duży stół w jadalni
13
kwi

Stół kuchenny w centrum kuchni

Stół do jadalni często stanowi centralny punkt wnętrza i jest głównym miejscem wspólnych spotkań domowników. Chociaż coraz częściej rezygnujemy z typowej jadalni w osobnym pomieszczeniu i tak w prawie każdym domu, możemy znaleźć przestrzeń wydzieloną specjalnie w celu spożywania posiłków. Przy stole toczy się życie rodzinne, niezależnie od tego czy znajduje się on w kuchni, w salonie czy w osobnej jadalni. Zaaranżowanie przytulnej i ciekawej przestrzeni, w której możemy w spokoju zjeść posiłek lub pograć w planszówki ze znajomymi jest więc niezwykle ważne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego stołu jadalnego? 

Jak duży powinien być stół? 

Poszukiwania wymarzonego stołu najlepiej zacząć od pytania, ile właściwie osób spożywać będzie przy nim posiłek. Aby wygodnie siedzieć koło siebie, każda osoba powinna mieć do dyspozycji mniej więcej 50–60 cm miejsca, a odległość między tymi osobami powinna wynosić około 25 cm. Stosując się do tych liczb, jesteśmy w stanie łatwo oszacować, jak dużego stołu będziemy potrzebować. Istotna jest także jego wysokość, którą powinniśmy dopasować przede wszystkim do naszego wzrostu. Standardowy stół ma zazwyczaj wysokość około 80 cm. Warto wziąć też pod uwagę czy mamy dzieci. Jeżeli chcemy ułatwić dziecku dostęp do stołu przy wspólnym jedzeniu posiłków, możemy pójść na kompromis pomiędzy naszym, a jego wzrostem i zdecydować się na odrobinę niższy mebel. 

okrągły stół i krzesła

Jaki kształt stołu wybrać? 

Oprócz typowego, prostokątnego stołu, mamy też do wyboru meble o nieco ciekawszych kształtach: 

  • okrągłe, 
  • kwadratowe, 
  • o oryginalnym, designerskim kształcie, np. zwężające się z jednej strony, 
  • eliptyczne. 

Brak ostrych kantów może okazać się dla nas wygodniejszy, a dodatkowo, nawet przy braku miejsca, łatwiej będzie nam wygospodarować i ulokować dodatkowego gościa przy stole w przypadku niezapowiedzianej wizyty. Stoły kwadratowe i prostokątne będą za to zajmować mniej miejsca. Z łatwością możemy postawić je przy ścianie, dlatego polecane są do mniejszych i mniej ustawnych pomieszczeń. 

Stół do jadalni – w jakim stylu? 

Istotne jest, aby stół pasował do wystroju pomieszczenia. To znaczy, że jeśli wnętrze zaprojektowane jest w stylu minimalistycznym, powinniśmy zdecydować się raczej na prosty, solidny stół. Podobnie będzie ze stylem skandynawskim. Faktem jest, że zwykły, drewniany blat z czterema nogami, będzie pasował niemal do każdego pomieszczenia, ale decydując się na wybór mebla do loftu, urządzonego w stylu industrialnym lub nowoczesnego, eklektycznego pokoju, możemy spróbować pobawić się materiałami i formą. Nasz ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od naszego gustu. Aranżując wnętrze, warto także zastanowić się, czy stół ma stanowić centralny element pomieszczenia i przyciągać uwagę. Jeżeli tak, nie powinniśmy bać się różnych zdobień, na przykład na nogach stołu.  

Warto również rozważyć różne materiały, z których wykonany może zostać blat, na przykład drewno, kamień lub metal. Do minimalistycznych, loftowych albo industrialnych wnętrz świetnie pasować będzie lakierowane i pomalowane drewno, z kolei przy bardziej klasycznych wystrojach lepiej sprawdzi się drewno w tradycyjnym kolorze. Przy wyborze stołu powinniśmy decydować się na twardsze gatunki drewna.  

stół jadalny w kuchni

Jak dobrać krzesła? 

Wybierając krzesła powinniśmy przede wszystkim kierować się ich dopasowaniem do stołu. Chodzi  tutaj, nie tylko o estetykę, ale także ich wielkość. Krzesła powinny łatwo wchodzić pod stół. Jeżeli nie kupujemy całego kompletu, a decydujemy się na dobranie każdego z krzeseł osobno, warto zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie były tej samej wysokości. W innym wypadku całość może sprawiać dziwne wrażenie (choć tak eklektyczny styl również może sprawdzić się w niektórych wnętrzach). 

Nie musimy kupować zestawu krzeseł, chociaż obecnie to rozwiązanie znów zyskuje na popularności. Świetnie sprawdzą się także krzesła z różnych zestawów, które stworzą kolorową i oryginalną kompozycję. Przy stylu rustykalnym albo skandynawskim warto zastanowić nad zastąpieniem krzeseł dużą, drewnianą ławą. Dobrym wyborem mogą okazać się także proste, drewniane krzesła, którym łatwo możemy nadać różny charakter przy ewentualnej rearanżacji pomieszczenia. Do ich ozdobienia wykorzystajmy pokrowce i poduszki w odpowiadających nam kolorach. 

Jak wydzielić przestrzeń jadalną? 

Przy projektowaniu miejsca do spożywania posiłków istotne są nie tylko stół i krzesła, ale cała przestrzeń, w których się one znajdą. Jeżeli mamy możliwość wygospodarowania jednego z pomieszczeń w domu na jadalnię, warto skorzystać z takiej możliwości. Stół może jednak stanąć także w kuchni i w salonie, a jeżeli kuchnia i salon są ze sobą połączone, możemy spróbować niejako oddzielić te dwie przestrzenie przy pomocy mebla.  

Stół może być centralnym miejscem salonu, ale możemy też oddzielić go od reszty pomieszczenia, na przykład kładąc na podłodze pod nim dywan lub płytki i w ten sposób wyodrębnić konkretną część pokoju. Częstym rozwiązaniem są także niewielkie ściany działowe. Stół może stanowić również przedłużenie wyspy kuchennej, co będzie rozwiązaniem szczególnie przydatnym, jeżeli lubimy gotować -poprawi komfort podawania posiłków. 

wyspa kuchenna w dużej kuchni

Funkcjonalne rozwiązania w pięknych wnętrzach

Stół może być sercem całego domu, dlatego ważne jest profesjonalne zaprojektowanie przestrzeni wokół niego. Samodzielne urządzenie funkcjonalnego i zarazem pięknego wnętrza może stanowić wyzwanie, dlatego warto sięgnąć po rady doświadczonych specjalistów w tym zakresie. Projektanci MAZZANI świadczą usługi na terenie Warszawy i okolic. Z chęcią przygotują dla ciebie projekt wymarzonego domu lub mieszkania.  

Pytania naszych klientów:

Z jakiego drewna powinien być wykonany stół do jadalni?

Najczęściej wybierane drewno na stół to dąb, buk, jesion, orzech amerykański, drewno teakowe lub okume. Są to twardsze gatunki drewna, które będą odporniejsze na zniszczenia, co w przypadku codziennego używania blatu jest bardzo istotne.  

Jak duży powinien być stół do jadalni?

Zależy to przede wszystkim od ilości domowników. Żeby wszyscy przy stole czuli się swobodnie, powinniśmy dysponować przestrzenią około 50–60 cm na osobę. Jeśli potrzebujemy dodatkowej powierzchni na wypadek wizyty gości, możemy zdecydować się także na stół z rozkładanym blatem.