kominek, belki na suficie
24
wrz

Inspiracje i sposoby na aranżację

Sielskość, umiłowanie natury, nawiązanie do stylu rustykalnego oraz kowbojskie akcenty. To wszystko znajdziemy w stylu country, który trafił również do Polski. Co sprawia, że jest tak chętnie wybierany do aranżacji i jak urządzić swój dom czy mieszkanie, aby poczuć się jak na Dzikim Zachodzie? 

elementy stylu country w mieszkaniu

Główny materiał – drewno 

Country opiera się na naturalnych materiałach, a głównym z nich jest drewno. Z niego wykonane są zarówno meble, jak i podłogi, sufity, parapety czy ramy okienne. Meble powinny mieć prostą formę, nie być masywne i dobrze jakby miały rysy oraz pęknięcia. Drewna używa się także jako materiał kufrów, skrzyń, świeczników oraz przyrządów kuchennych. Dobrze jest użyć do wystroju przedmiotów mających historię, które po renowacji wciąż mogą być użyteczne. 

Oprócz drewna często używanym materiałem jest kamień. Można go wykorzystać do zabudowy kominka lub jako dekorację ściany. Istotne jest wybranie go w jasnym kolorze beżu lub piaskowym, co ociepli wnętrze i będzie wizualnie przyjemne dla oka. 

Te same materiały stosuje się na podłodze, ale można też alternatywnie użyć paneli o wzorze imitującym kamień lub drewno. Nie tylko będą pięknie wyglądać, ale też łatwo utrzymać je w czystości.  

Sypialnia w stylu country  

Przy aranżacji sypialni w tym stylu istotna jest zasada „im prościej, tym lepiej”. Stawia się tutaj na minimalizm i unika nadmiaru dodatków czy zbyt mocnych kolorów. W jej centrum musi się oczywiście znaleźć łóżko, koniecznie drewniane i z wysokim wezgłowiem. Pościel powinna być z bawełny w ciepłych barwach beżu lub piaskowym, do tego dodajmy ciepły koc oraz futrzane poduszki.  
Ponadto w pomieszczeniu obowiązkowo musi stanąć komoda na ubrania. Dobrym i ciekawym dodatkiem będzie bujany wiklinowy fotel lub kufer, który będzie służył nie tylko jako schowek na rzeczy, ale również dodatkowe siedzisko. Pamiętajmy o nocnym stoliku lub szafce, na której ustawimy niewielką lampkę. 

Do uzupełnienia aranżacji i dodania przytulności, podłogę ozdóbmy miękkim futrzanym dywanikiem lub z długim włosiem. Niech jego design kojarzy się z futrem zwierzęcia, jakie można spotkać w domkach w amerykańskich filmach.  

Kuchnia  

Tu najważniejsze są proste meble w naturalnym kolorze. Najlepiej białe, szare lub brązowe, wykonane z surowego drewna: blaty, stół i krzesła. Pamiętajmy, żeby nie wybierać elementów zbyt eleganckich. Chcemy wprowadzić wiejski klimat dawnych czasów, a nie luksus.  
Co istotne, drewno nie jest jedynym elementem dla stylizacji country, w kuchni sprawdzą się również lniane obrusy w kratę, zioła w donicach z gliny czy krótkie firanki.  

Ważna jest też odpowiednia dekoracja pomieszczenia. Na widoku lub w przeszklonej szafce można postawić wzorzyste talerze oraz misy, filiżanki z porcelany oraz kwiaty w prostych emaliowanych dzbankach. Unikajmy eleganckich donic, nie będą pasować do stylu.  

futrzane poduszki w sypialni

Dziko-zachodni salon 

W pokoju gościnnym poza podstawowym meblami, jak: sofa lub kanapa, fotele czy stolik do kawy, powinny znaleźć się dodatki typowe dla amerykańskiego stylu country. Świetnie nada się siodło lub lasso wiszące na ścianie, przywołujące na myśl kowbojski Teksas. Dodatkowo można zawiesić podkowy. Drewnianą podłogę powinien zdobić skórzany lub futrzany dywan, imitujący np. niedźwiedzie futro.  

Wszystkie meble muszą być wykonane z naturalnego, ciemniejszego drewna, najlepiej z widocznymi słojami. Do kącika telewizyjnego pasować będzie np. ława wykonana z tego surowca, nakryta lnianą lub koronkową serwetą. Można tez dodać poduszki na fotelach w lekko zdobionych poszewkach. 

Dekoracje w stylu country  

Country lubi wszystko, co naturalne, dlatego głównym materiałem, wykorzystywanym zarówno do mebli, jak i dodatków jest drewno. Wykonane w rustykalnym stylu szafy, stoły czy komody świetnie pasują do dziko-zachodniej aranżacji. Inne mile widziane materiały, to: 

  • miękka dzianina, 
  • futro, 
  • wiklina, 
  • materiały o widocznej strukturze. 

