firany i zasłony w mieszkaniu
29
wrz

Czy dekoracja okna jest konieczna?

W ostatnich czasach wiele osób rezygnuje z dekoracji okna, a ich aranżacje są zaskakujące. Potwierdza to fakt, że dekoracja okna firanami lub roletami nie jest konieczna, w szczególności w pomieszczeniach o stylu industrialnym. Nie można jednak zapomnieć, że pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną. Najczęściej wykorzystujemy je, aby zasłonić się od sąsiadów lub żeby regulować ilość dostarczanego światła słonecznego do pomieszczenia. Kolejnym powodem, dla którego montowane są rolety lub firany, jest zasłonięcie mało estetycznego widoku zza okna. Odpowiednio dobrane do pomieszczenia firany, zasłony czy rolety, sprawdzą się w większości aranżacji. Możliwość zasłonięcia okna np. w sypialni czy pokoju dziecięcym, jest raczej niezbędna, w szczególności od strony południowej, gdzie dodatkowo w upalne dni będzie osłoną przed promieniami słonecznymi. Jeżeli komuś zależy na całkowitym zacienieniu (część osób ceni sobie możliwość spania w całkowitej ciemności) to montaż rolet będzie raczej nieunikniony. W takich sytuacjach należy rozważyć montaż rolet z podgumowaną tkaniną lub zewnętrznych.

firany, zasłony i żaluzje jednocześnie

Tradycyjne firany i zasłony czy rolety?

Czy firany i zasłony są jeszcze modne? One nigdy nie wyszły z mody. Ewoluowały ich rodzaje i styl, ale cały czas wieszanie ich w domach jest na czasie. Wszystkie osłony na okno, dzięki którym jesteśmy, w stanie stworzy półmrok, cenić będą osoby lubiące drzemki w ciągu dnia. Firany, zasłony i rolety mają swoje wady i zalety.

 Wady  Zalety 
Firany i zasłony Łazienka, kuchnia oraz salon z aneksem kuchennym to miejsca, w których dekoracje okienne najszybciej się brudzą. Firany dobrze osłaniają wnętrze w ciągu dnia, przy zapalonym świetle konieczne będzie użycie jednocześnie również zasłon. Pochłaniają kurz i zapachy. Dobrze sprawdzą się w stylu tradycyjnym, klasycznym, romantycznym, prowansalskim, angielskim, rustykalnym, nowoczesnym, skandynawskim, boho i minimalistycznym. Ocieplają wnętrze. 
Rolety Koszt montażu jest wyższy niż firan i zasłon. Pasują do wszystkich stylów. Łatwe w utrzymaniu czystości. 

Firany i zasłony

W sklepach znajduje się ogromny wybór zasłon i firan, znajdziemy zarówno gotowe w różnych rozmiarach lub całe tkaniny, z których można uszyć je na wymiar. Ich długości i szerokości są dowolne w zależności od potrzeb:

 • zasłaniające całą ścianę,
 • do połowy okna,
 • do parapetu,
 • do podłogi,
 • zazdrostki.

Najpopularniejszy materiał, z którego wykonywane są firany, to żakard. Jego największą zaletę stanowi fakt, że po wypraniu nie trzeba go prasować, wystarczy wilgotne firany zawiesić na karniszu. Inne materiały, z jakich są szyte firany, to:

 • jedwabna organza – przypomina bardzo cienką, delikatną, tkaną siateczkę,
 • satyna – tkanina o delikatnym połysku,
 • tiul – przepuszcza promienie słoneczne i jest dość sztywny,
 • woal – może być produkowany z bawełny, poliamidu, poliestru lub innych sztucznych włókien, da się łatwo upiąć i modelować,
 • koronka – dobrze sprawdzi się w tradycyjnych aranżacjach,
 • makarony – czyli swobodnie opadające sznureczki.

