jadalnia obok białej kuchni
20
sty

Stół w centrum jadalni

Wybór właściwego stołu do jadalni uzależniony jest od kilku czynników, które warto jest mieć na uwadze. Pierwszym i jednym z najważniejszych aspektów jest wielkość jadalni. Ponadto warto również brać pod uwagę ilość domowników, którzy będą z niego na co dzień korzystać. W niniejszym artykule przygotowaliśmy kilka ważnych porad, które pozwolą Wam wybrać właściwy stół do swojej jadalni. 

Najważniejsze parametry 

Stół jest centralnym punktem jadalni, a oprócz tego jest również ważny dla komfortowego korzystania z tego pomieszczenia. O czym należy pamiętać podczas zakupu swojego wymarzonego mebla? 

drewniany stół i czarne krzesła w jadalni

Funkcjonalność. Jest to jeden z pierwszych i najważniejszych aspektów, które trzeba mieć na uwadze wybierając stół do jadalni. Dodatkowe funkcje jak możliwość regulacji wysokości czy rozkładania mebla, nie tylko znacznie zwiększają jego atrakcyjność, ale przede wszystkim sprawią, że będzie on nam służył przez długie lata. Funkcjonalność gwarantuje również wysoki komfort korzystania ze stołu. Jeżeli nasze pomieszczenie posiada niewielki metraż to możliwość rozłożenia mebla lub zmiany jego wysokości będzie szczególnie przydatna. 

Wielkość. Kolejną bardzo ważną cechą stołu, na którą trzeba zwracać szczególną uwagę jest bez wątpienia jego wielkość. Jak wybrać odpowiedni rozmiar mebla? Przy wyborze wielkości stołu należy kierować się tym, aby był on dopasowany swoimi rozmiarami nie tylko do wymiarów jadalni, ale także do tego, ile osób będzie z niego na co dzień korzystać. Zbyt duży stół będzie niepotrzebnie przytłaczał przestrzeń, zaś zbyt mały uniemożliwi komfortowe korzystanie z niego. 

Kształt. Wybierając odpowiedni stół do jadalni warto jest zwracać uwagę również na jego kształt. W małych jadalniach najlepiej sprawdzą się te w kształcie kwadratu lub prostokąta. Nie zajmują one wiele miejsca, a dodatkowo zapewniają właściwą powierzchnię użytkową. Kolejnym atutem jest również prostota w ustawieniu ich pod ścianą oraz w rogu pomieszczenie. Pozwala to na zaoszczędzenie sporo wolnego miejsca. Stoły owalne lub okrągłe świetnie sprawdzą się w większości jadalni posiadających nieco większy metraż. 

Materiał. Decydując się na materiał z jakiego wykonany będzie stół, warto jest wziąć pod uwagę nie tylko styl jadalni, ale także łatwość dotyczącą utrzymania mebla w czystości. Jest to szczególnie ważne, gdy posiadasz dzieci oraz zwierzęta domowe. 

Styl. Stół w jadalni powinien być dopasowany stylistycznie do reszty aranżacji. W innym przypadku we wnętrzu nie zapanuje harmonia aranżacyjna i wszystko będzie się ze sobą gryzło. Pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie urządzonego z przypadku, a nie przemyślanego i zaplanowanego. 

Okrągły, prostokątny czy kwadratowy – który sprawdzi się najlepiej? 

Przyjrzyjmy się teraz bliżej modelom stołów dostępnych na rynku. Ich wybór jest ogromny, dlatego każdy bez problemu znajdzie ten, który w pełni będzie spełniać jego oczekiwania. Podpowiadamy jednak na jaki kształt warto się zdecydować, aby nie żałować. 

Stół okrągły jest najczęstszym wyborem właścicieli dużych i przestronnych jadalni. Tego typu modele prezentują się najlepiej, gdy są wyeksponowane w centralnym miejscu jadalni. Okrągłe stoły ustawione pod ścianą nie dość, że tracą swój urok, to dodatkowo stają się mało praktyczne, ponieważ będą zajmować więcej miejsca niż prostokątne czy kwadratowe. Dodatkowo spora część ich powierzchni pozostanie niewykorzystana. 

Do mniejszych pomieszczeń, z których korzysta kilka osób najlepszym wyborem będzie kwadratowy stół. Jego zaletą jest bez wątpienia to, że zapewnia sporo powierzchni użytkowej, a przy tym nie zabiera dużo przestrzeni. Kolejną istotną sprawą, o której trzeba wspomnieć jest fakt, że każdy jego użytkownik będzie miał tak samo wygodne miejsce. Dobrze sprawdzi się również dosunięty do ściany lub w róg pomieszczenia, a co za tym idzie zyskasz dodatkowe miejsce w jadalni. 

Stoły prostokątne mają te same zalety co modele kwadratowe, ale zapewniają więcej miejsca, dzięki czemu może z nich korzystać więcej osób niż we wspomnianych już modelach. Minusem zaś może być to, że osoby siedzący naprzeciwko siebie przy krótszych bokach będą miały większy dystans do siebie, co może skutkować utrudnionym prowadzeniem swobodnej rozmowy. 

kuchnia z salonem

Czy rozmiar stołu ma znaczenie? 

