Wygodny salon z aneksem kuchennym
20
paź

Funkcjonalność mieszkań

Projektowanie mieszkań należy do trudnych zadań z uwagi na wybór odpowiedniego stylu, który nada wnętrzom pięknego wyglądu i będzie pasował do naszej osobowości. Mieszkanie powinno stwarzać wrażenie przytulnego i być funkcjonalne. Najczęściej przestrzega się zasady, by aranżacja całej przestrzeni była utrzymana w jednej konwencji. Jak wybrać styl? Podpowiemy Ci jakie style są polecane przez projektantów oraz jak urządzić wnętrze w wybranej estetyce.

nowoczesne mieszkanie ze złotymi elementami

Wyjątkowa aranżacja wnętrz

Przed wyborem aranżacji wnętrz musimy wiedzieć, czym należy kierować się podczas podejmowania decyzji. Zatem co należy wziąć pod uwagę?

  • Komfort domowników

Powinniśmy zastanowić się, jakie barwy, formy oraz wzory wywołują w nas pozytywne odczucia i sprawiają, że czujemy się dobrze. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie odpowiadało nam eleganckie wnętrze, czy może potrzebujemy czegoś, co będzie bardziej odzwierciedlało naszą kreatywność. Czy eklektyzm nie wywoła w Was poczucia przytłoczenia? Czy minimalizm będzie pasował do Was, jeśli uwielbiacie kolorowe dekoracje?

  • Potrzeby i bezpieczeństwo domowników

Wybierając odpowiedni styl do naszego mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na sam wygląd, ale także na to, by każdy z domowników był w nim bezpieczny. Jest to szczególnie istotne, jeśli mieszkają z Tobą małe dzieci lub zwierzęta. Może się okazać, że większość planów będzie musiała zostać wykluczona z uwagi na bezpieczeństwo Twoich bliskich.

  • Rozsądne podejście

Przy aranżacji wnętrz powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. W przypadku, gdy posiadamy małą przestrzeń do zagospodarowania powinniśmy wykluczyć dużą ilość ozdób i ogromnych mebli. Jeśli w niewielkim pomieszczeniu znajdzie się zbyt dużo dodatków. to będzie ono wydawać się ciasne i zagracone.

  • Długi czas użytkowania

Planując aranżację wnętrz, powinno się wybierać artykuły wysokiej jakości, które będą nam służyć przez lata. Zakupione produkty będą używane każdego dnia, warto zatem przemyśleć zakup, by nie było potrzeby naprawy słabych jakościowo mebli już po krótkim czasie eksploatacji.

Nowoczesny salon z jadalnią

Jakie są rodzaje stylów?

Współcześnie wymienia się wiele wiodących stylów aranżacji wnętrz. Najprostszy podział dzieli je na wnętrza nowoczesne i tradycyjne. Wnętrza nowoczesne z pewnością cieszą się popularnością wśród bardziej wymagających.

Styl skandynawski

Charakteryzuje go przede wszystkim duża przestrzeń, harmonia i umiar. Często wykorzystuje się w nim białe ściany i naturalne materiały (drewno, bawełna itp.). Dobrze sprawdzą się odcienie szarości i złociste odcienie drewna. Takie wnętrze może wydawać się chłodne i minimalistyczne, jednak można je udekorować figurkami z naturalnych materiałów, obrazami lub zdjęciami w pięknych ramkach lub barwnymi kwiatami doniczkowymi.

Styl glamour

Aranżacje tego typu mają przede wszystkim przyciągać wzrok, zatem najczęściej wykorzystuje się w nim błyszczące dodatki. Warto używać ciemnych kolorów, takich jak fioletowy, zielony, czerwony w połączeniu z czarnym, szarym, różowym oraz białym. Meble w stylu glamour powinny być dekoracyjne i tapicerowane. Nie można zapomnieć o licznych ekskluzywnych dodatkach, takich jak puchate koce, dekoracyjne poduszki i dywany z dłuższym włosiem.

