nowoczesna, luksusowa kuchnia
24
wrz

Prostota, elegancja i harmonia

Subtelność, jasność, duża przestrzeń, naturalne materiały oraz szyk, a ponadto łączenie klasyki z nowoczesnością – tak w skrócie można opisać styl francuski. Dobry dla każdego, kto lubi otaczać się prostotą i elegancją. Jak wprowadzić go do wnętrz?  

kryształowy żyrandol w sypialni

Czym charakteryzuje się styl francuski? 

Pierwsze, co można zauważyć to duża przestronność i łączenie klasyki z nowoczesnością.  Dobrym sposobem na powiększenie pomieszczenia, kiedy nie dysponujemy dużym metrażem jest połączenie kuchni z salonem lub użycie ażurowych ścian, które oddzielą pokój lub sypialnię.  

Innym istotnym elementem są meble w wiktoriańskim stylu, które spośród innych wyróżnia piękna pikowana tapicerka, kolorystyka oraz aspekt dekoracyjny. Ponadto dobrze widziane są opływowe kształty czy dekoracyjne fragmenty.  

Podłoga w stylu francuskim powinna być jednie delikatnym tłem do całej aranżacji, najlepiej, aby była drewniana lub pokryta posadzką w szachownicę. Zależnie od reszty wystroju i rodzaju pomieszczenia, można też położyć na niej wzorzysty dywan. Ściany można ozdobić sztukaterią oraz obrazami inspirowanymi barokiem.  

Typowym dla francuskiego stylu będą też wysokie, niemal na całą ścianę, okna. Dają one dużą ilość światła, co w połączeniu z bielą daje efekt niesamowitego rozświetlenia. Jeśli nie mamy dużych okien, stylowości dodadzą zasłony sięgające od sufitu do podłogi.  

Kolorystyka  

Główną barwą, będącą tłem dla reszty wystroju, jest biel, nie tylko na ścianach, ale też sufitach i firankach. Do tego podłoga w odcieniu jasnego brązu. 
Jeśli natomiast chcemy użyć innych kolorów, należy skupić się na jasnych, pudrowych odcieniach. Sprawdzą się tu popiel, lawenda, pudrowy róż i złote akcenty, które łagodnie ożywią całą aranżację. 

Wśród bieli i jasności wyróżniać się mają kolory mebli. Tutaj można postawić na nieco śmielsze barwy, jak szmaragd, błękit, lazur czy szarość oraz różane tapicerki. 

jadalnia z czarnymi krzesłami

Meble w stylu francuskim  

Jak wspomnieliśmy meble w tym stylu powinny wyglądać jak te z czasów wiktoriańskich, najlepiej z pikowaną tapicerką. Obok tradycyjnych kanap czy foteli, w pokoju dziennym powinna stanąć biblioteczka z książkami. Dobrym uzupełnieniem klasycznej elegancji będą antyki. Do salonu pasować będzie stolik kawowy, do sypialni natomiast szafka nocna i bardzo wpasowująca się we francuski styl toaletka – najlepiej z subtelnymi rzeźbionymi zdobieniami, które powinny znaleźć się również na tyle naszego łóżka w sypialni. Pamiętajmy też o uzupełnieniu wystroju łóżka ozdobnymi poduszkami. 

Przy meblowaniu pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością. Mebli ma być tyle, ile konieczne, aby nie zapychać przestrzeni, która stanowi ważny element stylizacji.  

Paryska łazienka 

Powinna przywodzić na myśl tę z dawnych pałacowych wnętrz. Na podłogę dobrym wyborem będzie ceramiczna szachownica, a w centrum pomieszczenia niech stanie wanna na finezyjnych, eleganckich nóżkach. Zarówno wanna, jak i umywalka muszą być białe, zaś armatura złota. Całe pomieszczenie powinno być białe lub biało-czarne, pamiętając przy tym o zachowaniu harmonii tego połączenia. Szafki i koszyki na kosmetyki koniecznie stylizowane są na wiktoriańskie. Nad umywalką idealne będzie duże lustro, również w tym stylu. 
Zamiast małej sufitowej lampy czy ściennego oświetlenia nie bój się zawiesić większego, kryształowego żyrandola. Będzie świetnym uzupełnieniem całej stylizacji.  

Dodatki i dekoracje w stylu francuskim  

Najbardziej popularne do tego stylu są zabytkowe dodatki. Stary zegar czy fotografie będą dobrą ozdobą ścian. Na półkach lub toaletce w sypialni można ustawić szkatułki na biżuterię. Mosiężny świecznik będzie świetny do wystroju salonu. 

