kuchnia w szarych kolorach
20
paź

Niewielka kuchnia w domu

Mała kuchnia to duże wyzwanie! Jednak nie oznacza to, że nie można zaaranżować jej w wygodny i funkcjonalny sposób. Należy tylko kierować się zasadami dotyczącymi kolorystyki, oświetlenia, mebli, sprzętów AGD i dodatków. Nie sprawi to, że kuchnia zyska dodatkowe metry, ale pozwoli powiększyć ją optycznie.

nowoczesna kuchnia z drewnianymi elementami

Kolorystyka

Ciemne kolory nie są odpowiednie do małych przestrzeni, ponieważ wizualnie stają się one jeszcze mniejsze. Jeśli chcemy optycznie zwiększyć naszą kuchnie powinniśmy zdecydować się na jasne i pastelowe barwy. W sytuacji, gdy chcesz zastosować mocne kolory, wyeksponuj jedną ze ścian kontrastową barwą, a pozostałe zostaw w jasnej kolorystyce. Dodatkowo warto wybrać jasny materiał na podłogę i podobne listwy. Problem z małą kuchnią może wyeliminować również tworząc w swojej aranżacji otwartą przestrzeń.

Drzwi

Przy projektowaniu małej kuchni powinniśmy zwrócić uwagę na drzwi, które w niej zamontujemy. Skrzydłowe drzwi mają zazwyczaj szerokość co najmniej 80 cm, przez co otwierając je do wnętrza kuchni zajmiemy dodatkową przestrzeń lub będą kolidować z meblami. Ciekawym rozwiązaniem są drzwi przesuwane. Montuje się je w tzw. systemie naściennym lub we wnętrzu ściany. Dzięki temu drzwi nie będą zmniejszać naszej powierzchni, a oprócz tego pozwolą na większą swobodę.

Oświetlenie

Dużą zaletą małej kuchni jest znajdujące się w niej okno. Nie tylko ułatwia to wywietrzenie kuchni, po gotowaniu potraw, ale również stanowi świetny element dekoracyjny. Okno rozświetla kuchnie i tworzy ją bardziej przestronną. Nie należy zatem zasłaniać go grubymi i ciemnymi zasłonami, ale udekorować cienką firanką i doniczkami z ziołami. Kiedy nie posiadamy okna w kuchni, powinniśmy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Możemy kupić niewielką lampę wiszącą, a oprócz tego oświetlić inne elementy, np. blat.

mała kuchnia z jadalnią

Meble

Jak ustawić meble w małej kuchni? Jeśli ustawimy meble tylko po jednej stronie pomieszczenia, może okazać się, że mamy zbyt małą przestrzeń roboczą. Dlatego lepiej jest pokusić się o umeblowanie kuchni wzdłuż dwóch ścian. Kiedy kuchnia jest mała, ale dosyć długa, szafki warto poustawiać naprzeciwko siebie.

Natomiast, gdy ma kształt kwadratu możliwości jest więcej. Jednak projektanci szczególnie polecają projekty kuchni umeblowanej w kształcie litery L, chyba że jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie szafki, to może być ona zaaranżowana w kształcie litery U. Urządzanie kuchni ułatwiają szafki narożne, które pozwolą nam zagospodarować miejsce w kątach. Z kolei większa ilość szafek umożliwia nam przechowywanie w nich wszystkich niezbędnych w kuchni elementów, które nie będą musiały zajmować dodatkowej przestrzeni w kuchni.

Sprzęt AGD

Jeśli posiadasz niewielkich rozmiarów kuchnię, to pamiętaj, by umieścić w niej tylko niezbędne sprzęty. Podstawowym wyposażeniem każdej kuchni jest piekarnik, lodówka, czajnik i zlew. Jeśli chcemy zamontować także zmywarkę, to możemy kupić jedynie jednokomorowy zlew, by niepotrzebnie nie zajmować przestrzeni. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na sprzęty, które posiadają kilka funkcji (np. piekarnik posiadający funkcję mikrofalówki). Pomoże to nam zaoszczędzić miejsce w kuchni i sprawi, że będzie ona bardziej funkcjonalna.

Dodatki

Małe przestrzenie nie mogą być zajmowane przez ogrom dodatków! Nadmiar sprawia, że kuchnia staje się ciasna i ciężko znaleźć w niej miejsce np.  na większe zakupy. Ponadto dodatki zwykle bardzo się brudzą, a w małym pomieszczeniu łatwo o bałagan i zabrudzenia. Dodatki zabierają również miejsce niezbędnym sprzętom kuchennym, a to one powinny być tam priorytetem. . Jeśli już decydujemy się na ozdoby, warto pomyśleć o umieszczaniu ich na ścianach, np. zegarów lub obrazów.

Kuchnia z jadalnią

Zastanawiasz się, czy w małej kuchni można wygospodarować miejsce na jadalnię? Oczywiście, że tak! Jednym ze sposobów jest zakup małego stolika kuchennego. Jeśli w kuchni znajduje się okno, to możemy po jednej stronie ustawić meble, a po drugiej stolik. Kiedy jednak mamy mniej miejsca, możemy kupić opuszczany blat, który jest mocowany do ścian oraz składane krzesła, które będziemy mogli odstawić. Projekty kuchni z miejscem do jedzenia proponują także umieszczenie w niej odpowiedniego blatu (stałego). Sprawdza się to także w przypadku aneksów kuchennych.

składany stół w wąskiej kuchni

Mała kuchnia, duże możliwości

Zyskaj maksimum z małej kuchni z pomocą projektanta wnętrz MAZZANI. Nasz doświadczony architekt wnętrz specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji niewielkich przestrzeni kuchennych. Dzięki naszemu projektowi wykorzystasz każdy centymetr, zapewniając funkcjonalność i styl. Jasne kolory, optymalne układy, oraz praktyczne rozwiązania pozwolą Ci cieszyć się swoją małą kuchnią, która stanie się sercem Twojego domu. Osiągnij harmonię pomiędzy pięknem a funkcjonalnością w każdej szafce. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Na co zwrócić szczególną uwagę przy aranżacji małej kuchni?

Szczególną uwagę należy zwrócić na zasady dotyczące kolorystyki, oświetlenia, mebli, sprzętów AGD i dodatków. Nie sprawi to, że kuchnia zyska dodatkowe metry, ale pozwoli powiększyć ją optycznie.  

Jaką kolorystykę zastosować w małej kuchni?

Jeśli chcemy optycznie zwiększyć naszą kuchnię powinniśmy zdecydować się na jasne i pastelowe barwy. W sytuacji, gdy chcesz zastosować mocne kolory, wyeksponuj jedną ze ścian kontrastową barwą, a pozostałe zostaw w jasnej kolorystyce. Dodatkowo warto wybrać jasny materiał na podłogę i podobne listwy. 

Czy w małej kuchni można wyeksponować miejsce na jadalnię?

Oczywiście, że tak! Jednym ze sposobów jest zakup małego stolika kuchennego. Jeśli w kuchni znajduje się okno, to możemy po jednej stronie ustawić meble a po drugiej stolik. Kiedy jednak mamy mniej miejsca, możemy kupić opuszczany blat, który jest mocowany do ścian oraz składane krzesła, które będziemy mogli odstawić. Projekty kuchni z miejscem do jedzenia proponują także umieszczenie w niej odpowiedniego blatu (stałego). Sprawdza się to także w przypadku aneksów kuchennych.