cegły umieszczone na ścianie
24
wrz

Stylistyka industrialnych wnętrz 

Styl industrialny opiera się na surowych i minimalistycznych wnętrzach, inspirowanych fabrykami i zakładami produkcyjnymi. W aranżacjach tych dominują surowe materiały, między innymi beton, cegła, żelazo i szkło. Kolorystyka jest stonowana i skupia się na odcieniach szarości, bieli i czerni, czasem wzbogaconych o dodatki w odcieniach brązu i zieleni. 

surowy beton na suficie

Barwy  

Aranżacja ta charakteryzuje się stonowanymi, surowymi barwami. Wspomniane wcześniej kolory dominujące tworzą minimalistyczne tło dla mocnych akcentów, takich jak czerwień, zieleń czy niebieski. Mają one na celu podkreślenie surowego i przemysłowego charakteru przestrzeni. Barwy wykorzystywane w tym stylu są bardzo ważne, ponieważ wprowadzają we wnętrzu konkretny nastrój i klimat.

Materiały 

Wnętrze industrialne kładzie duży nacisk na surowe materiały i minimalizm. W mieszkaniach tego typu często używa się metalu, stali nierdzewnej, betonu, cegieł, drewna i szkła. Te surowce są zarówno trwałe, jak i praktyczne. 

Metal stosuje się również jako element dekoracyjny do żyrandoli, kinkietów i metalowych schodów. Drewno jest często używane jako materiał podłogowy lub jako okładzina ścian. Cegła i beton są zazwyczaj wykorzystywane jako dekoracje ścian. 

Szkło służy w stylach industrialnych jako okładzina ścian i dodatek do mebli. Element ten dodaje wnętrzu lekkości i pomaga je rozświetlić. We wnętrzach tych ważne jest, aby materiały były proste i surowe, bez zbędnych ozdób i dekoracji. W tej aranżacji często używa się tkanin o naturalnym wyglądzie, w tym m.in.: 

  • lnu, 
  • bawełny, 
  • wełny. 

Materiały te dodają ciepła i przytulności do pomieszczeń. Czasami korzysta się z płóciennych faktur, aby wyeksponować tekstury. W stylu industrialnym ważne jest, aby tkaniny były trwałe i odporne na zużycie. 

Industrialne oświetlenie 

Oświetlenie jest wyraźnie zaprojektowane w celu nawiązania do stylu przemysłowego. Wiele lamp jest wyposażonych w metalowe konstrukcje i klosze, które są często niedoskonałe i surowe, aby nadać im bardziej autentycznego wyglądu. Wiele z nich ma kształty okrągłe, kwadratowe lub prostokątne, które są praktycznie pozbawione dodatków. Kolorystyka jest zwykle czarna, brązowa, srebrna lub stalowa. Najczęściej wybierane są żarówki LED, które zyskały uznanie ze względu na swoją energooszczędność. Oświetlenie sufitowe jest powszechnie stosowane w stylu industrialnym. 

skrzynia na narzędzia

Meble  

Meble są zazwyczaj prosto zaprojektowane, a ich formy są minimalistyczne i geometryczne. Często używa się odnawianych i powtórnie wykorzystywanych egzemplarzy, takich jak magazynowe regały i krzesła z metalu, odnowione drewniane biurka i fotele, a także industrialne lampy i świeczniki. W takich wnętrzach często występują także ozdoby, takie jak żelazne kraty i konstrukcje, odlewy i inne elementy w stylu loft.  

Dodatki i dekoracje 

Najczęściej w takich mieszkaniach pojawiają się dodatki wykonane z drewna, takie jak drewniane stoły, szafki oraz skrzynie. W stylach industrialnym bardzo często wykorzystywane są też elementy takie jak sznury, kable i żarówki. 

W dekoracjach używa się głównie stonowanych, ciemnych kolorów, takich jak szary, czarny i brązowy. Czasami dodaje się też odrobinę barw, np. zieleni lub czerwieni, aby nadać wnętrzu życia. 

W stylu industrialnym stawia się na proste elementy, dlatego dekoracje są oszczędne i skupiają się na kilku głównych elementach. Mogą to być np. duże zdjęcia na ścianach, designerskie lampy, wiszące regały i półki, czy też oryginalne dodatki, takie jak kosze na śmieci lub skrzynie na narzędzia. 

Łazienka 

Łazienka to połączenie surowych materiałów, jak beton, stal nierdzewna i szkło z dodatkami o ciepłych odcieniach, takimi jak drewno i cegła. W pomieszczeniu tym często występują duże, przestronne okna, które nadają pomieszczeniu lekkości i dodają mu świeżości. Meble łazienkowe jak wszelkie szafki na ręczniki, są proste w swym wykończeniu. Dodatki, jak między innymi: suszarki na ręczniki i regały posiadają elementy ze stali nierdzewnej lub szkła. Kolorystyka jest skupiona wokół jasnych odcieni szarości i bieli.  

czarne płytki w łazience

Ożyw swoje wnętrze z nami!

Jeśli planujesz zaaranżować własne mieszkanie, zapraszamy do kontaktu z MAZZANI. Jesteśmy grupą projektantów i pasjonatów wnętrz, którzy stworzą dla Państwa kompletny projekt aranżacji domu lub mieszkania. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się oświetlenie w aranżacji industrialnej?

Oświetlenie jest zazwyczaj surowe i proste. Lampy wykorzystane w tym stylu posiadają z reguły metalowe klosze i wykonane są w sposób surowy. 

Jakiego rodzaju mebli używa się w wystroju wnętrz w stylu industrialnym?

Wyposażenie stosowane w tej aranżacji jest minimalistyczne oraz geometryczne. Dość często używa się odnawianych i powtórnie wykorzystanych mebli takich jak krzesła czy regały.