oświetlone podwieszanymi lampami wnętrze salonu
16
paź

Światło jako element aranżacji wnętrz

Ważną częścią projektowania wnętrz jest światło, mające wpływ zarówno na cechy funkcjonalne, jak i również na kształt oraz atmosferę pomieszczenia. Odciska także swoje piętno na odbiorze wizualnym aranżacji przez użytkownika.

Wszystkie stawiane budynki powinny dawać ochronę od czynników zewnętrznych, czyli od deszczu wiatru, chłodu i zapewniać mieszkańcom sposobność realizowania w nich różnych działań. Od tysiącleci architekci mieli przed sobą niełatwy, wykluczający się wzajemnie wybór. Z jednej strony mogli się zdecydować na wpuszczenie do wnętrz większej ilości światła, natomiast z drugiej strony chcieli zapewnić większą izolację pomieszczenia od warunków panujących na zewnątrz. Wynikało to z faktu, że zapewnienie oświetlenia łączyło się głównie z pozostawieniem większych okien, co powodowało także efektywne pozbywanie się dymu, który tworzył się wskutek spalania drewna, oliwy czy łoju.

oświetlenie nowoczesnej łazienki

Stan ten utrzymywał się aż do momentu, kiedy nastąpił rozwój budownictwa. W końcu możliwe było połączenie potrzeby wpuszczenia większej ilości światła do budynków z utrzymaniem w nich ciepła oraz stworzeniem warunków pozwalających na funkcjonowanie w nich całą dobę. Równocześnie powstała możliwość generowania interesujących rozwiązań w zakresie dekoracji wnętrza.

Jak widać, funkcja światła w budownictwie i projektowaniu przestrzeni ma swoje korzenie w minionych epokach. Koniec średniowiecza był kulminacją w stosowaniu praktyki polegającej na wpuszczaniu jak największej ilości naturalnych promieni słonecznych, co wiązało się z powstawaniem ówcześnie prawie wyłącznie ażurowych budynków z wielkimi przeszkleniami.

Podobny efekt, ale osiągnięty za pomocą sztucznego oświetlenia, udało się uzyskać dopiero na początku XX wieku, kiedy po odkryciu elektryczności powszechnym źródłem światła stał się prąd. Dzięki niemu możliwe było uzyskanie docelowej jasności i podkreślania oświetleniem kolejnych elementów lub całości wnętrz.

Światło i wystrój wnętrza

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz najczęściej charakteryzuje się wykorzystaniem punktowego światła, a także wielu odmian oświetlenia służącemu dekoracji. Dzięki możliwości skierowania strumienia w konkretny punkt, projektanci mają możliwość wykorzystania w szerokim zakresie oświetlenia dynamicznego. W ten sposób można podkreślać wybrane części kompozycji, a także kreować ich odbiór przez użytkowników. Odpowiedni dobór światła pozwala wyróżniać najrozmaitsze właściwości elementów aranżacji, takie jak forma, kolor czy powierzchnia. Z kolei należycie umiejscowione lampy mogą przeistoczyć stosunek przestrzeni, tj. zwiększyć jej długość, wysokość lub spowodować, że wnętrza wydają się bardziej zróżnicowane.

Bardzo istotne jest jednak w dalszym ciągu oświetlenie rozproszone. Stanowi lepsze rozwiązanie w większej ilości przypadków, szczególnie w sytuacjach, gdy projektujemy pomieszczenie mające służyć spotkaniom towarzyskim lub rodzinnym, gromadzącym dużą ilość ludzi.

Wpływ rodzaju oświetlenia na aranżację wnętrza

Aby zapewnić pomieszczeniu odpowiednie światło, należy skupić się na dobraniu właściwych opraw i jego źródeł. W ostatnim czasie powszechność stosowania oświetlenia punktowego spowodowała, że największym popytem mogą pochwalić się wszelkie kinkiety, a także modele sufitowe, które umożliwiają skierowanie strumienia w konkretnym kierunku. Nie maleje także popyt na lampy stojące i stołowe ze względu na swoją łatwość wpasowania się w wystrój pomieszczenia, nie ingerując przy tym w instalację elektryczną.

