jasne meble kuchenne, wiklinowe kosze
17
paź

Cisza, harmonia i rodzina

To wspomnienia większości z nas, które przychodzą do głowy, kiedy pomyślimy o dzieciństwie spędzonym u dziadków na wsi. Dorosłe życie prowadzimy w dużych miastach, gdzie wszędzie jest blisko, a możliwości rozwoju zawodowego są naprawdę duże. Jednak, kiedy wracamy do domu, to pragniemy wyciszenia. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na projekt swoich czterech kątów właśnie w stylu wiejskim, który łączy w sobie cechy także innych podobnych stylów. Przeczytaj, jak łatwo uchwycić swojski klimat w mieszkaniu w wielkim mieście.

sypialnia w stylu rustykalnym

Co wyróżnia styl wiejski?

Folklorystyczne wnętrza, bo tak też możemy mówić o przestrzeniach w stylu wiejskim, wyróżniają się ozdobnikami, które są rękodziełami, często przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Wiele mebli, które są na wyposażeniu mieszkania, dostały drugie życie dzięki renowacji. Niektóre elementy są wykończone surowym metalem w stonowanej barwie lub naturalnym kamieniem (np. cegłą). Wszystkie te przykłady tworzą niepowtarzalną, domową atmosferę. W projekty w stylu wiejskim bardzo łatwo jest wkomponować inne w podobnym klimacie:

  • rustykalny,
  • boho,
  • vintage,
  • industrialny.
drewniany stolik, futrzane poduszki

Co łączy ze sobą te style?  

  • Kolorystyka – jasne, naturalne barwy, które będą się świetnie komponowały z drewnem.
  • Naturalne materiały – meble z drewna; mogą być stare lub specjalnie stylizowane. Najczęściej są wybielane i przecierane, ale niektórzy decydują się na bardziej wymagający proces, czyli ługowanie (Słownik Języka Polskiego PWN – rozpuszczać sole lub inne substancje, działając na nie wodą lub inną cieczą, np. rozpuszczalnikiem).
  • Tkaniny – wełna, len, bawełna.
  • Proste dekoracje – drewniane figurki, naczynia wykonane z metalu bądź gliny, niewielkie drobiazgi z kutego żelaza. Warto też postarać się o przedmioty z tzw. duszą, czyli żelazko po babci, maszyna do szycia lub stolik od niej, który możemy przeznaczyć na blat pod umywalkę, zegar z kukułką, lampa naftowa.
  • Ludowe akcenty – ażurowe serwety lub obrusy, kolorowe tekstylia, naczynia w folkowy wzór.

Oryginalne elementy w projekcie

W projektowaniu wnętrza w stylu wiejskim warto znaleźć miejsce na piec kaflowy. Niestety w bloku z wielkiej płyty możemy pozwolić sobie jedynie na jego atrapę. Na szczęście odzwierciedlają one idealnie prawdziwy piec. Natomiast jeśli remontujemy mieszkanie w kamienicy, to na pewno taki piec jest na jego wyposażeniu.

Wtedy wystarczy oddać go do renowacji – ciężko jest odświeżyć kafle, które już są, ponieważ nakładany jest na nie specjalny płyn, który sprawia, że płytka jest bardzo odporna na zarysowania i zabrudzenia. Co za tym idzie – ciężka do idealnego wymycia. Odświeżenie takiego pieca to koszt około 3000 złotych, natomiast jeśli ktoś zdecydowałby się na nowy, musi przeznaczyć na jego budowę 15000 złotych.

Kolejnym elementem charakterystycznym jest cegła. Jest duża szansa, że znajdziemy ją pod warstwami farb i tynków na ścianach mieszkania w kamienicy. Lecz gdy aranżujemy mieszkanie w bloku, to na rynku istnieje kilku producentów takiej cegły, np. firma Elkamino spod Warszawy, która w swojej ofercie posiada wiele wzorów oraz kolorów, które perfekcyjnie oddają naturalny wygląd starej cegły.

Bardzo efektownie wyglądają drewniane belki na suficie. Mogą one przyjmować kilka form, jednak najbardziej popularna jest imitująca strop nagi. Pale, które wykorzystujemy, mają przekrój prostokątny oraz pełnią funkcję nośną. Do montażu wykorzystywana jest powała obłożona boazerią lub deskami, co daje bardzo dobry efekt wizualny. Do tej konstrukcji używa się dwóch rodzajów drewna – litego lub klejonego. Każdy rodzaj drewna, który wybierzemy, trzeba zaimpregnować. Można je pomalować na wybrany przez nas kolor. Belki montujemy do sufitu za pomocą kleju lub wkrętów.

salon z kominkiem

Tworzymy unikalne wnętrza

Mieszkanie w stylu wiejskim to powrót do natury i sielskiej atmosfery, pełnej ciepła i uroku. Przy takim projekcie kluczową rolę odgrywa doświadczony projektant wnętrz MAZZANI. Nasz architekt wnętrz doskonale rozumie estetykę wiejskiego designu, dbając jednocześnie o funkcjonalność przestrzeni. Dzięki starannej aranżacji wnętrz, stworzysz miejsce, które emanuje spokojem i harmonią, oddając ducha wiejskiego życia. Wykorzystaj nasze doświadczenie, by urządzić mieszkanie w stylu wiejskim, które odzwierciedla Twoje marzenia o sielskim azylu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie materiały przeważają w stylu wiejskim?

Wyposażenie najczęściej jest z naturalnych materiałów (drewno, kamień, cegła) lub ich dobrej imitacji. Natomiast elementy dekoracyjne są np. z tkanin wełnianych; gliniane naczynia często z ręcznym malowidłem. 

Jakie kolory przeważają w projektach?

Bazą w aranżacjach jest biel i wszystkie jej odcienie. Kolory nawiązujące do barw ziemi, ale także pojawiają się bardziej wyraziste akcenty, jeśli dodamy do projektu styl vintage. 

Kto najczęściej wybiera styl wiejski?

Wielu młodych ludzi wybiera projekty w powyższym stylu, gdyż w całym natłoku obowiązków tęsknią za sielskim życiem z dzieciństwa. Styl wiejski daje im poczucie, że są blisko natury oraz rodziny.