minimalistyczna aranżacja w mieszkaniu
17
paź

Aranżowanie mieszkania kolorami

Wybierając kolory do swojego domu, najczęściej kierujemy się naszym gustem oraz upodobaniami. Często zapominamy o tym, jak dany przedmiot i jego kolor, w przyszłości będą wpływać na naszą motywację, kreatywność, a nawet apetyt. Warto więc zadać sobie pytanie – jak chcę się czuć w moim domu? Jak chcę, żeby inni się w nim czuli? Zanim zdecydujesz, w jaki sposób chcesz zaaranżować swoje mieszkanie, dowiedz się czym jest psychologia kolorów.

paleta kolorów w sypialni

Wpływ otoczenia

Już za czasów starożytnych, tamtejsi architekci odkryli związek między aranżacją pomieszczeń, a psychiką człowieka. Tworząc swoje domy, dopasowywali kolory ścian oraz przedmiotów w taki sposób, aby jak najlepiej wpływały na ich samopoczucie.

Nasz mózg jest bardzo podatny na barwy. Malowanie ścian cieplejszymi odcieniami sprawia, że temperatura otoczenia wydaje się wyższa niż jest naprawdę! Analogicznie – wybierając chłodniejsze odcienie ścian, możemy „odczuwać” chłód.

Oprócz kolorów, które mają bardzo duży wpływ na człowieka, ważne jest także oświetlenie. Wybierając żarówkę o ciepłej barwie do naszej sypialni, wprowadzamy nastrój komfortu, wyciszenia oraz intymności.

Kolor biały

Kolor biały zawsze jest dobrym wyborem – neutralny, kojarzy się z czystością, świeżością oraz nie wymaga zbyt dużo uwagi, co sprawia, że o wiele łatwiej w takim pokoju jest odpoczywać. Jedną z zalet białych ścian jest fakt, że optycznie powiększa pomieszczenie. Jednak ma ona też minusy, bowiem przy zbyt mocnym natężeniu, może sprawiać wrażenie pustki oraz osamotnienia.

Kolor niebieski

Kolor niebieski kojarzy się z oceanem oraz niebem, a to wpływa kojąco na naszą psychikę. Idealnie sprawdzi się w sypialniach, ponieważ pomaga w zasypianiu. Przy jego chłodnych odcieniach, możemy liczyć na obniżenie poziomu stresu oraz lepszą koncentrację. Dobrym rozwiązaniem będzie także pomalowanie ścian na niebiesko w pracowniach. Z kolei jego nadmiar, będzie działał przygnębiająco.

salon w kolorze nude

Kolor fioletowy

W towarzystwie fioletu możemy odpocząć, ale także wspomóc naszą kreatywność. Będzie odpowiedni dla osób, które pragną wyciszyć się po ciężkim dniu, a jednocześnie poszukują motywacji podczas pracy. Ponadto, może pomóc osobom, które mają na celu schudnięcie kilka kilogramów, ponieważ udowodniono, że hamuje uczucie głodu oraz reguluje przemianę materii. Zbyt chłodny albo zbyt ciemny odcień koloru fioletowego może pogłębiać smutek.

Kolor zielony

Po kolorze niebieskim to zielony jest drugą, najczęściej wybieraną barwą, która pozytywnie wpływa na psychikę człowieka. W pokoju przepełnionym zielenią możemy liczyć na pełny relaks, ponieważ kojarzony jest z lasem oraz z roślinnością. Ponadto, może pozytywnie wpłynąć na nasz poziom krwi – obniża jego ciśnienie.  Jednak, trzeba liczyć się z tym, że zbyt częsty kontakt z zieloną barwą może powodować naszą bierność oraz powodować brak chęci do działania.

Kolor żółty

Kolor żółty jest kolorem skierowanym dla optymistów, ponieważ jest idealnym uzupełnieniem pokoju, w którym chcemy odpocząć i nabrać energii na kolejne wyzwania!  Ta jasna barwa jest często wybierana do pomieszczeń, gdzie nie wpada zbyt dużo światła. Każdy odcień żółtej barwy wprowadza nas w pozytywny nastrój, ale nadmiar może powodować irytację.

Kolor pomarańczowy

Ten kolor idealnie sprawdzi się w jadalni czy w kuchni, ponieważ pobudza apetyt i poprawia trawienie! Motywuje do działania oraz wspomaga kreatywność. Jeżeli już wybieramy tę intensywną barwę, starajmy się ją wykorzystywać w pomieszczeniach, w których nie spędzamy zbyt dużo czasu. Pomarańczowy należy do kolorów, które nie wspomagają efektywnego odpoczynku, wręcz przeciwnie – jego większa ilość skutkuje rozdrażnieniem.

Kolor czerwony

Jest skierowany dla osób, którym brakuje motywacji oraz energii w codziennym życiu. Kolor czerwony najbardziej ze wszystkich barw wpływa na ludzki organizm – przyspiesza tętno, oddech, wzmaga apetyt oraz poprawia trawienie. Wykorzystując czerwień w aranżacji naszego mieszkania należy zachować umiar, a jego obecność może nawet pomóc w leczeniu depresji.

Kolor szary

Idealnie sprawdzi się u osób, które planują zaaranżować swoje mieszkanie w stylu minimalistycznym, ale również nie lubią chaosu oraz pragną klasycznego wystroju, w którym mogą odpocząć i wyciszyć swoje myśli. Niestety, jak każda barwa wyżej wymieniona, szara barwa także może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Jego nadmiar może wywoływać smutek, zaniepokojenie, a nawet poczucie pustki.

czerwona, nowoczesna kuchnia z barkiem

Kolorowe mieszkanie Twoja kreatywna przestrzeń

Mieszkanie w różnych kolorach to wyraz Twojej wyjątkowej osobowości i kreatywności. Jednak równowaga między barwami i odcieniami może być trudna do osiągnięcia. Z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz MAZZANI, projektowanie wnętrza w różnych kolorach staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nasz architekt wnętrz pomoże Ci znaleźć właściwe połączenia, tworząc przestrzeń, która zachwyca zarówno wzrokiem, jak i harmonią. Wykorzystaj nasze doświadczenie, by stworzyć mieszkanie, które odzwierciedla Twoje unikalne upodobania kolorystyczne. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak kolory w naszym domu wpływają na nasz nastrój?

Każdy kolor, który wybieramy do naszego mieszkania ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Barwa biała czy szara może oddziaływać na nas kojąco, uspokajająco, natomiast intensywniejsze, takie jak pomarańcz, czerwień przyspieszają nasze tętno i pobudzają apetyt. 

Co jest ważne w aranżacji domu?

W aranżacji domu ważna jest odpowiednia analiza każdego pomieszczenia. Warto zadać sobie pytanie — jaką funkcję pokój będzie sprawował, jak duży jest oraz jakie jest jego nasłonecznienie. Od tego zależy dobór koloru ścian i dodatków. Przy mniejszych pomieszczeniach ważne jest, aby dobierać jasne kolory ścian, które optycznie je powiększą.  

Czy zła kompozycja wnętrz może powodować depresję?

Wybierając kolory ścian oraz dodatków do domu, musimy wziąć pod uwagę nasze odczucia z nimi związane, ponieważ to właśnie w ich otoczeniu będziemy spędzać większość czasu. Nieodpowiednio dobrane dodatki czy zbyt duża ilości którejś z barw może powodować negatywny wpływ na nasze samopoczucie, zmniejszać motywację oraz zwiększać bądź zmniejszać nasze tętno.