09
paź

Styl nowojorski – czym się wyróżnia?

Popularnym trendem w aranżacji wnętrz jest styl nowojorski, który inspiruje się wystrojem eleganckich apartamentowców z widokiem na drapacze chmur, które znajdują się w Nowym Jorku. To estetyka zapoczątkowana w dzielnicy osób zamożnych na Manhattanie. Jest ona przeciwieństwem trendu industrialnego, pozbawionego zdobień i splendoru. Styl nowojorski to połączenie klasyki oraz elegancji z nowoczesnymi detalami. Wnętrza urządzone zgodnie z tą estetyką zachwycają harmonią barw oraz doskonałą jakością materiałów.

Salon w stylu nowojorskim wyróżnia się luksusową atmosferą i ponadczasowym charakterem. To pomieszczenie o stonowanej kolorystyce, pełne mebli o zaokrąglonych kształtach i prostych liniach. Jego cechą jest również wszechobecna dekoracyjność oraz obecność dużej ilości okien. Jak wprowadzić stylistykę nowojorską do salonu i spełnić marzenie o luksusowym, amerykańskim wnętrzu? Oto kilka przydatnych wskazówek i porad.

 ściana w odcieniu bieli, beżu

Stonowana kolorystyka wnętrz

Salon urządzony w nowojorskim trendzie powinien być przestronny i jasny. Dominują w nim neutralne kolory – szarości, beże i klasyczna biel, które wprowadzają do pomieszczenia atmosferę przytulności. Należy jednak zaznaczyć, że stonowana paleta barw musi występować w odpowiednich proporcjach tonalnych 70/20/10. Kolor bazowy powinien stanowić 70% kolorystyki pomieszczenia, a barwa uzupełniająca około 20%. Pozostałe 10% to barwny kontrapunkt w postaci mocno nasyconych, czerwonych lub granatowych dodatków.

Eleganckie meble

W sypialni w stylu nowojorskim dominują wysokiej jakości przedmioty o prostych formach oraz delikatnych zdobieniach. Często do ich tworzenia wykorzystuje się takie materiały jak drewno.  Kanapy i fotele mogą być obite szlachetnymi materiałami – aksamitem lub welurem. Ponadto powinny one posiadać opływowe kształty i miękkie linie. W estetyce nowojorskiej ważną rolę pełni „focal point” czyli punkt centralny. W salonie są nim meble wypoczynkowe takie jak kanapy, sofy, narożniki oraz fotele. Wyposażenie pomieszczenia warto rozpocząć od wyboru sofy o jasnym, pastelowym kolorze, która nada pomieszczeniu ekskluzywnego charakteru. Proste i klasyczne elementy będą idealnym tłem dla ozdobnych dodatków. Aranżując salon w stylu nowojorskim, wybierz:

  • stoliki, ławy ze zdobionymi nóżkami i blatem wykonanym ze szkła,
  • fotele obite miękkimi tkaninami,
  • kanapę o subtelnym odcieniu z wygiętymi bokami lub w stylu retro,
  • drewniane komody oraz witryny z ozdobnymi uchwytami.

Ozdobne dodatki

W sypialni wyposażonej w stylu nowojorskim, dodatki często są wykonane z niklu i szkła. Materiały te przyczyniają się do odbijania światła i rozjaśniania pomieszczenia. Ważną rolę w aranżacji wnętrz pełnią również ekskluzywne tekstylia w postaci długich, grubych zasłon oraz miękkich poduszek. Ważna jest również sztukateria na ścianach. Należy podkreślić, że wspomniane detale powinny być utrzymane w ciemniejszej palecie kolorystycznej, dobrym rozwiązaniem będzie wybór koloru granatowego lub burgundu. Odpowiednio dobrane dodatki i akcesoria nadają pomieszczeniu eleganckiego i harmonijnego charakteru. Inne dodatki, które warto wykorzystać do aranżacji salonu w trendzie nowojorskim:

  • Bogato zdobione żyrandole lub lampy stające posiadające niklowane elementy oraz dekoracyjne abażury.
  • Lustra w ozdobnych ramach, które mogą być powieszone na ścianie.
  • Dywan w marokańskie wzory o jasnym odcieniu.
  • Obrazy i plakaty w czarno-białej kolorystyce.

Salon z kuchnią w nowojorskim stylu

W przypadku aranżacji salonu z kuchnią należy wybrać pomieszczenie o dużym metrażu. Urządzając wnętrza z aneksem kuchennym w stylu nowojorskim, warto wydzielić odpowiednie strefy za pomocą zdobionego podwieszonego sufitu. Umieszczenie go na dwóch różnych poziomach umożliwi zaakcentowanie podziału na strefę kuchenną i wypoczynkową w sposób, który nie przytłoczy całości wnętrza. Z podwieszonym sufitem idealnie będą się komponowały ozdobne sztukaterie na ścianach.

ozdobny żyrandol

Elegancja i nowoczesność w Twoim wnętrzu

Nowojorski styl wnętrz to synonim nowoczesności i elegancji. Przy wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI, możesz urządzić swój salon w duchu nowojorskim. Nasz architekt wnętrz stworzy pełen projekt i aranżację, uwzględniając charakterystyczne elementy tego stylu, takie jak minimalistyczne meble i przestrzeń. Dzięki temu, Twój salon stanie się miejscem pełnym prestiżu i wyrafinowania. Z naszą pomocą projektowanie wnętrz staje się prostsze niż kiedykolwiek, a efekty będą imponujące. Przenieś kawałek Nowego Jorku do swojego domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się salon w stylu nowojorskim?

Salon w stylu nowojorskim wyróżnia się luksusową atmosferą oraz ponadczasowych charakterem. Wnętrze to jest inspirowane wystrojem eleganckich, amerykańskich apartamentów. Do jego cech charakterystycznych można zaliczyć wykorzystanie szlachetnych materiałów takich jak aksamit oraz welur. 

Jaka powinna być kolorystyka salonu w stylu nowojorskim?

Paleta kolorystyczna powinna być jasna i stonowana. Należy postawić na ściany w kolorze klasycznej bielu lub beżu.  Ponadto warto zadbać o odpowiednią proporcję tonalną. 

Jakie meble powinny znajdować się w salonie w stylu nowojorskim?

W salonie w stylu nowojorskim powinny znajdować się wysokiej jakości meble o prostych formach i delikatnych zdobieniach. Warto wprowadzić do aranżacji kanapę o subtelnym odcieniu oraz ławy z blatem wykonanym ze szkła. 

Jak zaaranżować salon z kuchnią w stylu nowojorskim?

W przypadku aranżacji salonu z kuchnią, należy zdecydować się na duże pomieszczenie. Urządzając wnętrze z aneksem kuchennym w stylu nowojorskim, warto wydzielić strefę kuchenną i wypoczynkową za pomocą zdobionego, podwieszonego sufitu. Całość kompozycji można uzupełnić sztukaterią umieszczoną na ścianach.