aksamitne, kolorowe zasłony w salonie
13
kwi

Dobór odpowiednich zasłon

Wszyscy lubimy światło i ciepło a duże, dobrze oświetlone przestrzenie wpływają na nas kojąco. Mimo to potrafimy zirytować się, kiedy słońca jest za dużo – męczy to nasze oczy i mózg, albo kiedy promienie padają bezpośrednio na nasz ekran, nie pozwalając nam pracować lub zrelaksować się przy ulubionym filmie. To właśnie dlatego dobór odpowiednich zasłon jest tak istotny. Ładne, dobrze dobrane zasłony nie tylko ozdabiają wnętrze, ale też wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Warto więc wybrać je mądrze. 

Jakie zasłony wybrać? 

Odpowiedź na pytanie jakie zasłony wybrać, zależy od tego, gdzie chcemy je umieścić. Przy wyborze zasłon musimy więc zwrócić uwagę przede wszystkim na ich funkcję, materiał, z którego są wykonane i ich docelowe miejsce – inne zasłony powiesimy w domu, a inne na tarasie. Istotna jest również grubość zasłon, która zadecyduje o tym, ile światła będą przepuszczać. Warto pamiętać, że grubsze zasłony, oprócz wyciemnienia pomieszczenia, potrafią je także znacznie wyciszyć, budując przytulny klimat. 

Przy wyborze zasłon powinniśmy także zwrócić uwagę na estetykę, dopasowanie ich do stylu pomieszczenia i reszty dekoracji okiennej. Jeśli zdecydowaliśmy się na firanki, zasłony powinny pasować do nich pod kątem kolorystycznym. Udana aranżacja w znacznym stopniu zależy też od doboru tkaniny. Zasłony powinny być także dopasowane do wielkości pomieszczenia. Dobrze dobrane, potrafią całkowicie zmienić kształt i proporcje pokoju, wykorzystując w tym celu różne marszczenia czy pionowe i poziome pasy.  

białe zasłony w salonie

Zasłony do salonu 

Zasłony do salonu powinny spełniać funkcję estetyczną, ale powinny także zapewniać domownikom prywatność. Zasłony do salonu powinny więc być nie prześwitujące i trochę grubsze. Pamiętajmy jednak, aby kierować się nie tylko funkcjonalnością, ale również stylem, w jakim urządzony jest pokój. Niektóre ze styli, na przykład styl rustykalny, wymagają więcej światła, nie powinniśmy więc decydować się grube, pluszowe zasłony. Z kolei w salonie w stylu skandynawskim okna zazwyczaj pozostają nieosłonięte. Zwróćmy też uwagę na wysokość ścian – aksamitne, lejące się zasłony będą prezentować się najlepiej, jeśli aranżowane pomieszczenie jest wysokie.  

W niemal każdym salonie pięknie prezentować się będą jasne, beżowe lub szare zasłony. Jeśli chcemy nadać im nieco oryginalności, możemy postawić na niecodzienny materiał, taki jak len. Przy wyborze koloru zasłon należy pamiętać, że w pewien sposób narzuca on kolor reszcie dodatków, dlatego każdy mocniejszy odcień powinien być dobrze przemyślany, żeby nie gryzł się z resztą pomieszczenia. 

Salon to najlepsze miejsce na powieszenie zasłon drapowanych. Takie zasłony idealnie sprawdzą się w przestronnych, klasycznych wnętrzach, ale nie są typowe dla stylu minimalistycznego. Dużą zaletą zasłon w salonie jest jednak łatwość w ich wymienianiu, dzięki czemu pozwalają nam eksperymentować i bawić się wystrojem. 

Zasłony do sypialni 

Choć zasłony do sypialni powinny stanowić również ozdobę, ich najważniejszą funkcją jest zapewnienie nam komfortu wypoczynku. Przy wyborze zasłon do sypialni powinniśmy więc przede wszystkim skupić się na materiale, z jakiego są wykonane. Dobrym wyborem mogą okazać się zasłony wyciemniające, które pomogą nam całkowicie zaciemnić pomieszczenie nawet w trakcie dnia. Zasłony wyciemniające są najbardziej polecane do pomieszczeń z oknami, wychodzącymi na południe lub zachód. Grube zasłony są także gwarantem prywatności. 

