Kuchnia połączona z salonem
16
paź

Praktyczność i styl na mniejszym metrażu

Otwarta kuchnia jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w projektowaniu mieszkań ostatnich lat. Rozwiązanie dla jednych zbyt śmiałe, dla innych idealny sposób na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Zwłaszcza w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu, taki zabieg może w wydatny sposób powiększyć całość, ale też poprawić komfort wszystkich użytkowników.

Kiedy już postanowimy się zdecydować na taki rodzaj projektu, najlepiej upewnić się jakie rozwiązania będą najlepszymi i najbardziej praktycznymi, czyniąc naszą wymarzoną otwartą kuchnię jednocześnie piękną i modną.

kuchnia w stylu loft

Projektuj sprytnie

Warto w tym wypadku zadbać o odpowiedni rozkład przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem będzie próba nadania całości kształtu litery „L” gdzie krótszą częścią stanie się Wasza otwarta kuchnia, a pozostałe miejsce przeznaczycie na pokój dzienny. Dzięki temu uzyskane proporcje, pozwolą w jak najbardziej efektywny sposób zagospodarować całość.

Innym sprytnym rozwiązaniem jest oddzielenie Waszych pomieszczeń małym, niskim murkiem, dzięki temu wciąż będziecie mieli otwartą przestrzeń, ale w jasny sposób wyznaczycie granice poszczególnych pomieszczeń. Gdy położcie na taką konstrukcję blat, może on dodatkowo służyć jako stolik. Jeśli posiadaciez trochę więcej miejsca, możecie się też zdecydować na zaaranżowanie kuchennej „wyspy”.

Decydując się na połączenie kuchni i salonu musicie również pilnować, by pomieszczenia te były wykonane w podobnym stylu, w innym wypadku takie rozwiązanie może okazać się niewypałem, gdyż zbyt duża różnica pomiędzy aranżacją obu pomieszczeń, grozi wprowadzeniem chaosu. Nie muszą być to projekty identyczne, ale dobrze nadać im jakiś dominujący, powtarzający się motyw, jak ten sam materiał i kolor blatów, bądź też mebli.

Wprowadzenie tych rozwiązań sprawi, że kuchnia połączona z salonem stanie się przyjemnym i bardzo modnym rozwiązaniem. Jednak tak jak na wstępie wspomniano – opcja ta ma zarówno plusy jak i minusy, w artykule przedstawimy więc za i przeciw wiążące się z projektem otwartej kuchni.

białe meble, szara kanapa


Zalety

Otwarta kuchnia to połączenie funkcjonalności z nowoczesnym stylem. Powiększa przestrzeń, tworzy większe poczucie przestronności, zachęca do integracji, a przy tym dodaje uroku wnętrzom.

  • Więcej przestrzeni

tak jak zostało to już powiedziane, otwarcie kuchni na salon wyraźnie powiększa Waszą przestrzeń, dając Wam duże i bardzo nowocześnie wyglądające pomieszczenie. Dzięki temu Wasz komfort związany z pracą w kuchni, gotowaniem wyraźnie się poprawi, przestaną Was już ograniczać ciasne ściany, utrudniające krzątaninę dnia codziennego.

  • Otwarcie na bliskich

kuchnia zazwyczaj kojarzy się z małym, ciasnym pomieszczeniem, w którym poświęcamy czas na nie zawsze przyjemne aktywności, takie jak gotowanie, zmywanie i sprzątanie, a przy okazji ich wykonywania jesteśmy sami. Dzięki otwarciu kuchni na salon, wciąż będziecie mieli kontakt z domownikami spędzającymi czas w głównym pomieszczeniu Waszego mieszkania, zarówno z partnerem, zaproszonymi gośćmi, czy i to chyba największy plus, spokojnie będziecie mogli doglądać dzieci, jednocześnie przygotowując dla nich posiłek.

Wady

Zostawmy w tym miejscu oczywisty punkt, związany z osobistymi preferencjami, wszak de gustibus non disputandum est (o gustach się nie dyskutuje) i skupmy się na faktycznych problemach. W tym wypadku oba wiążą się z podobnymi przeszkodami.

  • Pierwszą wadą kuchni otwartej na salon jest jej nagość. Kuchnia jest pomieszczeniem naturalnie związanym z nieporządkiem, za sprawą wykonywanych tam prac. Dlatego decydując się na otwarte rozwiązanie, musicie pamiętać, że będzie to wymagało od Was dodatkowej motywacji i mobilizacji, tak by pomieszczenie zawsze przedstawiało nienaganny stan.
  • Inny minus niemalże łączy się z pierwszym, a jest to problem, od którego w kuchni nie uciekniecie – problem zapachu gotowanych potraw. Może być to bardzo marginalna przeszkoda, niemniej przynajmniej dla części osób, mocne zapachy z kuchni, będące czasem efektem nieuwagi podczas gotowania, stanowią duży problem w czasie wypoczynku w salonie. Hałas i harmider dobiegający z części przeznaczonej na gotowanie, również może być elementem, który zakłóci codzienny spokój.
Stolik łączący dwa pokoje

Projekty wnętrz, które zachwycą Twoich gości

Otwarta kuchnia połączona z salonem to świetne, nowoczesne rozwiązaniem, które sprawdza się zwłaszcza w mieszkaniach o małym metrażu. Jeśli jesteś z okolic Warszawy i interesuje Cię taka aranżacja we własnym domu skontaktuj się z naszymi projektantami MAZZANI, z pewnością otrzymasz wszelką pomoc w przygotowaniu takiego projektu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co jest typowe dla otwartej kuchni?

Otwarta kuchnia to coraz popularniejsze rozwiązanie, które umożliwia wizualne powiększenie pomieszczeń, dzięki czemu sprawdza się zwłaszcza w przypadku małych mieszkań. Dzięki niemu możemy stworzyć niebanalną kompozycję dwóch pomieszczeń, które staną się sercem naszego domu.

Jakie zalety ma otwarta kuchnia?

Do największych zalet otwartej kuchni należy ilość miejsca, które uzyskujemy za sprawą tego rozwiązania. Oprócz tego, jest to bardzo modna i estetyczna opcja, która z pewnością będzie cieszyć oko.

Jakie są wady otwartej kuchni?

Do największych wad otwartych kuchni należy jej nagość. W tym wypadku nie będziemy wstanie ukryć zapachów, czy ewentualnego bałaganu charakterystycznego dla pomieszczenia, w którym gotujemy, prze osobami znajdującymi się w salonie.