duża kuchnia z wyspą
19
wrz

Zabudowa do nowoczesnej kuchni 

Kuchnia to bez wątpienia najważniejsze pomieszczenie w mieszkaniu, przez wielu nazywane z resztą samym sercem domu. Z uwagi na częstotliwość i intensywność użytkowania tej przestrzeni, jej optymalne dopasowanie do naszych potrzeb jest niezwykle ważne. To właśnie w kuchni będziemy przygotowywać codzienne posiłki, a także spotykać się z rodziną i bliskimi. Jak zatem zaprojektować kuchnię z wyspą w możliwie najbardziej ergonomiczny i pomysłowy sposób? 

Kiedy warto urządzić kuchnię z wyspą? 

Wyspa kuchenna to doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza dla posiadaczy dużej kuchni. Musimy bowiem pamiętać, że zarówno sama wyspa, będąca zazwyczaj wielkości kilku połączonych ze sobą kuchennych szafek, powinna być na tyle oddalona od pozostałych mebli czy ścian, by umożliwić nam swobodne i wygodne poruszanie się po całej kuchni. A zatem od blatu wyspy do ścian lub pozostałych mebli powinniśmy zachować co najmniej metrową odległość.  

Zależnie od naszych potrzeb, projektowanie wnętrz kuchennych, a zwłaszcza kuchni z wyspą może uwzględniać możliwość wyposażenia w podstawowe urządzenia i sprzęty, takie jak piekarnik czy zlewozmywak. Z drugiej strony może ona służyć jedynie za płaską powierzchnię roboczą i zwykły blat stołowy. W dolnej części warto zamontować dodatkowe, otwierane szafki lub głębokie szuflady. W taki sposób z łatwością umieścimy pod naszą wyspą wszelkie niezbędne garnki i akcesoria lub po prostu wygodnie zamknięte i schowane pojemniki do segregacji odpadów. 

wyspa w kuchni w jadalni

Kuchenna wyspa świetnie sprawdzi się też w połączonej z kuchnią jadalni lub przestronnym, otwartym salonie. W takiej aranżacji stanowić ona będzie komfortową powierzchnię, którą z powodzeniem używać można jako centralnie ustawiony stół, nowoczesny bar lub szeroką półkę.  

Przygotowując posiłki na kuchennej wyspie, z łatwością będziemy mogli operować pomiędzy wszystkimi niezbędnymi urządzeniami, a tym samym zyskamy nową przestrzeń na dodatkowe schowki. Wyspa w otwartej kuchni wychodzącej na salon może być również połączona z jedną ze ścian bocznych. W takim układzie nie potrzebujemy aż tak wiele miejsca wokół samej wyspy, zaś dodatkowa, pionowa powierzchnia przylegająca bezpośrednio do blatu, może zostać zagospodarowana na wszelkiego rodzaju półki lub wiszące szafki kuchenne. 

Jaki wystrój do kuchni z wyspą? 

Decyzja o wykonaniu wyspy w kuchni powinna być poprzedzona wykonaniem szczegółowego projektu. Odseparowana od pozostałych sprzętów i mebli, wyspa będzie bowiem wyróżniała się na tle naszej kuchni i dlatego warto, aby była wykonana starannie i solidnie. Przed przystąpieniem do remontu kuchni, warto zastanowić się też nad doborem odpowiednich materiałów wykończeniowych. Przede wszystkim istotny będzie wybór blatu oraz harmonizujących z całością frontów. Dodatkowo możemy także przemyśleć opcję montażu okapu bezpośrednio nad wyspą, zwłaszcza jeśli planujemy wstawienie do niej kuchenki lub płyty elektrycznej. 

Zależnie od naszych preferencji, wymarzoną kuchnię z wyspą urządzić możemy w jednym z najpopularniejszych nurtów, na przykład: 

  •  w stylu industrialnym, bazującym na wykorzystaniu elementów metalowych i połyskliwych, 
  • loftowym, na przykład w połączeniu z ceglanymi ścianami lub nowoczesnymi dodatkami, 
  • minimalistycznym z użyciem surowego betonu lub szkła, 
  • rustykalnym z dużą ilością dodatków z drewna oraz utrzymaną w stonowanych odcieniach beżu lub szarości, 
  • skandynawskim z wykorzystaniem pastelowej palety kolorów. 
otwarta kuchnia w stylu loftowym

