rozświetlone, jasne pomieszczenie
16
paź

Proste sposoby na odkrycie nowej przestrzeni

Salon stanowi duszę każdego mieszkania, jest miejscem spotkań z najbliższymi, ale także odpoczynku. Warto więc zadbać o niego, tak by zapraszał swoim wyglądem i zachęcał do częstego spędzania w nim czasu.

Nie zawsze należy inwestować w drogie rozwiązania i generalny remont. Zamiast tego jedną z najpopularniejszych opcji odświeżenia naszego salonu – zwłaszcza dziś w dobie mieszkań o małym metrażu – jest próba jego optycznego powiększenia. Przy pomocy kilku prostych zabiegów możemy sprawić, że nasze pomieszczenie, pomimo braku większej metamorfozy  będzie sprawiało wrażenie większego i bardziej otwartego.

lekkie meble w salonie

Pamiętaj o kolorach

Podstawowym sojusznikiem przy próbach wizualnego powiększenia mieszkania są kolory. Odpowiedni dobór farb ściennych i sufitowych może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, który odmieni naszą aranżację i optycznie powiększy salon. W tym wypadku podstawową barwą, dzięki której uzyskamy zamierzony efekt jest biel, a także jej liczne odcienie. Użycie jasnych farb ściennych i sufitowych rozświetli pomieszczenie, nadając mu blasku. Powiększy w naturalny sposób poczucie przestrzeni, a także tym mocniej zaprosi naturalne światło.Warto nie tylko skupiać się na ścianach, ale takżewszystkim suficie. Podczas gdy te pierwsze mogą być utrzymane w jasnych kolorach, to biały sufit – zwłaszcza kiedy jest nisko zawieszony – potrafi zdziałać cuda, gdyż ten kolor wyraźnie podwyższa wizualną wysokość pomieszczenia.

Rozświetl całość

Jak już wspomniano w akapicie dotyczącym kolorów, bardzo istotną rolę odgrywa samo światło, zarówno to sztuczne, ale także naturalne. Jeśli umiejętnie zaprosimy je do naszego pomieszczenia, to ożywi je, wzmacniając wrażenie wielkości przestrzeni. By to uzyskać należy trzymać się kilku sprawdzonych sposobów:

  • Unikać obszernych zasłon i firan, które odbierają nam promienie słoneczne;
  • Zdecydować się na użycie farby antyrefleksyjnej, która nie tylko świetnie ukrywa ewentualne niedoskonałości, ale dodatkowo jej matowa struktura bardzo dobrze współgrać ze światłem, pochłaniając je zamiast odbijać, co dodatkowo optycznie powiększy nasz salon;
  • Rozstawić kilka luster, których gra ze światłem i przestrzenią pomoże w jej wizualnym powiększeniu;
  • W odpowiedni sposób rozmieścić nasze lampy i inne źródła sztucznego światła, tak by nawet w nocy móc cieszyć się podobnymi efektami jak za dnia.

Oprócz gry ze światłem bardzo istotną rolę odgrywa po prostu odpowiednie rozłożenie przedmiotów, mebli, a także dodatków. Jednym z takich rozwiązań jest kwestia zapełnienia wszystkich narożników. Pomył, który w pierwszej chwili zdaje się być nieco abstrakcyjny, ale jeśli ustawimy szafki, czy też półki w rogach naszego pokoju, te po pierwsze dadzą nam możliwość wykorzystania ich powierzchni. Po drugie, odciążymy w ten sposób centrum pokoju, dzięki czemu  wyda się ono dużo przestronniejsze.

lamele w salonie

Jakie meble?

Meble i dodatki Wybierając meble do niewielkiego salonu, lepiej postawić na te o niewielkich rozmiarach, a także prześwitującej, niezbyt masywnej konstrukcji. Zbyt duża kanapa czy stolik mogą nadmiernie anektować przestrzeń, przez co zdominują całość pomieszczenia. Zamiast tego lepiej wybrać rzeczy o lżejszej, niższej i nie tak dominującej formie. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć dodatkową przestrzenią w mieszkaniu.

Ostatnim prostym, a bardzo skutecznym rozwiązaniem, które powinno pomóc w walce o powiększenie salonu jest pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów, zwłaszcza bibelotów i ozdóbek. Ich nadmiar sprawia, że pokój sprawia wrażenie przytłoczonego przez ich ilość. Zamiast tego zdecydowanie lepiej postawić na kilka wyrazistych przedmiotów, które nadadzą całemu pomieszczeniu konkretny charakter i klimat.

Zaskakującym rozwiązaniem może być tapeta z trójwymiarowym efektem głębi. Ta nieoczywista ozdoba zyskuje coraz bardziej na popularności, a dzięki swojej formie w naturalny sposób poprawia wizualny i przestrzenny odbiór pomieszczenia. Mimo że doskonale zdajemy sobie sprawę, że to tylko efekt graficzny, to swoją niebanalną formą, tego typu tapeta, może w wyraźny sposób budować poczucie przestrzeni.

przestronny pokój dzienny

Sztuka optycznego powiększenia salonu

Chcesz, aby Twój salon wydawał się większy i bardziej przestronny, ale unikając kosztownego remontu? Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI z przyjemnością pomoże Ci w optycznym powiększeniu przestrzeni. Dzięki naszemu architektowi wnętrz, osiągniesz efekt większego salonu poprzez zastosowanie wyrafinowanych rozwiązań aranżacyjnych. Przekształć swoje wnętrza w przytulną i przestronną oazę – zapraszającą do spędzania czasu w towarzystwie najbliższych. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie znaczenie ma światło w salonie?

Światło w salonie w znaczący sposób poprawia odbiór całego pomieszczenia. Ciemne pokoje zdają się być dużo ciaśniejsze, mniej przyjazne. Za to rozświetlony salon w naturalny sposób zachęca do wejścia i spędzania tam czasu.

Jakie meble wybrać do małego salonu?

W przypadku małego salonu najlepiej postawić na niewielkie, lekkie meble, które swoją formą nie będą dominować całości przestrzeni. Ważna jest nie tylko forma, ale także materiały użyte do ich wykonania. Lepiej zrezygnować z ciężkich kamiennych blatów, czy dużych drewnianych szaf i krzeseł, a zamiast tego wybrać wiklinę, materiały tekstylne, szklane dodatki.

Jaką farbę wybrać do małego salonu?

W przypadku małej powierzchni pokoju najlepiej zdecydować się na użycie farby o białym bądź pokrewnym kolorze. Takie barwy w naturalny sposób rozjaśniają przestrzeń, przez co ta wizualnie staje się większa i wyższa w przypadku sufitów. Są nie tylko naszymi sojusznikami przy próbach powiększenia pokoju, ale jednocześnie to modne, bardzo uniwersalne kolory.