W stylu country powinny znaleźć się elementy charakterystyczne dla amerykańskiej kultury południowych rejonów. Do wystroju, głównie sypialni oraz salonu, świetnie nadadzą się: 

  • wiszące siodła i lassa,  
  • rogi na ścianie, 
  • kapelusz kowbojski, 
  • podkowy, 
  • skóry oraz futra na podłodze, ale też na łóżku czy fotelu, 
  • drewniane kufry, 
  • rośliny postawione w starych dzbankach lub filiżankach. 

Country – cechy charakterystyczne 

Choć styl ten dotarł do nas z drugiej półkuli, stał się bardzo modny w polskich domach. Głównymi jego cechami są sielskość i prostota, które są idealne do wypoczynku. 

Tym, co najbardziej kojarzy się ze stylem country jest wszechobecna naturalność, tak w materiałach, jak i w dodatkach. Króluje tu drewno jako materiał mebli oraz na podłodze, a także kamień. Można też użyć wikliny czy rattanu, głównie do foteli i stolików. Ponadto spotkamy się tu z jasnymi, ciepłymi i naturalnymi kolorami. Dominują: szarość, delikatny brąz i piaskowe odcienie beżu. Niekiedy również pastele, które znajdują się przeważnie w formie drobnych akcentów.   

Ważnym elementem są przedmioty kojarzone z amerykańskim stylem country, takie jak: dekoracje ze zwierzęcymi motywami, futrzane i skórzane dywaniki, kapelusze kowbojskie oraz krata. To wszystko wprowadzi do naszego wnętrza klimat Dzikiego Zachodu. 

Z czego powinno się zrezygnować, co nie pasuje do stylu country i może zakłócić aranżację? Na pewno przesadnie ozdobne, designerskie meble, dekoracje i lśniące dodatki, bardziej pasujące do stylu glamour, które gryzą się ze skromnością stylistyki country. Jeśli jednak chcemy wprowadzić do wnętrza nieco nowoczesności, warto sięgnąć po odmianę tego stylu, zwaną modern country. Czerpie on z surowego industrialu, co wprowadzi do spokojnego, wiejskiego wnętrza nieco dynamizmu i współczesności. 

Niezależnie jednak od tego czy wolimy klasyczny styl country, czy bardziej nowoczesny, są pewne elementy obowiązkowe dla obu tych odmian, jakich nie może zabraknąć w aranżacji: 

  • skóry i futra – podkreślają ciepło wnętrza, 
  • drewniany stół – jest niezbędnym elementem kuchni lub jadalni i świetnie wpasowuje się w stylistykę,  
  • ozdobne tekstylia – najlepiej w pasy, kwiaty lub kratę, 
  • miękka narzuta na sofę – będzie idealnym uzupełnieniem wystroju salonu, 
  • szafy i skrzynie – dodadzą klimatu country oraz przytulności,  
  • ceramika z kwiatowym motywem – ręcznie wykonana, zdobiona kwiatami ceramika będzie idealnym dodatkiem do kuchni. 
sypialnia w stylu country

Współpraca z nami to gwarancja indywidualnego podejścia

Marzysz o mieszkaniu w stylistyce Dzikiego Zachodu? Naturalne materiały i kowbojskie elementy są dla Ciebie idealnymi elementami wystroju? Zapraszamy do kontaktu z MAZZANI, nasz projektant dołoży wszelkich starań, aby urządzić wnętrze w stylu country według Twoich upodobań. Mieścimy się w Warszawie, ale współpracujemy zdalnie na terenie całej Polski.

Pytania naszych klientów:

Jakie są cechy charakterystyczne dla stylu country?

Motto stylu country to „im prościej, tym lepiej”, a głównym materiałem, z którego wykonane są meble oraz dodatki jest drewno i kamień oraz naturalne tkaniny, np. len. Ponadto skóry i futra, kufry będące jednocześnie schowkiem i siedziskiem oraz ręcznie zdobiona ceramika. 

Czy styl country może być nowoczesny?

Tak, jeśli chcemy dodać nieco nowoczesności do sielskiego, dziko-zachodniego klimatu, możemy zastosować styl modern country. Ponadto są pewne cechy, które niezależnie czy wybierzemy styl country klasyczny, czy nowoczesny, powinny być obecne wystroju, a są to m.in.: użycie drewna jako głównego materiału, skóry i futra na podłodze czy ozdobne tekstylia. 

Jakie dodatki pasują do stylu country?

Dobre będzie wszystko, co kojarzy się z Dzikim Zachodem. Na ścianach można zawiesić siodło, lasso, kapelusze kowbojskie lub podkowy. Łóżko lub sofę nakryjmy miękką, ciepłą narzutą, a na oknach postawmy rośliny w glinianych doniczkach.  

Jakie kolory do stylu country?

Country lubi ciepłe, jasne i naturalne kolory. Pasować tu będą odcienie beżu, szarości i jasny brąz. Meble i podłoga powinny być w tym ostatnim kolorze, tapicerka mebli i nakrycia beżowa lub szara, zaś ściany najlepiej, aby były beżowe lub piaskowe.