Oświetlenie dekoracyjne jest także bardzo popularne. Zawdzięcza to między innymi taśmie LED stosowanej przy prawie każdego rodzaju części wystroju, począwszy od budowy podwieszonego sufitu, a skończywszy na różnych wnękach, półkach czy meblach. Spory potencjał mają także oprawy instalowane w celu podświetlenia schodów, lampki rozjaśniające korytarze oraz panele świetlne umieszczane na powierzchni ścian, sufitów i podłóg.

podświetlony wystrój schodów

Rozwój technologii LED oraz szeroki wybór źródeł światła w konkretnych kolorach lub dających strumień o najróżniejszej temperaturze barwy spowodował, że projektowanie wnętrz uzyskało możliwość przedstawienia znanego nam wystroju w kompletnie odmiennym wydaniu. Dzięki zastosowaniu lamp wpływających na kolor oświetlenia możemy bez ograniczeń aranżować atmosferę i oblicze kolejnych elementów wyposażenia czy faktur. Ciekawostką jest fakt, że wybór temperatury barwy światła powoduje określoną percepcję elementów, na które jest skierowane.

Również podczas okresu, w którym nie włączamy elektryczności, a korzystamy wyłącznie z naturalnych źródeł światła, sam wygląd zastosowanych lamp, żyrandolu czy kinkietów jest elementem kształtowania wystroju. W tym wypadku duże znaczenie ma kształt stosowanych opraw, ich barwa oraz materiał, z którego są wykonane. Nawet pomijając główną funkcję wybranych źródeł światła, ich modernistyczne wersje będą interesującym dodatkiem naszego wnętrza.

światło LED w zaprojektowanej kuchni

Rozjaśnij swoje wnętrze

Szukasz sposobu, by rozjaśnić swoje mieszkanie i odmienić ponurą przestrzeń w miejsce pełne życia i energii? Pragniesz poczuć się komfortowo i cieszyć się pięknem otaczającego Cię wnętrza? To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, teraz staje się realne dzięki firmie MAZZANI z Warszawy! Oferujemy Ci profesjonalną pomoc w projektowaniu domów oraz mieszkań, które będą odzwierciedlać Twoje potrzeby i styl życia. Nasza firma składa się z doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy zawsze dają z siebie wszystko, by zrealizować oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jaką funkcję pełni światło w projektowaniu wnętrz?

Światło ma wpływ zarówno na cechy funkcjonalne wnętrza, jak i również na kształt oraz atmosferę pomieszczenia. Odciska także swoje piętno na odbiorze wizualnym wnętrza przez użytkownika.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje oświetlenia stosowane w aranżacji wnętrz?

W ostatnim czasie powszechność stosowania oświetlenia punktowego spowodowała, że największym popytem mogą pochwalić się wszelkie kinkiety, a także modele sufitowe, które umożliwiają skierowanie światła w konkretnym kierunku. Nie maleje także popyt na lampy stojące i stołowe ze względu na łatwość wpasowania się w wystrój pomieszczenia, nie ingerując przy tym w instalację elektryczną.

Które oświetlenie najlepiej wykorzystuje możliwość zmiany percepcji w odbiorze wnętrza?

Rozwój technologii LED oraz szeroki wybór źródeł światła w konkretnych kolorach lub dających światło o najróżniejszej temperaturze barwy spowodował, że projektowanie wnętrz uzyskało możliwość na przedstawianie znanego nam wystroju w kompletnie odmiennym wydaniu. Dzięki zastosowaniu lamp wpływających na kolor oświetlenia, możemy bez ograniczeń aranżować atmosferę i oblicze kolejnych elementów wyposażenia czy faktur ścian, podłóg i sufitów.

Czym charakteryzuje się oświetlenie punktowe?

Dzięki możliwości skierowania strumienia światła w konkretny punkt, projektanci mają możliwość wykorzystania w szerokim zakresie oświetlenia dynamicznego. W ten sposób można podkreślać wybrane części aranżacji, a także kreować ich odbiór przez użytkowników.