pomieszczenie kuchenne z wyspą
17
paź

Kuchnia to serce każdego domu

Spędzamy w niej wiele czasu głównie przygotowując posiłki, jednak jest to także miejsce spotkań z innymi domownikami i najbliższymi. Co powinno znaleźć się w kuchennym pomieszczeniu, żeby było ono funkcjonalne? Jak rozstawić poszczególne elementy z wyposażenia? Czym jest ergonomia w kuchni oraz trójkąt roboczy? To tylko część zagwozdek, które pojawią się podczas urządzania kuchni.

salon z aneksem

Kuchenna ergonomia

Aby wszystkie czynności wykonywane w kuchni były łatwiejsze, przyjemniejsze oraz zajmowały nam mniej czasu, należy przy projektowaniu kierować się zasadami ergonomii w kuchni, do których należą:

  • wysokość szafek i głębokość blatów – wszystkie wymiary szafek oraz blatów są dostosowywane do domowników. Obecnie najczęściej meble są zamawiane na wymiar, dzięki czemu też idealnie są dopasowywane do sprzętu pod zabudowę. Bardzo ważne jest, aby zachować odpowiednie wymiary blatów pod konkretne czynności;
  • prawidłowe oświetlenie – najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku źródeł światła, które nie będą od siebie zależne. Na środku powinna znajdować się lampa główna, która w miarę równomiernie oświetli całe pomieszczenie. Drugim, równie ważnym źródłem powinno być dodatkowe oświetlenie blatów roboczych (oraz wyspy, jeśli ją posiadamy). Bardzo dobrze w kuchni sprawdzają się żyrandole ruchome, które możemy ustawić pod odpowiednim kątem;
  • podział na strefy oraz układ mebli – rozstawiamy meble według ruchów wskazówek zegara dzieląc je na 5 stref (od strony lewej: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania). Ustawienie to jest stosowane po to, aby użytkownik jak najmniej się schylał, podnosił, przenosił i obracał.

Trójkąt roboczy

W projektowaniu kuchni należy wziąć pod uwagę zasadę trójkąta roboczego, która bardzo ułatwia pracę. Jest to odpowiednie ustawienie trzech podstawowych urządzeń AGD – lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Te elementy wyznaczają również najważniejsze strefy funkcjonalne w kuchni (przechowywania, zmywania oraz gotowania/pieczenia). W tym ułożeniu istotne są odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, aby ich użytkowanie nie kolidowało ze sobą.

szara kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą

Świetnym elementem przy projektowaniu kuchni będzie wyspa, dzięki której płynnie przejdziemy z pomieszczenia kuchennego do jadalni, a następnie do pokoju dziennego. Takie rozwiązanie zbliża domowników. Sama wyspa może spełniać wiele funkcji, bowiem mamy możliwość zagospodarować na niej:

  • miejsce na płytę grzewczą z piekarnikiem lub zlewozmywak,
  • blat roboczy do przygotowywania posiłków,
  • miejsce do spożywania posiłków, czyli alternatywę dla stołu, szczególnie w komplecie z wysokimi barowymi krzesłami.

Projektant z pewnością dobierze idealne wymiary wyspy do danego pomieszczenia. Jest to również kolejne rozwiązanie dodatkowego miejsca do przechowywania np. zastawy stołowej, garnków lub mniejszych urządzeń AGD.

Salon z aneksem kuchennym

Aneksy kuchenne najczęściej spotykamy w mieszkaniach z wielkiej płyty. Niestety w takim rozwiązaniu najczęściej brakuje miejsca na pełnowymiarową kuchnię, jednak nie warto się tym przejmować. Aneks kuchenny to świetnie rozwiązanie, ponieważ łączy dwa, a nawet trzy najważniejsze pomieszczenia w mieszkaniu – kuchnię, jadalnię i pokój dzienny, czyli miejsca, gdzie spędzamy wspólnie z innymi najwięcej czasu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy gotować obiad, kiedy nasi najbliżsi siedzą przy stole lub oglądają telewizję.

Kuchnia z wyspą kuchenną, bar i hokery

Kluczowe aspekty projektowania

Przy projekcie aneksu również należy pamiętać o ergonomii i innych zasadach, aby korzystanie z niego było przyjemnością. Jak w każdej oddzielnej kuchni, tutaj również trzeba znaleźć miejsce na lodówkę, kuchenkę, zlewozmywak i mniejsze sprzęty oraz na przechowywanie żywności i innych akcesoriów.

Projektując kuchnię należy pamiętać o wielu ważnych kwestiach, dlatego jest to bardzo czasochłonne zadanie. Skorzystanie z pomocy projektanta ułatwi nam cały proces, zaoszczędzi czas oraz nerwy. Możliwości na jej aranżację jest wiele.

Nie zawsze kuchnia to oddzielne pomieszczenie, czasem łączy ona się z innymi i wtedy należy pamiętać o zachowaniu spójności w całym wnętrzu. Ważne jest, aby dodatki aranżacyjne ze sobą współgrały, a oświetlenie powinno być odpowiednio usytuowane.

O projektowaniu kuchni, jak i całego wnętrza można długo pisać i dużo wyjaśniać, dlatego współpraca z projektantem naszej firmy MAZZANI sprawi, że będzie to czysta przyjemność dla obydwu stron. Pracujmy na terenie Warszawy i okolic, a zdalnie na terenie całego kraju. Chętnie stworzymy dla Ciebie wymarzony projekt domu lub mieszkania.

Pytania naszych klientów:

Czym się kierować przy wyborze blatów?

Blat kuchenny to jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych w kuchni. Powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę oraz wilgoć. Rodzajów blatów jest wiele, różnią się przede wszystkim ceną, która jest zależna od parametrów technicznych.  

Jaką barwę światła wybrać do oświetlenia kuchni?

Główne światło w kuchni powinno mieć barwę neutralną, podobnie jest z oświetleniem blatów roboczych, jednak dobrze też jest umieścić źródło światła w barwie ciepłej, aby w pomieszczeniu było przyjemnie. 

Czy sprzęt AGD w zabudowie to dobry pomysł?

Oczywiście, dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenie jest bardziej estetyczne wizualnie. Nawet jeżeli lodówka jest w innych kolorze niż pozostałe elementy, to i tak nie widać jej frontu. Takie meble są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, a kurz nie zbiera się aż tak bardzo na urządzeniach. Dobrym rozwiązaniem są również szafki do sufitu z podświetlaną witryną.