szare zasłony do ziemi
09
paź

Zasady ozdabiania okna we wnętrzach

Okna w Twoim wnętrzu mogą być równie oszałamiające, jak pozostałe elementy dekoracyjne. Najważniejsze, abyś wiedział jak się za to zabrać, ponieważ istnieje wiele możliwości na aranżację Twoich okien. Co zatem wybrać? Zasłony, żaluzje, a może okiennice? Każde z nich ma swoje zalety, jak i wady, wszystko zależy od Twoich potrzeb. Które powinieneś wybrać, aby zapewniły Ci nieco prywatności, a które do zablokowania światła? Zapraszamy na krótki przewodnik po zasłonach, żaluzjach i okiennicach do Twojego wnętrza.

ZASŁONYROLETYŻALUZJE
filtrujące światłosłonecznepionowe
plus roletyrzymskie
plus okiennice
od podłogi do sufitu
zaciemniające
żaluzje i zasłony na oknie

Zasłony

Zasłony to doskonały wybór, jeżeli preferujesz bardziej miękki wygląd swojego okna. Poza szerokim wyborem długości posiadają nie tylko różnorodne walory estetyczne, ale także funkcjonalne. Zobacz, jakie najlepiej sprawdzą się u ciebie!

  • Zasłony filtrujące światło

Zasłony, które filtrują światło to doskonały wybór dla osób, które pragną zapewnić sobie nieco prywatności. Choć są nieco cięższe niż firany, nie powodują całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Dodatkowym atutem jest szeroki wybór tkanin oferowanych przez producentów, dzięki czemu sprawdzą się w każdym wnętrzu.

  • Zasłony zaciemniające

Zasłony zaciemniające to must have dla osób, które często bywają w podróży. Nie tylko doskonale blokują światło, ale również składają się z dekoracyjnej tkaniny, która wyłożona jest ciężkim materiałem zatrzymującym światło. Zasłony zaciemniające zapewniają pomieszczeniu nie tylko mrok, ale także izolują pomieszczenie przed ciepłem powodowanym promieniami słonecznymi. Ich zastosowanie rekomendujemy w szczególności w pomieszczeniach sypialnych.

  • Zasłony plus rolety

Ubranie żaluzji w dodatkowe zasłony to sposób, jaki rekomendujemy wykorzystać, kiedy pragniesz nieco złagodzić ostre linie w przestrzeni. To również doskonała okazja, aby nadać drugie życie swoim starym żaluzjom, które dobrze się sprawują, ale brakuje im nowoczesnego charakteru.

  • Zasłony plus okiennice

Ich największą zaletą jest zdolność do ochrony okna przed warunkami zewnętrznymi. Poza tym zapewniają szereg możliwości dekoracyjnych. Poza funkcją całkowitego zaciemnienia pomieszczenia nadadzą mu nieco romantycznego wyrazu.

  • Zasłony od podłogi do sufitu

Z pozoru może ci się wydawać, że skoro nie posiadasz okien sięgających do podłogi, być może nie potrzebujesz zasłon, które będą je zakrywać. Z punktu widzenia projektanta mają one jednak szerokie zastosowanie. Najchętniej stosujemy je, aby nadać wnętrzu nieco dramaturgii. Do ich zalet należy również iluzja wyższego sufitu, jaką nadają swoją strukturą. Ponieważ jedynie obramują okno, a nie je przysłaniają, podkreślą dodatkowo piękno krajobrazu z zewnątrz. Cenimy je za ich wielofunkcyjność ze względu na fakt, że znajdują również zastosowanie przy szklanych drzwiach.

długie zasłony do ziemi

Rolety

Roleta to dość minimalistyczny element dekoracyjny okna, który nie doda mu szczególnie zauważalnych wartości estetycznych, głównie ze względu na jej funkcjonalne przeznaczenie. Uniwersalny design rolet sprawi, że sprawdzą się w większości pomieszczeń. Zwinięte na kołek stają się niezauważalne, dzięki czemu nie zabierają dużo przestrzeni. Zanim się jednak na nie zdecydujesz, powinieneś wziąć pod uwagę, że osadza się na nich dużo kurzu.