Pamiętajmy jednak, że poranne światło wpadające do naszego pokoju znacząco ułatwia nam pobudkę i jest doskonałym źródłem witaminy D. Osoby, lubiące budzić się z pierwszymi promieniami słońca powinny więc rozważyć powieszenie w sypialni zasłon półprzeźroczystych. Półprzeźroczyste zasłony, będące przede wszystkim ozdobą, sprawdzą się najlepiej w pokojach z oknami od północy. Jeśli zaś wcale nie potrzebujemy zaciemnienia, a tylko zapewnienia prywatności, możemy zdecydować się na zasłony woalowe. 

Wzór i kolor zasłon w sypialni dobrze dopasować do pościeli i poszewek na poduszkach. 

 zasłonka w sypialni

Zasłony do kuchni 

W kuchni zasłony pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Możemy eksperymentować z ich kolorystyką i długością, ważne jest tylko dopasowanie ich do ogólnego charakteru pomieszczenia. Inne zasłony wybierzemy do kuchni rustykalnej (jasne, kwiatowe wzory), a inne do minimalistycznej, nowoczesnej aranżacji (jednokolorowe, mocne zasłony). Ze względu na eksploatację i zapachy, którymi mogą przesiąkać zasłonki, warto wybierać materiały odporne na pranie. Chcąc ułatwić sobie życie, możemy postawić na zasłony niewymagające prasowania po każdym praniu, na przykład wykonane z żakardu. 

Świetnym wyborem są zasłony sięgające parapetu, które w kuchni sprawdzą się lepiej niż długie zasłony do ziemi. W kuchni ładnie prezentują się także wszelkie bardziej skomplikowane aranżacje okienne – zasłony z firankami czy krótsze zasłonki z drapowaniami. Takie aranżacje sprawią, że kuchnia będzie wyglądała bardziej domowo i przytulnie, pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością firan i koronek, by kuchnia nie stała się staroświecka i babcina. 

Więcej niż tylko zasłony 

Oprócz wyboru zasłon, równie istotny wpływ na projekt wnętrza ma to, na czym je powiesimy. Istnieje kilka możliwości: 

  • szelki – wystające poza zasłonę, 
  • kółka – zasłony wieszane na kółkach to inaczej zasłony sztancowane, 
  • klasyczny karnisz z żabkami
  • taśma marszcząca – dająca efekt pięknie pofalowanej zasłony, 
  • przeszycie tunelowe – czyli zasłona na drążku. 

Zastosowanie każdego z tych sposobów będzie miało wpływ na to, jak zasłona się prezentuje. 

zaciemniające zasłony w sypialni

Uczynimy Twoje wnętrza funkcjonalnymi i pięknymi

Jak widać wybór zasłon jest trochę bardziej skomplikowany niż początkowo się wydaje. Aby zasłony stanowiły dopełnienie wnętrza, trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych rzeczy. Po lekturze tego poradnika powinieneś być w stanie samodzielnie dobrać zasłony do salonu, sypialni i kuchni. Jeśli jednak nadal jesteś niezdecydowany, zawsze możesz zasięgnąć rady u projektantów MAZZANI

Pytania naszych klientów:

Jakie materiały nadają się na zasłony do kuchni?

Dobrze sprawdzi się materiał, który się nie gniecie, czyli żakard, jedwab i len. Dobrze byłoby, gdyby materiał nie kurzył się łatwo – tu warto zwrócić uwagę na bawełnę i poliester. Oba te materiały są także odporne na częste pranie.

Jakie są popularne materiały na zasłony?

Do najpopularniejszych materiałów należą bawełna i len, ponieważ nie gniotą się nie kumulują kurzu. Pokój dobrze zaciemni poliester. Ze względu na swoje walory estetyczne, często wybierane tkaniny to: aksamit, jedwab i welur.

Jaki wzór zasłon wybrać?

Wybór wzoru zależy od stylu pomieszczenia. Zasłony bez wzoru są bezpieczny wyborem, będą dobrze prezentować się w większości aranżacji – możemy jednak eksperymentować z materiałami. Dobrym wyborem są też klasyczne wzory, takie jak kwiaty i paski – są łatwiejsze do ponownego przearanżowania. Kolor zasłon powinien pasować do kolorów dodatków w pomieszczeniu.