Wielkość stołu jest kluczową kwestią, która ma wpływ na wygodne z niego korzystanie. Ponadto decyduje również o tym, czy mebel będzie się dobrze komponował z resztą elementów aranżacyjnych danego wnętrza. Jakie wymiary wybrać i czym się kierować? 

Wymiary stołu, przy którym będziemy spożywać posiłki oraz prowadzić rozmowy uzależnione są w głównej mierze od ilości jego codziennych użytkowników. Drugą kwestią, o której należy pamiętać to to, ile miejsca wolnego wokół stołu potrzebujemy, aby w sposób komfortowy poruszać się po jadalni.  

Optymalną wysokością stołu jadalnego, przy założeniu, że korzystać z niego będą osoby dorosłe jest 75 cm. Warto jest dodać do tego ok. 80 cm miejsca od ściany oraz 20-30 cm odległości między użytkownikami stołu, a także przynajmniej 40 x 60 cm powierzchni blatu użytkowego na osobę. Na podstawie zaprezentowanych wymiarów możesz dobrać optymalną wielkość stołu, z którego domownicy będą mogli korzystać w sposób komfortowy i zadowalający. 

Jaki materiał będzie najlepszy do jadalni? 

Wiele osób poszukujących stołu do jadalni zastanawia się z jakiego materiału blat sprawdzi się najlepiej. Nie jest to kwestia jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od stylu w jakim zaaranżowana jest jadalnia oraz od tego, czy w mieszkaniu są zwierzęta oraz dzieci. Wybór jest dość spory, dlatego na pewno po chwili namysłu i porad zaprezentowanych poniżej każdy dobierze odpowiedni typ do swojego wnętrza. 

Spośród materiałów z jakich wykonywane są blaty do wyboru mamy: 

  • Szkło – blaty ze szkła prezentują się minimalistycznie i nowocześnie. Dlatego też idealnie sprawdzą się we wnętrzach zaaranżowanych właśnie w tych stylach. Jednak szkło jest dość mało praktyczne, gdy w domu znajdują się dzieci i zwierzęta. Powodem tego jest to, iż szklane blaty łatwo i szybko się brudzą, a dodatkowo istnieje ryzyko skaleczenia się w przypadku stłuczenia go. 
  • Drewno – stoły wykonane z drewna są zdecydowanie najczęstszym wyborem do większości pomieszczeń. Drewno oprócz tego, że jest ponadczasowe i eleganckie to pasuje praktycznie do każdego stylu aranżacyjnego. 
  • Laminaty – blaty laminowane są budżetową opcją. Jeżeli są dobrze i prawidłowo wykonane to będą prezentować się estetycznie i posłużą domownikom przez wiele lat. Warto jest więc zwracać uwagę na jakość wykonania danego mebla podczas zakupów. 

Stół do małej jadalni 

Pomieszczenia o niewielkim metrażu również mogą być wygodne. Doskonałym wyborem będą m. in. stoły rozkładane. Podczas wyboru odpowiedniego modelu warto jest zwrócić uwagę na to jak bardzo solidny jest mechanizm oraz czy łatwo się go rozkłada. Aspekty te są bardzo istotne dla komfortu korzystania z mebla każdego dnia oraz dla jego żywotności. 

mała kuchnia

Dodatki i akcesoria 

Oświetlenie, a szczególnie lampa nad stołem jest bardzo ważnym elementem, który dopełnia charakter i styl każdej jadalni. Lampa powinna być wisząca, a jej światło musi padać równomiernie. Tak jak w przypadku innych mebli i elementów, również źródło światła trzeba dopasować pod względem stylistycznym do naszego wnętrza. 

Kolejny dodatkiem, o którym należy wspomnieć jest dywan. Rozłożony pod stołem będzie miłym ocieplającym charakter jadalni akcentem. Warto przy tym pamiętać, że dywan w jadalni będzie narażony na częste zabrudzenia. Dlatego dobrym wyjściem będzie wybór dywanika tkanego na płasko lub z niskim włosiem. Ułatwi to zdecydowanie utrzymanie go czystego. 

Prostota, równowaga, funkcjonalność i estetyka wnętrz

Podsumowując, przy wyborze odpowiedniego stołu jadalnego należy zwrócić uwagę w głównej mierze na jego wielkość, wysokość, kształt oraz na to, ile osób będzie z niego na co dzień korzystać. Pamiętać należy również, aby stylistycznie i gabarytowo pasował do wnętrza, w którym będzie pełnił swoje role. Jeśli nie jesteś pewny lub dalej poszukujesz inspiracji – zapraszamy do kontaktu. MAZZANI to zespół profesjonalistów, którzy z chęcią stworzą projekt wnętrz Twoich marzeń, oparty na komforcie i panujących trendach