biała kuchnia, białe szafki w salonie
04
sty

Aranżacja kuchni na małym metrażu

Metraż mieszkania w bloku często spędza sen z powiek domownikom. Jak zagospodarować przestrzeń kuchenną, by była ona nie tylko funkcjonalna, ale i pięknie wyglądała? Czy warto zdecydować się na otwarty aneks kuchenny? Jeśli dobrze zaplanujemy oba pomieszczenia– otwarta kuchnia nada charakteru i świetnie połączy część roboczą z wypoczynkową. Niżej przedstawiamy kilka rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę.

Przestrzeń wspólna czy oddzielna?

Pierwszą rzeczą, jaką musimy się zająć, to podjęcie decyzji, w jaki sposób kuchnia i salon mają być połączone. Mamy do wyboru opcję całkowicie otwartą – obie strefy funkcjonują na jednej przestrzeni, a także taką, gdy są od siebie w pewien sposób odseparowane. W przypadku równorzędnego istnienia wystarczy pozbyć się ścianki, o ile nie jest oczywiście nośna. Będzie tu potrzebna zgoda administracji. Oznacza to oczywiście spory remont, ale ten prosty zabieg pozwoli odnowić wnętrze i stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Pomiędzy kuchnią a salonem wcale nie musi być bariery, jeśli jednak nie czujemy się komfortowo z całkowicie otwartą przestrzenią, można pozostawić wąski odcinek ściany – będzie stanowić podział. Po stronie salonu może znaleźć się malutki telewizor albo regał z książkami, a po stronie kuchni mała zabudowa. Innym, równie ciekawym pomysłem, jest zamontowanie przesuwnych drzwi, jeśli pozwala nam na to aspekt architektoniczny. Najczęściej jednak bariera między pomieszczeniami tworzona jest za pomocą odcinka przedłużonego blatu. Zyskamy przy tym dodatkową strefę roboczą, a od strony salonu mały kącik do spożywania posiłków. Zaletą takiego barku jest też możliwość ukrycia kuchni przed wzrokiem gości w salonie.

Razem, a jednak osobno – spójność

Kuchnia połączona z salonem będzie stanowiła jedno pomieszczenie. Trzeba więc zwrócić uwagę na to, by nie przytłoczyć przestrzeni różnymi stylami czy rozwiązaniami estetycznymi. Wybierzmy podobny kolor ścian. Albo będzie to jedna barwa dominująca albo korespondująca. Dobrym pomysłem będzie też połączenie bieli i szarości. Można pokusić się także o taką samą podłogę, terakotę czy panele. Aby nie stwarzać wrażenia chaosu, aneks kuchenny z częścią jadalnianą powinien być jak najbardziej spójny stylistycznie z salonem. Jasne kolory dodatkowo optycznie powiększą mały metraż i nadadzą mu lekkości. Ważną rolę będzie w tym miało także oświetlenie. Nie przesadzajmy z ilością dodatków – by nie przytłaczać wnętrza. W małej kuchni sprzęty, które nie są potrzebne, trzeba schować na swoje miejsca i nie ustawiać na blatach.

Problemy, jakie stwarza otwarta kuchnia

Otwarta kuchnia to swoisty lek na problemy z małym metrażem, ale trzeba wziąć pod uwagę mankamenty wynikające z połączenia pomieszczeń. Nieodłącznym elementem otwartej na salon kuchni jest cichy sprzęt AGD i funkcjonalny okap, tak by zapachy gotowania nie rozprzestrzeniały się na część wypoczynkową. Głośność z kolei może przeszkadzać podczas funkcjonowania i przyjmowania gości. Czasem warto także przemyśleć, czy salon z kuchnią na pewno przyniosą odpowiedni efekt wizualny. Czy wyburzenie ściany będzie możliwe i czy po remoncie ustawimy meble tak, jakbyśmy tego chcieli. Czy będzie możliwe podłączenie okapu, a może jedyną możliwością będzie wtedy pochłaniacz zapachów. Trzeba także zwrócić uwagę na to, że kuchnie zazwyczaj są przy wejściu. Takie połączenie może sprawić, że wchodzimy do mieszkania bez przedpokoju. To może niektórym przeszkadzać. W kuchni zamkniętej nie widać z salonu brudnych naczyń czy urządzeń. W przypadku przestrzeni otwartej musimy liczyć się z tym, że każdy nieporządek będzie widoczny.

Zalety otwartej kuchni

Do niewątpliwych zalet otwartej kuchni w mieszkaniu w bloku należą:

  • logistyka domownicy nie muszą kursować między salonem a aneksem kuchennym – wszyscy korzystają wspólnie z jednej przestrzeni. Zyskują także rodzice – kiedy dzieci bawią się w salonie – można na nie zerknąć, sprawdzić, co robią, porozmawiać,
  • powiększenie przestrzeni ­– dzięki pozbyciu się bariery dzielącej kuchnię z salonem, przestrzeń wydaje się optycznie większa,
  • duże możliwości aranżacyjne – można wizualnie oddzielić kuchnię od salonu albo połączyć ją w tym samym stylu, aby zapewnić korespondowanie pomieszczeń,
  • światło naturalne światło z obu pomieszczeń dociera do każdego zakątka, stwarza to unikalny klimat dla salonu i kuchni.

Ponadto w małym mieszkaniu, gdzie salon z aneksem ma powierzchnię 16-18 metrów, pozostawianie jej zamkniętej spowoduje, że będziemy mieć dwa bardzo małe pomieszczenia, do których dostęp może być utrudniony.

mała otwarta kuchnia

Zaprojektujemy funkcjonalne wnętrze dla Ciebie

Na małym metrażu zdecydowanie bardziej sprawdzi się kuchnia otwarta na salon. Jeśli jest to mieszkanie dużej rodziny – taki układ sprawi, że osoba przygotowująca posiłek będzie mogła uczestniczyć w życiu pozostałych pozostałych domowników i ich rozmowach, gdy przebywają w salonie czy jadalni. Jeśli marzysz więc o tym, by Twoje mieszkanie zyskało na charakterze, ale nie wiesz, jak zaprojektować wnętrze obu pomieszczeń, by było spójne – nasi projektanci pomogą Ci w wyborze. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI oferuje wsparcie w tworzeniu unikalnych przestrzeni. Dzięki ich ekspertyzie, Twoje wnętrza nabiorą niepowtarzalnego charakteru, wykorzystując potencjał małej kuchni. Skorzystaj z naszych usług i ciesz się elegancją i funkcjonalnością swojego nowego projektu wnętrza.