niebieskie zasłony w sypialni
16
mar

Funkcje zasłon

Projektując wnętrze, można kierować się obowiązującymi trendami we wnętrzarstwie lub iść całkowicie za głosem serca i potrzebami. Dekorując sypialnię, warto natomiast rozważyć zawieszenie w niej zasłon. Przeciwwskazaniem do tego może być jedynie alergia na kurz któregoś z domowników, ponieważ gromadzi się w nich sporo tego alergenu. Zasłony trzeba prać i często prasować, co jest kolejnym minusem. Natomiast wiąże się z nimi również szereg plusów. Pierwsze z nich to funkcja zaciemniająca wnętrze i wygłuszająca. Dodatkowy materiał niweluje echo w sypialni. Następny plus to możliwości aranżacyjne, jakie dają nam zasłony. Możemy nadać pomieszczeniu dowolny charakter i nie tylko przesłonić okna, ale użyć ich zamiast drzwi do łazienki czy garderoby. Pełnią znakomitą funkcję dekoracyjną. Jak wybrać odpowiedni model do naszej sypialni? Podpowiadamy w poniższym artykule.

szare zasłony w klasycznej sypialni

Kryteria wyboru

Zasłony w dużym stopniu wpłyną na ostateczny odbiór pomieszczenia. Trzeba więc pochylić się nad tym tematem i rozważyć dostępne możliwości. Jakimi kryteriami kierować się, wybierając zasłony do sypialni?

  • Wielkość pomieszczenia – mając do dyspozycji naprawdę sporych rozmiarów sypialnię, możemy wybrać nawet gruby, ciężki  i wzorzysty materiał do uszycia zasłon. W mniejszych pokojach lepiej sprawdzą się delikatniejsze materiały.
  • Styl – dopasuj zasłony do całej aranżacji sypialni. Niech będą one dopełnieniem kompozycji. Pomóc Ci w tym może projektant wnętrz.
  • Wymiary i kształt okien – należy dobrze wymierzyć okna zanim zamówimy lub uszyjemy zasłony. Trzeba pamiętać o zapasie materiału i określić, jak bardzo mają się marszczyć. Trzeba być precyzyjnym, ponieważ dodatkowe przeróbki będą kosztowały czas, pieniądze i sporo pracy. Odpowiednia długość zasłon to taka, która pozwala swobodnie zwisać im kilka centymetrów nad podłogą.
  • Nasłonecznienie – jeśli mieszkamy w gęstej zabudowie osiedlowej, sypialnia znajduje się od wschodu lub wpada do niej światło latarni ulicznych, warto rozważyć zakup zasłon zaciemniających.

Jakie zasłony będą najlepsze w sypialni?

Rodzaj zasłon  Cechy zasłon
Zasłony na taśmie Są bardziej eleganckie, a z dodatkową zamontowaną listwą maskującą, stworzą szykowne wnętrze. 
Zasłony na przelotkach   Do ich zamontowania wystarczy karnisz. Występują modele z przelotką i na szelkach.
beżowe zasłony i tiulowa firanka

Kolory

Dobierając kolory zasłon w sypialni, pamiętajmy, że możemy nimi modelować pomieszczenie. Gładkie, jasne warianty będą wyglądały dobrze prawdopodobnie w każdej przestrzeni. Dobrze jest jednak trzymać się kolorystyki dodatków tak, aby całość ładnie ze sobą współgrała. Szukając barw z palety natury, rozbielonych i jasnych, możemy dodać pomieszczeniu przytulności i delikatnego przyciemnienia. Kierując się w stronę mocnych kontrastów, nadamy wyrazu i szczególnego charakteru wnętrzu. Należy być ostrożnym, skłaniając się ku ciemnym szarościom i czerni, ponieważ kolory te mogę optycznie zmniejszyć przestrzeń. Warto skonsultować się wcześniej z projektantem wnętrz, który pomoże zaaranżować całość w prawidłowy i ciekawy sposób.

Wzory

Wzorzyste zasłony najlepiej sprawdza się w dużych i dobrze naświetlonych sypialniach. Mogą one być znakomitą ozdobą, a zamiast deseni na ścianie oko przykują piękne motywy przy oknie. Ale nie tylko w takich pomieszczeniach mogą być dobrym wyborem. Wszystko zależy, na jaki wzór postawimy. Możemy poszukać bardziej delikatnych ornamentów w pastelowych barwach, które świetnie będą współgrać z całą aranżacją. Styl angielski słynie z motywów kwiatowych. Można je pięknie zaaranżować w sypialni o takiej estetyce, a jeśli jest odpowiednio duża – pokusić się nawet na połyskujący materiał. Zasłony zdobione delikatnym, drobnym wzorem optycznie mogą powiększyć niewielką sypialnię.

Materiał

Wybierając materiał na zasłony, warto skłonić się ku takiemu, który nie będzie się nadmiernie gniótł oraz by spełniał oczekiwania zaciemniające czy dekoracyjne. Najpopularniejsze materiały stosowane przy szyciu zasłon to:

  • lekki tiul, szyfon, woal,
  • naturalny len i bawełna,
  • ciężki welur, aksamit,
  • zaciemniający poliester, blackout,
  • żakard, tafta, satyna.

Uszycie zasłon możemy zlecić krawcowej, zrobić to samemu, jeśli potrafimy bądź gdy nasze okna mają standardowe wymiary, kupić gotowe. Popularne sklepy budowlane oferują szereg zasłon w najróżniejszych kolorach i wzorach.

grube zasłony na taśmie

Wyjątkowe dekoracje okien w sypialni

Dekoracje okien w sypialni to klucz do stworzenia atmosfery spokoju i intymności. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI doskonale wie, jak dopasować zasłony czy rolety do Twoich preferencji. Dzięki naszemu architektowi wnętrz zyskasz nie tylko estetyczne rozwiązania, ale także kontrolę nad światłem i prywatnością. Inwestując w nasz projekt, otrzymasz sypialnię, która zapewnia relaks i wyjątkowy design. Wybierz profesjonalne podejście do dekoracji okien i stwórz przestrzeń, w której każdego ranka budzisz się w doskonałym nastroju. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak wybrać zasłony do sypialni?

Wybierając zasłony do sypialni należy pamiętać o tym jaki efekt chcemy osiągnąć. Czy ma to być wyłącznie dekoracja i wówczas skierujemy się po delikatne i zwiewne zasłony z tiulu. Jeżeli natomiast chcemy przyciemnić pomieszczenie i zasłonić się przed Słońcem i sąsiadami. Wybierzemy mięsiste i grube zasłony z weluru. Jeśli zasłony mają pełnić funkcję dekoracyjną warto dobrać ich kolorystykę i wzór do całej stylizacji.  

Jaki materiał na zasłony będzie najlepszy?

Jeśli chcemy jedynie udekorować okno, nie przyciemniając zanadto przestrzeni, wystarczy lekki i zwiewny materiał, na przykład tiul. Jeżeli natomiast zależy nam na mocnym przyciemnieniu sypialni, lepiej sprawdzi się welur bądź poliester.