otwarta kuchnia na salon
16
paź

Przytulne wnętrze

Cottagecore to trend, który pochodzi z Anglii i odwołuje się do natury i prostoty. Jest to styl, który przywodzi na myśl spokój i harmonię, a także skupia się na ręcznie robionych i naturalnych materiałach. W dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy w ciągłym pośpiechu, cottagecore jest idealnym sposobem na odnalezienie równowagi i ładu we własnym domu. Inspiracje, porady i triki dotyczące stylu cottagecore to elementy, o których dowiesz się w tym blogu. Pomożemy Ci stworzyć piękne i przytulne wnętrze, które będzie odzwierciedlać Twoją osobowość.

salon z kominkiem

Cottagecore – pochodzenie i charakterystyka

Styl cottagecore jest inspirowany życiem na wsi i tradycyjnymi wiejskimi domami. Jego charakterystyczne cechy to przede wszystkim naturalne materiały, takie jak drewno i kamień, proste i funkcjonalne meble oraz pastelowe kolory. Wnętrza utrzymane w tej estetyce są przytulne i przyjazne, a ich celem jest odzwierciedlenie prostoty i spokoju życia na wsi. Pochodzenie stylu cottagecore sięga lat 20. XX wieku, kiedy to zaczęto powracać do tradycyjnych wartości i estetyki związanej z życiem na prowincji.

Cottagecore jest bardzo popularny w aranżacji wnętrz, szczególnie w krajach anglosaskich, a jego sława wzrosła jeszcze bardziej w czasie pandemii, kiedy to ludzie spędzali więcej czasu w swoich domach. Stylistyka ta jest również ceniona w aranżacji ogrodów i tarasów, gdzie stosuje się naturalne materiały i rośliny. Warto pamiętać, że projektowanie pomieszczeń w tej estetyce nie oznacza, że wnętrze musi być skąpe i skromne. Można w nim wykorzystać eleganckie tkaniny, kryształowe żyrandole czy też antyki, jednak ważne jest, aby zachować harmonię oraz przytulną i spokojną przestrzeń.

Jak urządzić dom w stylu angielskiej wsi?

Aby odtworzyć atmosferę życia na wsi w swoim mieszkaniu, nie trzeba przeprowadzać generalnego remontu ani przeprowadzać się na wieś. Wystarczy wybrać kilka dodatków i mebli typowych dla stylu cottagecore. Proste, surowe drewno lub meble w kolorze śnieżnej bieli to doskonały wybór, tak samo, jak miękkie kanapy i poduszki. Dodatki ceramiczne, takie jak patera na owoce czy wazony, również przywodzą na myśl wiejskie gliniane naczynia. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie, takie jak tradycyjne lampy lub szklane lampiony czy świeczniki, które tworzą przytulne i ciepłe światło.

Nie zapomnij o roślinach, podczas aranżowania pomieszczenia w stylu Cottagecore. Rośliny doniczkowe wprowadzą do wnętrza świeżość i naturalność, przypominającą życie w wiosce. Jeśli jednak nie masz zdolności do pielęgnacji roślin, rozważ zastosowanie bukietów z suchych kwiatów i traw. Samodzielnie przygotowana wiązanka będzie oryginalnym elementem dekoracyjnym i przypominać Ci o letnich wycieczkach na łąkę.

brązowe meble w kuchni z wyspą

Kolorystyka, która opanowała cottagecore

Kolorystyka w stylu Cottagecore jest inspirowana naturą, a jej celem jest stworzenie przytulnego i spokojnego wnętrza. W aranżacjach w stylu Cottagecore dominują pastelowe i delikatne odcienie. Główne kolory to: 

  • beże,
  • écru,
  • błękity,
  • zielenie,
  • pastelowe róże i żółcie.

Beże i écru to kolory, które nadają wnętrzu przytulności i ciepła. Są to kolory naturalne, które nie męczą i pozwalają na stworzenie spokojnej atmosfery. Błękitne odcienie kojarzą się z niebem i morzem, a zielenie z trawami i drzewami. Są to barwy, które kojarzą się z przyrodą i pozwalają na stworzenie harmonii i spokoju. Pastelowe róże i żółcie to kolory, które nadają wnętrzu świeżości i radości. Podstawą jest paleta kolorów, która kojarzy się z wiosną i latem, a delikatność tych barw pozwala na stworzenie przyjaznego i ciepłego klimatu.

W stylu cottagecore ważne jest, aby odcienie były stonowane, tak żeby nie przytłaczały i nie przeciążały wnętrza. Warto też pamiętać o tym, że kolory mogą być używane jako akcenty lub dodatki, ale też jako główny motyw przewodni w całym pomieszczeniu.

Rustykalne szczegóły

Dodatki to ważny element aranżacji w stylu cottagecore. Im więcej wstawek, tym lepiej, ponieważ tworzą one przytulną i swobodną atmosferę. Stare przedmioty i meble przeplatają się z nowymi, tworząc harmonijną i ciekawą kompozycję. Drewniane dekoracje, takie jak ramki czy ozdoby, świetnie komponują się z kwiecistą fajansową zastawą lub bogato zdobioną porcelaną.

W stylu cottagecore często pojawiają się także plecione kosze, motywy roślinne i zwierzęce, które nawiązują do idyllicznego i wiejskiego życia. Rustykalny charakter wnętrza podkreślają piękne detale, takie jak drewniane ozdoby czy kwiatowe motywy, które służą nie tylko jako dekoracje, ale także jako przedmioty użytkowe.

kwiaty donmiczkowe w salonie

Stwórz swoje wymarzone wnętrze z nami

Styl cottagecore to odpowiedź na tęsknotę za rodzinną atmosferą i ciepłem domowego ogniska. Idealnie sprawdza się zarówno w domu na przedmieściach, jak i w mieszkaniu w centrum miasta, ponieważ pozwala stworzyć przyjazną i piękną przestrzeń, w której można odpocząć i cieszyć się codziennością. Zespół profesjonalnych architektów z MAZZANI pomoże Ci przemienić Twoje dotychczasowe mieszkanie lub dom w przestrzeń, o której zawsze marzyłeś! Jesteśmy dostępni na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie na terenie całego kraju. Zacznijmy współpracę i stwórzmy idealnie miejsce dla Ciebie.

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory w stylu cottagecore?

Kolorystyka tej estetyki to nawiązanie do natury. Barwy wykorzystywane w cottagecore to pastelowe i delikatne odcienie kolorów takich jak: beż, écru, błękit, zieleń, róż czy żółć. Ważne jest, aby paleta barw nie przytłaczała wnętrz.  

Jakie dodatki wybrać do cottagecore?

Plecione kosze, motywy roślinne i zwierzęce nawiązujące do wiejskiego życia to dekoracje, które wykorzystuje się stylistyce cottagecore. Popularne są również detale takie jak drewniane ozdoby czy kwiatowe szczegóły, nie tylko graficzne, ale i żywe bukiety wypełniające wnętrza. 

Skąd pochodzi estetyka cottagecore?

Inspirowany życiem na wsi styl jest odzwierciedleniem prostoty oraz przytulności. Wywodzi się z sielankowych gospodarstw angielskich sięgających lat 20, XX wieku.