Makramy, plecione koce, naturalny dywan
24
wrz

Naturalny i swobodny kierunek wystroju wnętrz

Dom urządzony w nurcie boho stanie się przytulnym zakątkiem, inspirowanym obfitością natury. Poznaj historię tego stylu oraz dowiedz się, jak takie wnętrze stworzyć. Boho to, krótko mówiąc, wolność inspirowana artystycznym stylem życia bohemy z minionych dziesięcioleci. Zawiera wiele malowniczego piękna, charakterystycznego dla taboru cygańskiego. 

Nie zapominajmy też o buncie hipisów, którzy również dołożyli coś od siebie do stylu bohemian. Bunt, niezależność, życie po swojemu – to podstawowe wyznaczniki dla tych, którzy chcą wprowadzić styl boho do swojego domu. Jest on z pewnością przytulny, ale nie jest to rodzaj przytulności, który sprawia, że ​​wszyscy czują się komfortowo. 

ażurowe krzesło, pufy, suszone kwiaty

Styl boho w domu 

Jeśli jesteś niespokojnym duchem, który lubi podążać własną drogą i ustalać własne zasady – dom w stylu boho jest właśnie dla Ciebie. Wystrój boho to doskonały wybór dla osób, które nie lubią pustki. Tu zawsze dużo się dzieje. Dla niektórych jest to za wiele. Styl ten jest bardzo przyjazny dla portfela. Duże zróżnicowanie i brak sztywnych reguł sprawiają, że ​​możliwości (przy okazji oszczędność pieniędzy) są ogromne. Zupełnie zbędne są tu designerskie meble i oświetlenie, najważniejsza jest przede wszystkim pomysłowość i chęć stworzenia wnętrza o bardzo indywidualnym i wyraźnie osobistym charakterze. 

Charakterystyka stylu boho 

Styl boho pochodzi z Francji z końca XVIII wieku. Jego nazwa wywodzi się od słowa “la bohème”, które określa cyganerię, a mianowicie grupę artystów awangardowych. Charakteryzują go takie cechy jak: 

  • różnorodność tkanin, 
  • naturalność materiałów, 
  • kulturowe wzory, 
  • swoboda, 
  • wygodne meble z historią, 
  • dodatki (wiklinowe doniczki, kolorowe dywany), 
  • ręcznie wykonane ozdoby, 
  • przytulność. 

Wprowadzenie stylu boho we wnętrzach 

Projektowanie wnętrz w stylu boho to modowy trend, który wybiera coraz więcej osób. Wprowadzenie go do domu nie jest trudne. Wystarczy intuicyjnie podejść do estetyki. Ważne jest to, że styl boho opiera się na naturalności. Co za tym idzie, kolory, materiały, tekstury powinny się do tego odnosić. Przy zastosowaniu takich barw jak zieleń, brąz czy beż, można odtworzyć naturalne środowisko lasu, łąki czy pola. Chcąc jeszcze bardziej zbliżyć wnętrze do świata natury, można wzbogacić je wieloma roślinami. Poprzez żywą roślinność, przestrzeń się zazieleni i stanie się bardziej energetyczna. Z kolei suszone kwiaty, które można gromadzić w ozdobnych szklanych doniczkach lub słoikach, nadają wnętrzu klimatycznego nastroju.  

Meble boho 

Meble w stylu boho są dekoracyjnymi i lekkimi produktami. Wiele z nich jest wykonanych z drewna, rattanu czy bambusa. Producenci mebli zaczęli wykorzystywać różne materiały inspirowane naturą. Na rynku popularne są takie elementy, jak rattanowy fotel boho, krzesło ażurowe czy postrzępione drewniane szafki. Do salonu warto dodać niskie stoliki kawowe i pufy, które zagwarantują wygodę i klimat w pomieszczeniu. Jak już zostało wspomniane, styl boho lubi meble, które są historyczne. Dlatego egzemplarze vintage z targu idealnie pasują do wnętrza. 

słomiany żyrandol

Materiały w stylu boho 

Materiały boho charakteryzują się lekkością i naturalnością. Popularne jest szkło, glina, wiklina, bambus i rattan. Ich naturalna kolorystyka idealnie współgra ze stylem boho. Niepowtarzalności pomieszczeniu dodają również ceramiczne dekoracje czy drewniane wykończenia. Przy urządzaniu mieszkania warto postawić na rzemyki, plecionki czy pióra. Wybór tekstyliów użytych do stworzenia eleganckiego wnętrza uzupełnia naturalna wełna i bawełna, z których powstają przyjazne dla klimatu makramy i makatki. 

