plecione kosze
13
kwi

O stylu boho we wnętrzu

Boho nazywany jest również „stylem wolnych dusz”. Aranżacje kuchni w tej konwencji stworzone są przede wszystkim dla ludzi ceniących sobie naturalność, wygodę oraz swobodę w przypadku zdobienia, w postaci dodatków.  

Historia stylu boho 

Słowo „boho”, z języka francuskiego „la boheme”, oznacza cyganerię. To styl powstały z paryskiej kultury cygańskiej. Zapoczątkowali go artyści z XIX wieku na początku w malarstwie i muzyce, a następnie w modzie i aranżacji wnętrz. Na przestrzeni lat styl ten bardzo się zmienił. Współcześnie możemy wyróżnić kilka rodzajów: ludowy, marokański oraz tzw. scandi boho. 

Kolory w stylu boho to przede wszystkim intensywne, orientalne barwy. Nie bójmy się połączenia żółtej kanapy i bordowego fotela. Najczęściej wybieranymi barwami będą tu: purpura, rubin, turkus oraz brąz.  

Wyjątkiem jest wspomniany wcześniej scandi boho. Styl ten to połączenie boho oraz stylu skandynawskiego. W tym przypadku kolorystyka wnętrz jest nieco odmienna. Stawiamy wówczas na stonowane kolory, które uzupełniamy w kolorowych dekoracjach, między innymi w postaci dywanu, poduszek oraz narzut. 

Kolorystyka i materiały kuchni boho 

W aranżacji kuchni, w myśl boho, stawiamy przede wszystkim na naturalność. Kolor wnętrza powinien być zbliżony do barw ziemi. Zalecamy więc użycie takich barw, jak: 

 • zieleń, 
 • żółć, 
 • głęboki brąz, 
 • delikatny beż, 
 • neutralna biel. 

Jeśli chodzi o materiały i tworzywa, postawmy przede wszystkim na drewno, które wprowadzi do wnętrza kuchni ciepły oraz przytulny klimat. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem będą dodatki, wykonane z wikliny, rattanu oraz naturalne rośliny doniczkowe. 

bukiet trawy pampasowej

Dodatki w kuchni boho 

Podstawowym elementem pomieszczenia w stylu boho jest roślinność. Również w kuchni nie może jej zabraknąć. Postarajmy się więc, by były to żywe rośliny, możemy też postawić na zioła w ozdobnej, najlepiej glinianej doniczce, takie jak bazylia czy tymianek.  

W kuchni, w tym stylu powinny pojawić się takie dodatki, jak: 

 • trawa pampasowa w wazonie, 
 • drewniane akcesoria kuchenne, 
 • plecione kosze do przechowywania, 
 • rattanowe lampy, 
 • poduszki na krzesłach przy stole kuchennym, 
 • pojemniki na przyprawy, wykonane z drewna. 

Meble w kuchni boho 

Decydując się na styl boho w kuchni, pamiętajmy nie tylko o naturalnych materiałach mebli, ale także o funkcjonalności. Najlepsza będzie drewniana zabudowa połączona z białym blatem. Jest to doskonała baza dla kolorowych dodatków, które dodadzą charakteru wnętrzu.  

Ważnym elementem kuchni jest też ekologia. Warto mieć na uwadze, by meble czy elementy stworzone były własnoręcznie lub pozyskane z drugiej ręki, natomiast nie z masowej produkcji.  

Styl scandi boho w kuchni 

Scandi boho to połączenie dwóch styli – boho oraz stylu skandynawskiego. Z jednej strony aranżacja kuchni w tej konwencji jest dość surowa, minimalistyczna i funkcjonalna za sprawą stylu skandynawskiego, z drugiej strony przytulna i ciepła przez dodatki w stylu boho. Doskonałym pomysłem będą tu białe meble oraz drewniane blaty, dodatki wykonane z naturalnych materiałów, a także kolorowa ceramika.  

rattanowe hokery

Funkcjonalność i estetyka w jednym projekcie

Projekt kuchni w stylu boho to idealny pomysł dla osób ceniących sobie bliskość natury, zielonych roślin, drewnianych dodatków i dla zwolenników ekologii. Nasza firma MAZZANI zadba, byś poczuł bliskość natury w swoich wnętrzach.

Pytania naszych klientów:

Co to jest styl scandi boho?

Styl scandi boho to połączenie dwóch styli: skandynawskiego oraz boho. 

Jakie kolory wybrać do aranżacji kuchni w stylu boho?

Kolorami, które na pewno sprawdzą się w aranżacji kuchni w stylu boho, będą: zielony, żółty, delikatny beż, naturalna biel oraz głęboki brąz. 

Co oznacza słowo boho?

Boho, z języka francuskiego: la boheme, oznacza cyganerię.