duże biurko i ergonomiczny fotel
29
wrz

Biuro w mieszkaniu

W ostatnich latach praca zdalna stała się niezwykle popularna. Jej plusem jest to, że można ją wykonywać w dowolnym miejscu na ziemi, gdzie posiadamy dostęp do komputera i Internetu. Minusem natomiast jest to, że w przyjaznym dla nas otoczeniu jest wiele rozpraszających bodźców. Lodówka, pranie czy inne obowiązki domowe często odrywają od pracy. Aby jednak praca w domu była przyjemniejsza i bardziej efektywna, dobrze by było wydzielić w nim odpowiednie do tego miejsce. Gabinet powinien zapewnić wygodę przez długi dzień i pomóc w skupieniu się. Pokój biurowy w domu to nie tylko miejsce do pracy, często wykorzystywany jest do nauki, aby rozplanować rodzinne wydatki lub w spokoju przemyśleć swoje plany. Jak zaprojektować zatem odpowiedni gabinet?

gabinet urządzony w wydzielonym kącie

Gdzie najlepiej urządzić biuro?

Marzeniem wielu osób jest posiadanie w swoim domu lub mieszkaniu wydzielonego miejsca do pracy. Najlepszym pomysłem będzie dodatkowy pokój, w którym można w spokoju zasiąść na cały dzień. Niestety nie każdy takim dysponuje. Nie będzie to większy problem, jeśli uda się znaleźć w mieszkaniu miejsce na wydzielenie kącika do pracy. Najlepszą opcją będzie miejsce z dala od innych domowników, którzy będą nas rozpraszać samą swoją obecnością. Jeśli jednak dalej nie posiadacie takiej możliwości, może warto się czymś odgrodzić. Sprawdzi się do tego kotara, biblioteczka lub wysoki regał, który oddzieli miejsce pracy od reszty pomieszczenia i stworzy przestrzeń do skupienia się. Ważną rolę będzie odgrywać oświetlenie. Dzienne światło jest dużo lepsze od sztucznego, dlatego biurko należy ustawić tak, aby jak najwięcej światła do niego docierało. Dobrym pomysłem będzie wydzielenie strefy w jadalni Z reguły dociera tam dużo światła słonecznego. Natomiast nie proponujemy urządzać gabinetu w sypialni. Jest to pomieszczenie służące do odpoczynku i relaksu, a ustawione w pobliżu łóżko będzie zachęcać do pracy na nim. Taka praktyka z reguły nie jest dość wydajna.

Kolory ścian w gabinecie

Jeśli gabinet ma się znajdować w osobnym pomieszczeniu, projektując go, dbamy o każdy szczegół.  Odpowiedni dobór kolorów i dodatków sprawi, że praca może stać się wydajniejsza.

Kolor Funkcja 
Zieleń i szarość Poprawiają koncentrację, nie męczą wzroku, likwidują napięcie. 
Biel Uspokaja, pozwala zebrać myśli. 
Żółty Pstrokate odcienie różnych kolorów pobudzają umysł. 
Błękit Łagodzi stres i wzbudza kreatywność. 
Jasne, pastelowe kolory Powiększają optycznie pomieszczenie. 

Aby praca sprawiała przyjemność, należy zadbać o otaczającą przestrzeń, dzięki temu kreatywność i wydajność wzrosną. Umebluj i ozdób swoją przestrzeń w kolorach i dodatkach, jakie pasują do ciebie i poprawiają Ci nastrój.

błękit w gabinecie

Idealne meble do domowego biura

Urządzanie gabinetu w mieszkaniu powinno opierać się na trzech filarach, jakimi są: zdrowie, komfort i relaks, a połączenie ich stworzy wyjątkowy efekt. Ważną rolę będą odgrywały tutaj meble. Wygodny fotel i odpowiednio dobrane biurko będą dbać o podstawowe kwestie w użytkowaniu gabinetu. Aby dobrze się pracowało, monitor powinien mieć odpowiednie położenie i kąt nachylenia. Dla dobrej postawy, podczas pracy przy komputerze sprawdzi się podnóżek pod nogi.