Kolory i wzory 

Dobór kolorów w stylu boho opiera się na barwach nawiązujących do otaczającej natury. Naturalne kolory pozytywnie wpływają na samopoczucie człowieka. Styl ten stawia na ciemne zielenie, przywodzące na myśl roślinność dżungli oraz beże odzwierciedlające barwy ziemi. Coraz większą popularnością cieszą się również głębokie granaty oraz delikatne błękity i turkusy, które przywodzą na myśl niebo, wodę i kwiaty lawendy. Stonowane żółcie, pomarańcze i brązy również pojawiają się we wnętrzach w stylu Boho. Także jasna szarość znajdzie tutaj swoje miejsce.

Natomiast wzornictwo boho powraca do kulturowych korzeni. W aranżacjach wykorzystano motywy etniczne i kreacje, które nawiązują do egzotycznych krajów. Styl ten charakteryzuje się eklektyzmem, czyli łączy różne style. Popularne wzory zawierają wpływy marokańskie, indiańskie lub indyjskie. Pojawiają się frędzle, orientalne zdobienia i wzory nawiązujące do oryginalnych rzemiosł plemion afrykańskich czy europejskich strojów ludowych. 

Dodatki i dekoracje 

Dodatki uzupełniają całą aranżację. Zamiast zawieszenia zwyczajnego lustra, można dodać do niego dekoracyjną ramę. Kupić dywany o orientalnych wzorach z frędzlami lub z juty. Nawet zwykłe łóżko można zmienić, montując nad nim baldachim. Poduszka z frędzlami czy wyszywanymi wzorami, będzie idealną ozdobą kanapy albo łóżka. Lampiony dodają przytulnego klimatu. Ciekawą dekoracją jest również doniczka wiklinowa, zapachowe świece i kadzidełka. Gliniane i ceramiczne talerze czy kubki, świetnie odnajdą się w kuchni w stylu boho.  

kwiaty doniczkowe w sypialni

Tworzenie wnętrz w stylu boho

Kolorystyka oraz materiały, które są naturalne, to połowa sukcesu w tworzeniu aranżacji w stylu Boho. Ważny jest również dobór tekstyliów oraz współgrających barw, aby stworzyć odpowiedni nastrój. Dzięki temu, w tak urządzonym wnętrzu będzie przytulnie i komfortowo, a przecież najważniejsze, żeby w mieszkaniu dobrze się funkcjonowało. Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie aranżacji wnętrz lub poszukujesz ciekawych inspiracji, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. MAZZANI z przyjemnością odpowie na Twoje pytania. Zespół realizuje stacjonarne projekty na terenie Warszawy i okolic. Dodatkowo współpracujemy zdalnie na terenie całego kraju. 

Pytania naszych klientów:

Skąd pochodzi nazwa stylu boho?

Nazwa stylu wywodzi się od słowa “la bohème”. Słowo to opisuje cyganerię, czyli grupę awangardowych artystów.  

Co jest charakterystyczne dla stylu boho?

Przede wszystkim naturalność i lekkość, a także łączenie różnych stylów. Dodatkowo naturalne materiały i etniczne wzory.

Jakie dodatki podkreślają wnętrze urządzone w stylu boho?

Można wzbogacić wnętrza o takie dodatki jak: makramy, kolorowe dywany oraz ręcznie wykonane ozdoby. A żeby zrobiło się jeszcze przytulniej, możemy wykorzystać także lampiony, abażury lamp i dużo, dużo roślin.  

Jakie kolory dominują w stylu boho?

W tym stylu dominuje zieleń, brąz oraz beż, a także granaty, błękit i turkus.