Innym dodatkiem są tkaniny, najlepiej naturalne jak bawełna czy len, z których mogą być zrobione zasłony lub tapicerka fotela. Dobrze będą też wyglądać kontrastowe do tego koronki, aksamit lub jedwab. Dodatki należy dopasować według własnych upodobań i tak, aby pasowały do reszty wystroju i co najważniejsze, nie tworzyły przepychu. Na każdym etapie aranżacji trzeba pamiętać o zachowaniu przestronności wnętrza.  

Jednym z ważniejszych dodatków jest oświetlenie. Głównym źródłem światła czy to w salonie, czy sypialni powinien być duży, ozdobny żyrandol. Z kolei na ścianach dobrze będą wyglądać kinkiety, najlepiej z jedwabnymi abażurami, które można przystroić frędzlami, kryształkami lub koralikami. Każdy taki drobiazg doda francuskiego szyku i elegancji. 

Czytając powyższy tekst łatwo zauważyć, że styl francuski ma w sobie pewne elementy, typowe tylko dla niego, czego nie spotyka się przy każdym typie aranżacji. Cechami charakterystycznymi wyłącznie dla tego stylu, są: 

  • połączenie tradycji – stylu barokowego i rokoko z nowoczesnością, 
  • dużo przestrzeni – obszerne pomieszczenia, wysokie sufity, możliwie duże okna i drzwi oraz jasność, 
  • kolory – przeważa tu biel, będąca na ścianach i sufitach oraz jasny brąz na podłodze. Niekiedy można dodać pastelowe kolory jak lawenda czy róż oraz mocniejsze odcienie szmaragdu i błękitu, jednak powinny być jedynie dodatkiem, 
  • meble – koniecznie wiktoriańskie lub na takie stylizowane oraz antyki, zdobione zagłówki, pikowana tapicerka, 
  • oświetlenie – kryształowe żyrandole, lampki z abażurami, wiszące kandelabry, 
  • dodatki – zwiewne firanki od ziemi do sufitu, złote ramy luster i uchwytów, sztukaterie, obrazy barokowe, 
  • niewymuszone piękno, harmonia i lekkość wystroju. 

Styl paryski w domu i w bloku  

Może się wydawać, że styl ten najlepiej sprawdzi się w dużym domu, bo tylko tam mamy do czynienia z naprawdę dużą przestrzenią i wysokimi pomieszczeniami. Zapewne będzie to łatwiejsze niż w bloku, ale nie jest niemożliwym wprowadzić styl francuski do mniejszego mieszkania.  
Głównymi elementami na jakie trzeba zwrócić tu uwagę będą kolory – skupiamy się na bieli oraz doborze mebli. Niewielka wiktoriańska sofa w pokoju gościnnym ze stolikiem kawowym i kilka barokowych obrazów na ścianach będą wyglądać różnie dobrze, jak nieco bardziej bogato wyposażony większy salon. 

kominek, skórzane sofy w salonie

Odkryj potencjał swojego mieszkania!

Uważasz, że styl francuski jest dla Ciebie? Chcesz mieć w domu swój własny Paryż? Niezależnie od przestrzeni, jaką masz do zagospodarowania, zapraszamy do kontaktu. MAZZANI wybierze dla Ciebie najlepsze możliwe rozwiązanie, aby stworzyć Twoje wymarzone wnętrze. Nasza firma mieści się w Warszawie, ale działamy również zdalnie w całej Polsce.  

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl francuski?

Typową cechą tego stylu są duże przestrzenie oraz użycie bieli na ścianach i sufitach. Ponadto tym co wyróżnia go spośród innych są meble wiktoriańskie lub na takie stylizowane oraz połączenie klasyki z nowoczesnością.  

Jakie powinny być meble w stylu francuskim?

Meble są tu w stylu wiktoriańskim lub rokoko, ewentualnie na takie stylizowane. Ważne jest, aby miały pikowaną tapicerkę z naturalnych tkanin (np. bawełna lub jedwab) oraz zdobienia, kiedy mowa o łóżku do sypialni.  

Jakie dodatki pasują do stylu francuskiego?

Najlepsze będą tu stare zegary i barokowe obrazy na ścianach. Można też ustawić starsze rodzinne fotografie. Idealnym dodatkiem do salonu będzie mosiężny świecznik. Istotnym elementem są też kryształowe żyrandole i kinkiety z jedwabnymi abażurami.

Czy do francuskiego stylu pasują ciemne kolory?

Oczywiście, jednak wyłącznie jako dodatek. Można użyć odcieni lazuru, niebieskiego oraz szmaragdu np. na tapicerce. Należy jednak pamiętać, że zdecydowaną większość powinna stanowić biel.