kuchnia z wyspą
29
wrz

Wyspa kuchenna w naszych mieszkaniach

Wyspa kuchenna to element, który coraz częściej gości w naszych kuchniach. Ceniona przez wielu domowników może pełnić kilka funkcji. Choć najlepiej prezentuje się w dużych i otwartych pomieszczeniach, to przy dobrym zaprojektowaniu i trzymaniu się pewnych wymiarów, istnieje możliwość zamontowania jej również w małej i zamkniętej kuchni. Podstawową zaletą kuchennych wysp jest to, że mamy do nich możliwość dostępu z każdej strony, co pozwoli na współpracę z innymi podczas przygotowywania posiłków. Sprzyja to lepszej komunikacji między domownikami – pracując przy wyspie nie patrzymy się w ścianę tylko mamy przed sobą przestrzeń np. kuchnię, salon lub jadalnię. Z przodu mogą znaleźć się szuflady, a w nich najczęściej używane przedmioty, natomiast po przeciwnej stronie można zamontować szafki, w których przechowywane będą mniej używane sprzęty.

elegancka biała kuchnia

Wykorzystanie wyspy kuchennej

Wyspę kuchenną można wykorzystać na kilka sposobów, między innymi jako:

 • dodatkowy blat roboczy – dla miłośników gotowania ilość miejsca do pracy stanowi ważny element. Zdecydowana większość z nich uważa, że im więcej blatu roboczego, tym lepiej;
 • większa przestrzeń do przechowywania – osoby, które dużo gotują z czasem inwestują w różne sprzęty i akcesoria, wtedy przestrzeń do ich przechowywania jest niezbędna;
 • montaż sprzętów AGD – wyspa kuchenna z płytą grzewczą to marzenie wielu osób projektujących kuchnie. Ale posiadanie kuchenki na blacie wymaga pewnych przeróbek lub specjalnych instalacji, aby kuchnia była bezpieczna. Należy bezwzględnie w takich sytuacjach zamontować okap nad płytą. Na wyspie kuchennej można również zamontować ekspres do kawy lub piekarnik;
 • barek lub winiarka – to raczej nowoczesne wykorzystanie, ale na pewno przypadnie do gustu pełnoletnim domownikom oraz gościom. Może znajdować się na skraju wyspy kuchennej w postaci zwykłych uchwytów lub w zaawansowanej wersji mini lodówki do podtrzymania odpowiedniej temperatury trunku.

Jak zaprojektować kuchnię z wyspą?

Najłatwiej zaprojektować wyspę kuchenną w dużej i otwartej kuchni, ale niestety nie u każdego taka występuje. To jednak dodatkowy mebel, który może być przydatny. Jeżeli zależy Wam, aby znalazł się w kuchni, należy trzymać się pewnych wymiarów, żeby było funkcjonalnie i wygodnie. Aby spełnić te wymagania wystarczający jest blat o szerokości 80 cm i głębokości 60 cm. Zatem projektując kuchnię zamkniętą w kształcie litery L, przestrzeń w pomieszczeniu powinna mieć minimum 380 x 360 cm. Inaczej sytuacja wygląda w kuchni otwartej, projektując ją w kształcie litery U minimalne wymiary powinny wynosić 440 x 240 cm lub ewentualnie 360 x 240 cm, ale wtedy między szafkami będzie jedynie przejście. Poniżej krótka tabelka przedstawiająca jak obliczyć długość i szerokość kuchni, w której ma znaleźć się wyspa kuchenna.

Kuchnia Długość [cm] Szerokość [cm] Wymiary całkowite [cm] 
Zamknięta w kształcie litery L 60 (głębokość szafki), 120 (obejście wokół wyspy), 80 (długość wyspy),  120 (obejście). 60 (szafki),  120 (obejście),  60 (głębokość blatu), 120 (obejście). 380 x 360  
Otwarta w kształcie litery U 60 (szafka),  120/80 (przejście),  80 (wyspa),  120/80 (przejście),  60 (szafka). 60 (szafka),  120 (obejście),  60 (głębokość wyspy). 440/360 x 240  