Zasłony w dekoracji okien mają duże znaczenie, dzięki nim tworzy się przytulne wnętrze. Wybór wzorów i kolorów jest niemal nieograniczony.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie

Jest o połączenie rolet i zasłon. Po zaciągnięciu sznurka materiał zwija się, jak w przypadku rolet, tworząc efektowne fale. Dodatkowo mogą one mieć wzmocnienie w postaci fiszbin, dzięki temu będą się równo układać. Wykonane są z delikatnych materiałów, jak w przypadku firan lub z takich, które zasłaniają okno i jednocześnie chronią od słońca. Idealnie sprawdza się w salonie lub sypialni, niestety nie są dobrym rozwiązaniem do kuchni i łazienki, ponieważ tkaniny, z których są wykonane, pochłaniają zapachy i wilgoć, przez co częściej trzeba będzie je zdejmować i czyścić. Kilka ciekawych informacji na temat rolet rzymskich:

 • Montaż ich może być zarówno na cały otwór okienny, jak i na pojedyncze skrzydło,
 • Mogą być udekorowane falbanką,
 • Na rynku znajdziemy rolety duo, które zastępują firany i zasłony,
 • System zwijania rolet rzymskich może być sznurkowy lub koralikowy,
 • Wykonane z jasnych materiałów mogą przepuszczać o 30% więcej promieni słonecznych niż te z ciemnych tkanin.

Rolety dzień – noc

W ostatnich latach bardzo popularny rodzaj rolet wewnętrznych. Dostępny w wielu kolorach i rodzajach tkanin. Charakteryzują się sposobem wykonania, ich materiał złożony jest z dwóch typów, jeden to cienka siateczka a drugi natomiast wykonany jest z tkaniny o grubym splocie. Ułożone są naprzemiennie, dzięki temu przesuwając sznurek lub koraliki jesteśmy w stanie zmienić ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Często ich tkanina jest podgumowana, dzięki temu zapewnia większe zaciemnienie. Wykorzystać je można zarówno w dzień, jak i w nocy. Ciekawym rozwiązaniem będzie wybór rolet wykonanych z materiałów o tym samym kolorze, lecz różnym splocie.

Roleta dzień noc

Stwórz unikalne wnętrze razem z nami!

Osoba stojąca przed wyborem dekoracji okiennych może wybrać połączenie wszystkich tych form. W ciągu dnia rolety mogą być odsłonięte całkowicie, a delikatny materiał firan będzie przepuszczać promienie słoneczne. W nocy natomiast, dzięki zasłoniętym roletom zyskamy więcej prywatności. Jaka forma będzie pasować do wnętrza, zależy od jego zaprojektowania oraz preferencji domowników. Projektanci z MAZZANI chętnie pomogą w doborze odpowiedniej dekoracji okiennej. Znajdziesz nas w Warszawie lub online w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czy firany są jeszcze modne?

Dekoracja okna za pomocą firan nigdy nie wyszła z mody. Zmieniły się rodzaje i materiały, z jakich są wykonane. W wielu domach taka forma dalej jest wykorzystywana i cieszy oko domowników.  

Co lepsze, firany czy rolety?

Wszystko zależy od potrzeb domowników. Jeśli zależy wam na pełnym zaciemnieniu to najlepszym wyborem będą rolety, jeśli natomiast chcemy, aby delikatnie zasłonić okno to firany będą lepszym rozwiązaniem. Często wykorzystywane jest połącznie firan i rolet.

Czy widać przez firany?

Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału są zrobione. Inna widoczność będzie przez woal a inna przez żakard. Z reguły tkaniny do szycia firan są delikatne i o rzadkim splocie, przez co prześwit jest inny, ale z reguły można przez nie coś zobaczyć.

Zasłony czy rolety, co będzie lepsze?

Zależy od ich zastosowania. Zasłony pełnią z reguły funkcje dekoracyjne i osłaniają od widoku z zewnątrz. Natomiast rolety lepiej chronią przed promieniami słonecznymi, szczególnie gdy mają podgumowany materiał.