  • Rolety słoneczne

Osłony blokujące światło zapewniają pełną ochronę przed promieniami UV, nie powodując przy tym blaknięcia tkaniny. To doskonały wybór dla okien, na które pada bezpośrednio światło słoneczne, ponieważ mamy pełną kontrolę nad stopniem zaciemnienia.

  •  Rolety rzymskie

Choć najczęściej występują w postaci prostej tkaniny, to popularność w ostatnim czasie zyskały również te wykonane z bambusa. Częściowo opuszczone nie tylko blokują światło, ale również zapewniają nieco prywatności.

Żaluzje

Żaluzje to poziome listwy, najczęściej wykonywane z metali, drewna bądź winylu. Za pomocą linki możemy regulować ich poziomy. Nadają się do większości wnętrz, ale należy pamiętać, że ich struktura przepuszcza światło, dlatego mogą nie być najlepszym wyborem w pomieszczeniach sypialnianych.

  • Żaluzje pionowe

Stosowane najczęściej w przesuwanych drzwiach i wysokich oknach, częściej pełnią funkcję funkcjonalną aniżeli dekoracyjną. Wykonane z materiału PCV mają za zadanie chronić prywatność domowników oraz blokować światło słoneczne. Ich zdecydowanym plusem jest ich budowa, dzięki której nieosadzania się na nich zbyt duża ilość kurzu.

Wyjątkowy klimat w twoim wnętrzu

Stylowa aranżacja okien to kluczowy element każdego wnętrza, który nadaje mu charakter i wyjątkowy urok. Dzięki doświadczeniu projektanta wnętrz MAZZANI, możesz stworzyć niepowtarzalne kompozycje, które podkreślą piękno Twojego domu. Nasz architekt wnętrz pomoże Ci wybrać odpowiednie zasłony, żaluzje lub okiennice, dostosowane do Twoich potrzeb – czy to dla prywatności, czy dla kontroli nad światłem. Zaufaj profesjonalistom i przekształć swoje wnętrze dzięki stylowej aranżacji okien. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co wybrać, rolety czy żaluzje?

Choć rolety posiadają szeroką gamę kolorystyczną, a ich struktura umożliwia stworzenie na nim swojego personalizowanego designu, jednak to właśnie żaluzje przyniosą więcej korzyści dla Twojego wnętrza. Możemy nimi dokładnie uregulować ilość światła, którą chcemy wpuścić do naszego pomieszczenia. 

Lepsze żaluzje czy okiennice?

Wykonane najczęściej z drewna okiennice, są dekoracyjną alternatywą żaluzji. Dają większe możliwości przeróbek, ponieważ możemy je nie tylko przemalować, ale także dać wodzę wyobraźni i coś na nich namalować. Jeżeli jednak zależy Ci na zaciemnieniu swojej sypialni, to lepiej sprawdzą się żaluzje. 

Czy zasłony mogą dotykać ziemi?

Jak najbardziej! Długie zasłony za sprawą masywnej struktury, nie tylko ocieplą Twoje wnętrze, ale również optycznie podwyższą sufit w pomieszczeniu. Jeśli jednak obawiasz się widocznych śladów kurzu, najlepiej, aby kończyły się 1 cm nad ziemią.

Lepsze są zasłony z kieszeniami na pręty, czy z przelotkami?

Choć dużym plusem zasłon z kieszeniami jest to, że zasłania pręt, to jednak rekomendujemy te z przelotkami. Nie tylko ciężkie przesuwanie ich po wędce działa na niekorzyść zasłon z kieszeniami, ale również fakt, że różnią się od siebie w zależności od rozmiaru. Na korzyść przelotek przemawia to, że pomagają estetycznie układać zasłony.