dywan w pasy zebry
17
paź

Formowanie się stylu afrykańskiego

Kontynent afrykański to obszar o wielu zróżnicowanych państwach, a poszczególne z nich posiadają osobne style projektowania wnętrz, w tym różne rodzaje mebli czy wzorów. Posiadają jednak także podobieństwa, pozwalające na zestawienie wśród nich dwóch głównych trendów: etnicznego i kolonialnego.

Trend etniczny charakteryzuje się wysokim naśladownictwem rzeczywistych wnętrz, w których żyją Afrykanie, natomiast kierunek kolonialny to połączenie cywilizacji Czarnego Lądu i Starego Kontynentu. Kierunek etniczny dzieli się jeszcze na marokański i egipski. Pierwszy cechuje się szczególnymi wpływami arabskimi, a kierunek egipski stanowi trend odrębny, ponieważ wnętrza mają bardziej indywidualny charakter.

łózko z zagłówkiem w zebrę

Najważniejsze funkcje i cechy stylu afrykańskiego

W najszerszym znaczeniu styl afrykański posiada kilka cech, które łączą poszczególne kierunki:

  • Naturalne kolory ziemi – żółty, brązowy i czerwony – kojarzące się z nagrzanym pustynnym piaskiem i przywołujące tym samym ciepłą atmosferę.
  • Podłogi wykonane z drewnianych desek, płytek z terakoty i piaskowca lub betonu, na których można rozłożyć plecione dywaniki lub maty sizalowe. Ciekawym pomysłem są również płytki ceramiczne imitujące drewno, zwłaszcza w przytulnych odcieniach.
  • Ściany charakteryzujące się lekkością i nieregularnym tynkiem.
  • Wykorzystanie wyłącznie materiałów naturalnych, takich jak: słoma, glina, liście, kamień, bambus, sizal, skóra, len czy drewno.
  • Stosowanie drogich surowców do produkcji mebli, takich jak drewno wenge lub palmowe.
  • Ręcznie wykonane materiały tekstylne, ozdobione wzorami i nadrukami inspirowanymi sztuką plemienną, a są to najczęściej: afrykańskie bębny, gliniane naczynia, misy z egzotycznego drewna, makaty, plecionki, maski, figurki, bambusowe gongi wietrzne.

Kolorystyka w stylu afrykańskim

W stylu afrykańskim przeważają głównie naturalne barwy, nawiązujące do wszystkich czterech żywiołów: ognia, powietrza, ziemi i wody. Fundamentem jest tutaj przede wszystkim brąz i jego kolejne odcienie: terakota, kawa z mlekiem, ochra, sepia, czekolada, orzech, cegła czy piasek. Dopełnieniem jest czerń i czerwień, a niekiedy szarość, natomiast rzadziej używany jest niebieski lub zielony w postaci specyficznych plam na powierzchniach, powstałych wyniku zastosowania techniki “mieszania kolorów“. Elementem wyróżniającym styl afrykański jest kompozycja barw jasnych z ciemnymi. Zwłaszcza czerń otacza swoimi konturami plamy w jaśniejszych tonacjach.

salon otwartyy na kuchnię

Aranżacja wnętrz w stylu afrykańskim

Glina stanowi podstawowy budulec ścian w Afryce, dlatego chcąc skopiować jej powierzchnię, stosuje się tynk wenecki o unikatowej teksturze, tapetę tekstową lub mieszankę. W tej ostatniej relief powstaje dzięki szorstkim pociągnięciom szpachli – niewygładzone i wypukłe powierzchnie nie powinny stanowić dla Ciebie przeszkód, a doskonale oddawać prosty charakter kontynentu afrykańskiego. Dodatkową dekoracją mogą być freski z motywem sawanny o zachodzie słońca czy też warstwa imitująca pękający grunt podczas suszy. W celu podkreślenia faktury umieszcza się na nich sparowane kinkiety. Przy wyborze koloru ścian dominują najczęściej jasne barwy, od koloru pieczonego mleka po ochrę lub sepię.

Do podłóg nie stosuje się oczywiście ziemi, a nowoczesne możliwości takie jak płytki ceramiczne czy deski parkietowe. Ciekawym rozwiązaniem są tutaj kafelki marokańskie, które pozwolą schłodzić wnętrze i odpocząć od skwaru panującego na zewnątrz. Za oświetlenie służą wydłużone lampy. Na podłogach przeważają kolory brązowe, czerwone, czekoladowe i ciemnobrązowe.