Dlaczego tak dużą popularnością w aranżowaniu kuchni cieszą się przede wszystkim style minimalistyczne? Nie ulega wątpliwości, iż są one niezwykle dekoracyjne, a dzięki swej prostocie – także eleganckie i widne. Co więcej, kuchnia to przecież takie pomieszczenie, w którym znajduje się mnóstwo najróżniejszych sprzętów, urządzeń, codziennych akcesoriów i dekoracji, a zatem warto tak zaplanować całą kuchnię, aby nadmiar tych przedmiotów wygodnie magazynować lub po prostu schować. W dobrze zaplanowanej kuchni z wyspą przydadzą się zatem różnego rodzaju wnęki, szafki i pojemniki, oczywiście dopasowane do całości naszego projektu. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do nowocześnie urządzonej kuchni wprowadzić także bardziej wyraziste dodatki w kontrastujących kolorach. Wyróżniająca się fantazyjnym kształtem doniczka czy zabawny słój na słodycze dla najmłodszych wprowadzi do naszej kuchni przytulny, domowy klimat. Takie nieoczywiste zestawienia polecane są zwłaszcza w surowym stylu loftowym, w którym często znajdziemy ceglane ściany lub betonowe elementy. Ich zimną kolorystykę warto kontrastować z nieco cieplejszymi dodatkami. Dobrym pomysłem mogą okazać się chociażby wysokie stołki barowe, wręcz idealne do pracy czy odpoczynku przy kuchennej wyspie, utrzymane na przykład w kolorze soczystej czerwieni, głębokiego fioletu lub butelkowej zieleni. 

Jednak najpowszechniejsze kolory w otwartych kuchniach lub pomieszczeniach z wyspą, to zwłaszcza odcienie delikatnych szarości czy beżów. Barwy te optycznie powiększają całą przestrzeń i sprawiają wrażenie wizualnej sterylności i czystości, tak przecież cenionej w kuchennych wnętrzach. Amatorom mocniejszych zestawień kolorystycznych warto polecić zainspirowanie się stylem skandynawskim. Znajdziemy w nim co prawda funkcjonalne, nowoczesne rozwiązania, takie jak szkło lub metal, jednak w tym stylu aranżacji łączy się je z bladoniebieskimi lub brzoskwiniowymi elementami, otrzymując bardziej przytulny efekt niż w przypadku pełnych prostoty wnętrz minimalistycznych bądź industrialnych.  

Jak zaprojektować kuchnię z wyspą? 

projekt aranżacji dużej kuchni

Niezależnie od projektu aranżacji naszej nowej kuchni, warto zastanowić się przede wszystkim nad głównym zastosowaniem wyspy. Czy będzie służyła przechowywaniu kuchennych akcesoriów czy też wykonamy ją w sposób umożliwiający całej rodzinie wygodne spożywanie posiłków? W mniejszych kuchniach lub w mieszkaniach bez oddzielnej jadalni, zaprojektowanie wyspy z przeznaczeniem na stół, czyli bez zabudowanej dolnej części, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Równie dobrze można całkowicie zrezygnować z wstawienia urządzeń lub sprzętów na wyspę i zaaranżowanie jej jedynie jako dodatkowej, wolnej przestrzeni roboczej. 

Wykonanie optymalnego projektu kuchni z wyspą może okazać się nieco skomplikowane, zwłaszcza jeśli dotychczas nie mieliśmy do czynienia z poważniejszymi pracami remontowymi. Z uwagi na fakt, że kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu, jej ergonomiczne i estetyczne zagospodarowanie może okazać się dla wielu z nas nie lada wyzwaniem. Dlatego też warto zawczasu zasięgnąć opinii doświadczonych projektantów, którzy pomogą zoptymalizować projekt pod kątem naszych potrzeb i oczekiwań. Eksperci z MAZZANI w trybie stacjonarnym lub online pomogą nam stworzyć wstępny plan i kosztorys, uwzględniający dobór niezbędnych materiałów, a także bardzo realistyczną wizualizację naszej przyszłej, wyremontowanej kuchni. Mając w zanadrzu taki gotowy i profesjonalnie przygotowany plan aranżacji, z pewnością unikniemy niechcianych błędów, a naszą wymarzoną kuchnią będziemy mogli cieszyć się przez długie lata.

Pytania naszych klientów:

Jak zabudować wyspę w kuchni?

Kuchenna wyspa to dodatkowa przestrzeń na akcesoria i wygodny blat roboczy. Z powodzeniem można w niej zamontować zlew, kuchenkę lub zmywarkę. Pod wyspą może zmieścić się także niewielka lodówka lub sprytnie ukryty kosz na śmieci.  

Jak urządzić kuchnię z wyspą?

Przestronna, jasna i wygodna kuchnia to marzenie każdego z nas. Decydując się na wstawienie wyspy, warto przemyśleć aranżację całego pomieszczenia w minimalistycznym i nowoczesnym stylu. Sprawdzi się tutaj doskonale wystrój w stylu loft lub skandynawskim. 

Wyspa w kuchni – jaka cena?

Wykonanie solidnej i dopasowanej do naszych potrzeb wyspy kuchennej to poważne zadanie. Decydując się na taką zabudowę powinniśmy przede wszystkim mieć na względzie swobodę poruszania się po kuchni i przygotowywania posiłków w sposób komfortowy. Cena wyspy będzie więc uzależniona od wielkości, przeznaczenia oraz doboru materiałów. 

Kiedy nie robić wyspy w kuchni?

Kuchnie z wyspą są nowoczesne i eleganckie, jednak nie zawsze okazują się wygodne. Posiadacze małych mieszkań z niewielką kuchnią poprzez wstawienie wyspy mogą pozbawić się tak cennej przestrzeni użytkowej. Rozwiązania tego zazwyczaj nie poleca się w przypadku ciasnych lub wąskich pomieszczeń.