Biurko – minimalna szerokość to 90 cm, dzięki temu wygodnie się pracuje i korzysta z komputera. Najbardziej popularne to jednak 100 cm, a im szersze, tym więcej miejsca na dokumenty lub inne potrzebne rzeczy do pracy. Głębokość biurka powinna wynosić 60 cm, ale tak jak w przypadku szerokości, im głębsze, tym lepiej.

Fotel – dopasowany, wygodny, miękki, z regulowaną wysokością. Idealne będą fotele dedykowane do pracy przy biurku.

Jeśli dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem na biuro, lub wydzielone miejsce ma możliwość umieszczenia innych mebli niż biurko, to przydatny będzie również regał na dokumenty lub komoda. Dzięki temu wszystkie potrzebne rzeczy do pracy będą w jednym miejscu.

Przydatne gadżety w biurze

Pracując w domowym zaciszu, trzeba wziąć po uwagę, że potrzebne będzie miejsce na przechowywanie dokumentów. Przydatne w takiej sytuacji będą segregatory. Aby praca była przyjemna, “pod ręką” powinny znaleźć się długopisy, dziurkacze, notesy i inne potrzebne akcesoria papiernicze. Praktycznym gadżetem będzie również podkładka pod komputer umożliwiająca ustawienie wysokości.

Kwiaty w biurze

Podczas projektowanie biura, nie powinniśmy zapomnieć o kwiatach, w szczególności o tych, które oczyszczają powietrze. Dobrze sprawdzą się rośliny o prostej budowie i nieskomplikowanej pielęgnacji. Niektórzy uważają, że samo patrzenie na kwiaty działa uspokajająco. W gabinecie najlepiej sprawdzą się:

  • skrzydłokwiat,
  • zamiokulcas,
  • wężownica,
  • zielistka,
  • figowiec benjamina/fikus,
  • palma koralowa.
kwiaty w pokoju biurowym

Stylowe wnętrze w twoim mieszkaniu!

Domowy gabinet to miejsce niezbędne dla osób pracujących w domu przy komputerze. Powinno być zaprojektowane w sposób praktyczny i sprzyjający skoncentrowaniu się. Odpowiednio dobrane meble, kolory ścian, światło i dodatki mogą pozytywnie wpłynąć na wydajność wykonywania obowiązków. Jeśli potrzebujesz fachowej porady odnośnie projektowania wnętrz, MAZZANI chętnie podejmie się tego wyzwania. Przygotujemy aranżację mieszkania uwzględniając wszystkie Twoje potrzeby. Znajdziesz nas w Warszawie lub online w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak urządzić mały gabinet?

Gabinet do pracy to marzenie osób pracujących w domu przy komputerze. Aby urządzić biuro w domu niepotrzebna jest duża ilość miejsca. Odpowiedni dobór mebli i dodatków może sprawić, że nawet małe pomieszczenie zamienimy w bardzo dobre biuro.

Jaki kolor ścian wybrać do domowego biura?

Wszystko zależy od miejsca, w jakim będzie znajdować się biuro. Jeśli jest to oddzielny pokój, to kolory powinny być jasne i nierozpraszające. Natomiast jeśli jest to część jakiegoś pomieszczenia, to cała aranżacja powinna współgrać z otoczeniem.

Czy da się urządzić gabinet w sypialni?

Oczywiście, że tak. Gabinet w sypialni nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli to jedyne miejsce w domu, gdzie będzie można w spokoju popracować, to jest to możliwe. Należy wówczas ustawić biurko jak najbliżej okna, gdzie dociera najwięcej promieni słonecznych i oddalić od łóżka, które będzie zachęcać do pracy na nim.

Jak ozdobić biuro?

Ozdobienie biura często jest tak samo ważne jak wybór odpowiedniego mebla. Z reguły wybierane są kwiaty i obrazy, natomiast wszystko zależy od metrażu. W dużych gabinetach można zastosować ozdobny stolik, na nim wazon z kwiatami. Na ścianach wiszące półki, obrazy i ramki. Natomiast w małych gabinetach, jeśli nie ma miejsca na dekoracje, można wykorzystać w tym celu segregatory i inne dodatki w tych samych kolorach, które będą wyglądać efektownie.