu łazienki. 

Umywalka z szafką 

Głównym elementem aranżacji są tu meble wraz z armaturą. Dobrym pomysłem będzie szafka łazienkowa z umywalką. Półki, znajdujące się pod zlewem mogą pełnić funkcję schowka na papier czy środki czystości. Jest to bardzo praktyczne, ale również estetyczne rozwiązanie, ponieważ jak najmniej rzeczy znajdzie się na widoku. Jeśli jednak nasza łazienka posiada zbyt wąski metraż, możemy zdecydować się na podwieszaną umywalkę lub narożny zlew, ze względu na to, że nie zajmują zbyt wiele miejsca. 

szafka pod zabudowę

Pralka w małej łazience 

W pomieszczeniu o małym metrażu problemem może być ulokowanie pralki. Najlepszym sposobem będzie przeniesienie jej do pomieszczenia gospodarczego, w niektórych przypadkach do kuchni, jeśli oczywiście istnieje taka możliwość. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni pozostawić pralkę w małej łazience, zdecydujmy się na taką, która będzie ładowana od góry. Pozwala to na zabudowę dodatkowych szafek na wymiar nad i pod pralką, które będą pełnić funkcję przechowywania.  

Kolejnym rozwiązaniem będzie zamontowanie pralki we wnęce, obok szafki pod umywalką. Taka zabudowa stanie się także półką, np. przeznaczoną na kosmetyki.  

Płytki w łazience 

Najlepszym pomysłem na kolor płytek w projekcie łazienki będą te odcienie bieli, która świetnie oświetli nasze małe pomieszczenie. Możemy połączyć je z drugim wzorem, pamiętając jednak, by nie przytłoczyć wnętrza, które może mieć już za dużo dodatków. Oprócz bieli, rekomendowanymi kolorami będą odcienie szarości, beże, a także ciepłe odcienie brązu. Starajmy unikać płytek o zbyt dużych wymiarach. Postawmy raczej na drobne kafle. 

Optyczne powiększenie łazienki 

Jeśli nie chcemy, by nasze małe wnętrze przyprawiało nas o klaustrofobię, postarajmy się je optycznie powiększyć. Głównym elementem będzie tu lustro, które sprawi, że nasza przestrzeń wyda się nieco większa. Innymi elementami mogą być: 

  • oświetlenie listwami LED–owymi, 
  • punktowe oświetlenie sufitu, 
  • chłodne oświetlenie, 
  • unikanie mieszania różnych stylów we wnętrzu, 
  • stonowane kolory ścian, 
  • minimalizm wśród dodatków. 
parawan nad wanną

Zapomnij o nudnych wnętrzach z nami

Pamiętajmy, że w małym pomieszczeniu, przeznaczonym na łazienkę nie sposób pomieścić wielu rzeczy. Zamiast wymarzonych dwóch umywalek, wielkiej wanny, postaw raczej na funkcjonalne meble, które pomieszczą najpotrzebniejsze rzeczy. Jeśli nie wiesz, jak zaaranżować łazienkę, by była funkcjonalna – skontaktuj się z MAZZANI. Stworzymy dla Ciebie wnętrza marzeń! 

Pytania naszych klientów:

Jak optycznie powiększyć małą przestrzeń łazienki?

Aby zwiększyć przestrzeń łazienki dobrym pomysłem będzie oświetlenie jej listwami LED–owymi, w chłodnej barwie, unikanie mieszania stylów w jednym wnętrzu, minimalizm, a także punktowe oświetlenie sufitu. 

Na jakie płytki postawić w aranżacji małej łazienki?

Najlepszym kolorem będą tu odcienie bieli, które optycznie powiększą pomieszczenie. Oprócz bieli polecanymi kolorami są odcienie szarości, beże oraz ciepłe brązy. 

Co wybrać do małej łazienki prysznic czy wannę?

Najlepszym pomysłem będzie tu wanna narożna, z parawanem prysznicowym. Jest to doskonałe połączenie funkcjonalności wanny z prysznicem.