mała wyspa kuchenna

Kilka zasad planowania kuchni

 1. Szerokie drzwi kuchenne – do kuchni najczęściej wnosi i wynosi się różne przedmioty np. siatki z zakupami lub tacę z gorącymi daniami. Wygodniej wtedy i bezpieczniej posiadać szerokie drzwi. Minimalna szerokość jaką proponujemy to 80 cm.
 2. Niech żadne drzwi nie zatrzymują się na wyposażeniu – aby kuchnia była funkcjonalna, szafki i szuflady powinny otwierać się na oścież. Ułatwi to użytkowanie i możliwość umieszczenia w nich przedmiotów większych rozmiarów.
 3. Dystans między szafkami i przejścia w kuchni – miejsce pomiędzy blatem roboczym, a wyspą powinno wynosić 120 cm, żeby swobodnie było można otworzyć drzwiczki szafek z ciągu kuchennego i wyspy oraz jednocześnie pracować. Minimalne obejście to 80 cm, ale miejsce to będzie jedynie ograniczało się do przejścia, nie można wtedy swobodnie otworzyć szafki i pracować jednocześnie. Maksymalny dystans, jaki dzieli szafki od wyspy nie powinien być większy niż 280 cm.
 4. Odseparowanie stref roboczych – w kuchni strefy robocze to niewielkie miejsca, w których przygotowywane są odpowiednie czynności np. gotowanie czy zmywanie. Żadna ze stref nie powinna być odgrodzona wysoką szafką, lodówką lub innym dużym gabarytem, uniemożliwi to wymianę między strefami. Zapewnienie wygodnej komunikacji ułatwi prace i pomoże w zachowaniu czystości.
 5. Wyznacz trójkąt roboczy – trójkąt roboczy określa, gdzie powinny znaleźć się trzy podstawowe sprzęty AGD — lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Aby zaprojektować kuchnię z zachowaniem zasad trójkąta roboczego należy ustawić sprzęty tak, aby rzeczy z lodówki z łatwością przenieść na blat roboczy, później na kuchenkę, a na końcu do strefy zmywania dla utrzymania czystości.
 6. Prześwit między stołem, a ścianą – przejście między krzesłami, a ścianą to minimum 85 cm, jeżeli nikt nie będzie przechodził za nimi. Natomiast jeżeli chcesz umożliwić taką opcję to odległość powinna wynosić 95 cm lub 115 cm.
 7. Optymalne oświetlenie w kuchni – światło w kuchni powinno padać na blat roboczy bez zbędnych cieni. Ostatnio często wykorzystywane są do tego taśmy LED montowane pod szafkami.
 8. Gdzie umieścić zlew? – zlewozmywak optymalnie jest umieścić między lodówką, a kuchenką w okolicach blatu roboczego.
kuchnia z wyspą kuchenną

Projekt wyspy kuchennej w twoim domu!

Kuchnia nie bez powodu nazywana jest sercem domu, bowiem to tutaj spędza się wiele godzin w ciągu dnia. Aby czas przygotowywania posiłków skrócić, należy zaprojektować ją tak, żeby była funkcjonalna. Dzięki czemu praca w niej stanie się przyjemniejsza. Znając podstawowe zasady planowania kuchni z wyspą kuchenną ułatwisz sobie zadanie.  Jeżeli chcesz, aby profesjonaliści zajęli się Twoim domem lub mieszkaniem, skorzystaj z usług z MAZZANI. Znajdziesz nas w Warszawie lub online w całej Polsce. Nasi projektanci wiedzą, jak ważne jest zadbanie nie tylko o odpowiednią ergonomię, ale też stworzenie odpowiedniego klimatu całego wnętrza. Z przyjemnością wykonamy dla Ciebie fotorealistyczne wizualizacje i stworzymy spójnie zaprojektowaną przestrzeń.

Pytania naszych klientów:

Jakie powinny być wymiary wyspy kuchennej?

Projektując kuchnię z wyspą kuchenną trzeba pamiętać, żeby była funkcjonalna. Jej wielkość zależy od wielkości pomieszczenia, im większa kuchnia tym wyspa może być szersza i głębsza. Jednak minimalna szerokość wyspy to 80 cm, a głębokość 60 cm.

Czy w zamkniętej kuchni można zamontować wyspę kuchenną

Zaprojektowanie kuchni zamkniętej z wyspą jest nieco trudniejsze niż w otwartej, ale nie znaczy – niemożliwe. Projektanci w takich sytuacjach muszą trzymać się odpowiednich wymiarów i dopasować meble. Przestrzegając zasad przy projektowaniu można stworzyć kuchnię marzeń nawet w niewielkim pomieszczeniu.

Jaka powinna być odległość wyspy kuchennej od szafek?

Najbardziej optymalną odległością jest 120 cm. Jeśli jednak chcemy stworzyć jedynie przejście między szafkami, a wyspą to minimalna szerokość wynosi 80 cm. Przy szerokości 120 cm swobodnie będzie można pracować i otwierać szafki lub szuflady. Odległość nie powinna być większa niż 280 cm, gdyż przeniesienie czegoś z blatu roboczego na wyspę będzie problematyczne.

Czy wyspa kuchenna może służyć jako barek?

To raczej nowoczesne rozwiązanie i nie wszystkim przypadnie do gustu, ale w otwartych kuchniach sprawdzi się bardzo dobrze. Montuje się barek lub winiarkę z przodu wyspy tworząc wyjątkowy klimat. Wiele osób podczas spotkań chętnie skorzysta z takiej opcji, a przy okazji można dotrzymać towarzystwa osobie przebywającej w kuchni.