Sufit może być wykonany w dwóch wersjach – budżetowej i eklektycznej. W pierwszej należy otynkować go bez żadnych dodatków, a jeśli jego wysokość jest odpowiednia, to ewentualnie używa się ozdobnych, ciemnych, drewnianych belek fantastycznie komponujących się z lekkim stiukiem. W drugiej natomiast stosuje się mariaż elementów modernistycznych i etnicznych – eleganckie, połyskujące napinane sufity lub ramowe konstrukcje przesłonięte płytami gipsowo-kartonowymi. Co więcej, umieszcza się na nim dodatkowe oświetlenie dekoracyjne, które ma za zadanie podkreślić unikalny charakter ścian w formie płaskorzeźby i niesamowity klimat Afryki panujący we wnętrzu. Proste materiały i konfiguracja stanowią o charakterze żyrandola, który dobierany jest w sposób oszczędny.

Tekstylia, meble, elementy wystroju

Kluczową dekoracją w afrykańskim stylu są tekstylia. Długie szyny z poprzecznymi, jasnymi i plecionymi, niezależnie od siebie, liniami powinny pokrywać podłogę, a w większych pomieszczeniach można rozłożyć dywan o krótkim włosiu lub inny wyrób odtwarzający teksturę „strzechy”. Zasłony powinny być wykonane z tkanin odpowiednio grubych i gładkich, a jeżeli cenisz wygodę, to sięgnij po bambusowe zasłony.

Meble tym stylu są wyłącznie drewniane, z grubsza wygładzonej fakturze, stylizowane na rękodzieło – taborety, skrzynie, niskie stoły to najczęściej pożądane wyposażenie w tym wystroju. W gamie kolorów pierwszeństwo ma brąz, szczególnie jego ciemne odcienie. Tapicerka mebli udekorowana jest nadrukami przypominającymi skóry zwierząt mieszkających w Afryce, a popularnymi wzorami są paski zebry oraz cętki lamparta.

Przy projektowaniu wnętrz w afrykańskim stylu stosuje się wiele dekoracji o tematyce związanej z bogatą symboliką, zwłaszcza religijną i tradycyjnych kultów wywodzących się z wielu kultur mieszkańców Czarnego Lądu. Najczęściej są to małe rzeźby o nieodpowiednich proporcjach – wydłużonych twarzach, nosach, szyjach czy nogach, ale też maski.

maski na ścianach

W tych ostatnich omija się postaci o zamkniętych oczach lub przejawiających zwierzęce właściwości – uosabiają one nieżyjące osoby albo stanowią „tymczasowe schronienie” dla demonów podczas rytuałów. Maski przedstawiające bogów albo konkretne osoby otoczone kultem są zdecydowanie lepszym wyborem. Wszystkie pomieszczenia łączy obecność ceramiki – niezależnie od funkcji, jaką pełni – w postaci wazonów, dzbanków, kubków czy garnków. Atrapy głów zwierząt, zwłaszcza wykonane na odpowiednim poziomie, mogą być częstą dekoracją ścian.

Afrykański ciepły klimat w domu

Czujesz się przygnębiony, gdy nastają szare jesienno-zimowe wieczory? Preferujesz gorące klimaty, a lato to Twoja ulubiona pora roku? Tęsknisz za podróżami w wakacje? Daj swoim czterem ścianom nowe życie! Nasza firma MAZZANI, z siedzibą w Warszawie, dołoży wszelkich starań, aby przenieść Cię do gorącej krainy Afryki, pełnej wyrobów lokalnego rzemiosła i niepowtarzalnego wzornictwa. Już teraz odważ się na wnętrza marzeń! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym różni się trend kolonialny od etnicznego w stylu afrykańskim?

Trend kolonialny jest połączeniem nurtu afrykańskiego ze stylami europejskimi, tymczasem etniczny stara się odzwierciedlić jak najbardziej rzeczywiste wnętrza afrykańskie.

Jaką kolorystyką charakteryzuje się styl afrykański?

Fundamentem jest tutaj przede wszystkim brąz. Dopełnienie stanowi czerń, czerwień, a niekiedy szarość, podczas gdy rzadziej używany jest niebieski lub zielony.

Co wyróżnia styl afrykański?

Styl afrykański wyróżnia neutralna, stonowana kolorystyka, stosowanie drogich surowców oraz obecność tylko i wyłącznie naturalnych materiałów. Ściany charakteryzują się lekkością i nieregularnym tynkiem, a wnętrza wypełnione są ręcznie wykonywanymi materiałami tekstylnymi, ozdobionymi wzorami i nadrukami inspirowanymi sztuką plemienną.