Styl loftowy (industrialny)

Nawiązuje do miejsc pofabrycznych, a więc charakteryzują go pozostałości po fabrykach i magazynach, np. ceglane ściany, wyeksponowane rury, belki konstrukcyjne. Najbardziej popularnymi materiałami są tu chromowana stal i lite drewno, które korespondują ze sobą. Stosuje się neutralne kolory, takie jak brązowy, szary czy czarny oraz odcienie chromowanej stali i innych metali. Wykorzystuje się także lampy na długich zwisach bez kloszy, kanciaste meble i oszczędne dekoracje w stylu XIX–wiecznych fabryk.

Wśród tradycyjnych form aranżacji wnętrz wyróżniamy styl klasyczny. Można wykorzystać tu drewnianą podłogę lub kwadratowe płytki. Stosuje się stonowane kolory, takie jak beż, biel, brąz, szarość oraz złote i srebrne elementy. Konieczne są drewniane meble ze zdobieniami, antyki oraz dodatki i oświetlenia, które nadadzą wyjątkowego klimatu.

Możliwe jest także łączenie ze sobą tradycji i nowoczesności, czyli urządzanie wnętrz w stylu eklektycznym. Takie mieszkania bywają piękne i inspirujące, jeśli będziemy potrafili rozsądnie połączyć ze sobą różne style. W przeciwnym razie możemy uzyskać przeciwny do zamierzonego efekt. Połączenie takie powinno opierać się na wspólnym dla całego wnętrza mianowniku. Możemy wybrać jeden odpowiadający nam kolor i wybierać rzeczy z różnych epok i stylów wyłącznie w tym kolorze.

O czym warto pamiętać?

Kiedy pragniemy, aby cały dom był urządzony w jednym stylu, powinniśmy zadbać o harmonię przy wykańczaniu naszych wnętrz. Zadbajmy o szczegóły:

  • Drzwi – powinno się wybrać takie same drzwi do każdego pomieszczenia w domu lub pochodzące z tej samej kolekcji.
  • Podłogi – decydując się na położenie paneli, pamiętaj, by w każdym pokoju były one takie same. Jedynie w kuchni i łazience można wykorzystać płytki drewnopodobne, które będą utrzymane w klimacie innych podłóg.
  • Oświetlenie i włączniki – powinno się wybierać do każdego pokoju lampy sufitowe, odpowiadające tej samej kolekcji, natomiast w łazience warto dopasować oświetlenie, które nie będzie kontrastowało z pozostałymi pomieszczeniami. Ważne jest także dobranie takich samych włączników światła.
jasne mieszkanie w eleganckim stylu

Wyjątkowe projekty dla wyjątkowych ludzi

Niezależnie od stylu, który wybierasz, projektant wnętrz MAZZANI przekształci Twoje mieszkanie w wyjątkową przestrzeń. Nasza ekspertyza w projektowaniu i aranżacji wnętrz pozwoli Ci znaleźć idealny balans pomiędzy komfortem a stylem. Odpowiedni wybór stylu może odzwierciedlić Twoją osobowość i spełnić potrzeby Twojej rodziny. Dzięki naszemu wsparciu, Twój dom stanie się miejscem, które odzwierciedla Twoje marzenia i styl życia, niezależnie od preferowanego stylu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze stylu do aranżacji mieszkania?

Powinniśmy zadbać o komfort domowników oraz bezpieczeństwo naszych bliskich z uwagi na to, że w mieszkaniu mogą zamieszkiwać także małe dzieci i zwierzęta, a także rozważnie dobrać meble i dodatki, aby służyły nam przez lata. 

Jakie są nowoczesne i tradycyjne style?

Do stylów nowoczesnych zaliczamy przede wszystkim styl skandynawski, industrialny i glamour. Natomiast do stylów tradycyjnych wpisuje się styl klasyczny. 

Czym jest styl eklektyczny?

Styl eklektyczny polega na łączeniu ze sobą tradycji i nowoczesności. Łączy w sobie kilka rodzajów aranżacji wnętrz.