kominek w salonie
24
wrz

Czym jest styl cottagecore? 

Początki cottagecore sięgają 2018 roku. Jest to nurt inspirowany życiem poza miastem, charakteryzuje się przede wszystkim swobodną przytulnością oraz docenia wiejskie klimaty i naturę. Wnętrza w tym trendzie odnoszą się do wyglądu dworków szlacheckich epoki wiktoriańskiej.

Podstawą cottagecore są postarzane, drewniane meble, ceramiczne i gliniane dodatki, dekoracje z suszonych kwiatów i naturalne materiały takie jak np. wiklina. Nurt ten narodził się z tęsknoty za łatwiejszym i bardziej zrównoważonym stylem bycia oraz docenia czas spędzany z dala od miejskiego chaosu.

Jest idyllicznym azylem od zamętu cyfrowego świata. Kierunek ten nawołuje do nostalgicznego życia i radości z przebywania we własnym domu. Cottagecore w aranżacji wystroju zainspirował się angielską wsią i stylem rustykalnym.  

haftowane tkaniny w kwiaty, kominek

Styl cottagecore we wnętrzach 

W stylu cottagecore we wnętrzach dominuje kolorystyka, która opiera się na: błękicie, żółci, czerwieni i swobodnie łączy ze sobą różne wzory, np. pasy, motywy kwiatowe i kraty. Ważnymi elementami jest wprowadzanie do wystroju własnoręcznie wykonanych dekoracji i rzemiosła. Wykorzystuje się meble, które zostały naznaczone upływem czasu i dzięki temu wprowadzają nastrojową atmosferę. Blat, na którym królują ceramika, interesujące szkło i samodzielnie wykonany bukiet ożywiają codzienne posiłki.

W aranżacji cottagecore często pojawiają się regały, które są wypełnione starymi książkami, a także kompozycje z suszonych roślin i obrazy w ozdobnych oprawach. Wszystkie te akcenty mają kreować przytulną przestrzeń, gdzie będziemy czuć się bezpiecznie i z przyjemnością spędzać czas.  

Charakterystyka stylu cottagecore 

Cottagecore odnosi się do stylu rustykalnego i typowego klimatu dla angielskiej wsi. Tworzy perspektywę romantycznej sielanki dalekiej od miejskiej nowoczesności. Charakterystyczne elementy, które tworzą wnętrza w tym nurcie to: 

  • bukiety z suszonych roślin, 
  • haftowane i naturalne tkaniny – bawełna, len, 
  • surowe drewno, 
  • kominek, 
  • materiały we wzory – kwiatki, pasy, 
  • ręcznie wykonane przedmioty, 
  • stare meble, 
  • kolorystyka – brąz, róż, musztardowa żółć, 
  • dodatki – plecione kosze, obrazy w ozdobnych oprawach, regały ze starymi książkami. 
Nowoczesny salon w stylu cottagecore

Meble w stylu cottagecore  

Meble są wykonane z naturalnego drewna, a najlepiej, żeby były w stylu vintage – z przetarciami, szczotkowaniem i naturalnymi śladami użytkowania. Sprzęty z tego nurtu również są mile widziane w wiejskim domu. We wnętrzu umieśćmy stół, krzesła oraz inne wyposażenie, które ma już trochę lat i dalej świetnie się prezentuje. W salonie powinna stać obszerna kanapa zapraszająca swoją przytulnością oraz biurko, także stylizowane na vintage. 

Materiały i kolory 

W stylu cottagecore dominują miękkie i naturalne materiały – bawełna, jedwab i len, często z kwiecistymi nadrukami, w kratę lub pasy. Tkaniny są zazwyczaj haftowane. Króluje tutaj pogodna kolorystyka, która opiera się na błękitach, żółcieniach oraz czerwieni. W palecie barw cottagecore również znajdziemy brązy, beże, róże i ciepłe szarości, a także intensywniejsze kolory np. butelkową zieleń.   

Dodatki i dekoracje  

Główne dodatki w tym stylu to kolorowe, suszone kwiaty w ceramicznych i glinianych wazonach czy w donicach oraz plakaty, które przedstawiają naturę i wiejskie pejzaże – łąki, pola podczas żniw, strumyki.  Istotnym aspektem jest wprowadzanie do wnętrza rzemiosła i własnoręcznie robionych dekoracji. Inne ważne akcesoria to – plecione kosze, dostojnie zdobiona porcelana, motywy roślinne i zwierzęce. 

Garnki na ścianie, plecione kosze, ceramiczne wazony

Zaaranżujemy Twoje mieszkanie w stylu cottagecore  

Wiejskie życie można przełożyć na wnętrze mieszkania w bloku. Wystarczą jasne barwy przełamane motywem kwiatowym, stare meble oraz odpowiednie tkaniny, np. len, który najbardziej odda charakter tego nurtu. Naturalne ornamenty powinny dekorować też zasłony i narzuty. Dzięki dużemu, wygodnemu łóżku w tak urządzonym wnętrzu będzie przytulnie. Jego wspaniałym uzupełnieniem niech jest bawełniana pościel, możemy zdecydować się na jej spokojny i jednolity kolor. Doskonałym dodatkiem będzie dywanik nawiązujący kształtem do zwierzęcej skóry, który doda aranżacji trochę ciepła. 

Masz pytania odnośnie aranżacji swojego wnętrza w stylu cottagecorelub jakimkolwiek innym? Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. MAZZANI z przyjemnością pomoże Ci zrealizować projekt na terenie Warszawy i okolic. Dodatkowo współpracujemy zdalnie w całym kraju. 

Pytania naszych klientów:

Co jest charakterystyczne dla stylu cottagecore?

Naturalne tkaniny, stare meble, ręcznie wykonane przedmioty i bukiety z suszonych roślin to charakterystyczne cechy stylu cottagecore. Wnętrza w tym nurcie są przytulne, a ich kolorystyka opiera się na barwach błękitu, czerwieni i szarości. Mieszkanie w tym trendzie to wiejski klimat pełny swobody.  

Jakie dodatki akcentują wnętrze urządzone w stylu cottagecore?

We wnętrzach cottagecore ważne są motywy roślinne i zwierzęce oraz suszone kwiaty. Mieszkanie zdobią również własnoręcznie wykonane dekoracje, zdobiona porcelana i plecione kosze.  

Jakie kolory dominują w stylu cottagecore?

Kolory w stylu cottagecore są pogodne. Dominują tu: błękity, żółcie, czerwienie, brązy, beże, róże, a także szarości. Występuje w tym nurcie również intensywniejsza barwa –butelkowa zieleń.  

Skąd wziął się nurt cottagecore?

Początki tego nurtu zaczęły się w 2018 roku, szczególnie zainspirował się stylem rustykalnym i angielską wsią. Aranżacje wnętrz w stylu cottagecore nwiązują do epoki wiktoriańskiej.