wysokie sufity
14
kwi

Elegancki styl francuski

Francuzi znani są ze swojej niewymuszonej szykowności oraz dobrego gustu. Dotyczy to wszystkiego, a w tym również aranżacji wnętrz. Styl francuski w pomieszczeniach to nic innego jak ukłon w stronę sztuki i architektury. Łączy ze sobą dwa światy – elegancką klasykę z lekką i wysublimowaną nowoczesnością. Daje to efekt bardzo przemyślanych, awangardowych oraz pełnych nieoczywistości pięknych wnętrz. Jak zatem wprowadzić taki klimat do swojego mieszkania? Oto kilka porad dotyczących projektowania wnętrz w paryskim stylu. 

Zacznij od francuskich podstaw! 

Klasyczny styl francuski ma swoje początki w XVIII wieku, a tym co go wyróżnia, jest mieszanka elementów barokowych, rokoko oraz empire. Jeśli skupimy się na kolorystyce, oscyluje ona od samego początku na pastelowych barwach, takich jak: 

 • róż, 
 • lila, 
 • jasnoniebieski, 
 • beż. 

Uzupełnieniem palety odnośnie kolorystyki w stylu paryskim było srebro lub złoto, wnętrza akcentowały również elementy z kutego żelaza. Panującą w tamtych czasach stylistykę można sklasyfikować jako dyskretny luksus.  

Wraz z upływem czasu estetyka we Francji uległa zmianie a pomieszczania w tym nurcie stały się coraz bardziej współczesne. W mieszkaniach przeważał cały czas XIX – wieczny czar budynków w stylu Haussmanowskim, czyli: 

 • wysokie okna i sufity, 
 • marmurowe kominki, 
 • sztukaterie, 
 • dębowe posadzki, 
 • balkony z kutego żelaza. 

Kolorystyka oraz wyposażenie wnętrz natomiast ewoluowało. Ludwikowskie meble ustąpiły designowi z XX i XXI wieku, a jasny róż zamienił się na biel i czerń. Tak zrodzony został styl paryski, czyli odłam stylu francuskiego. 

sztukaterie na ścianach

Ściany i podłogi paryskiej estetyki 

Zasadniczą częścią tego nurtu jest wykończenie ścian oraz podłóg. Są to powierzchnie, które stanowią fundament aranżacji zarówno we wcześniejszym stylu francuskim, jak i zmodernizowanym stylu paryskim. Integralnym elementem aranżacji wnętrz w tej stylistce są ściany pokryte eleganckimi sztukateriami w tym między innymi: 

 • fasetami, 
 • wspornikami, 
 • pilastrami. 

Wysokie sufity natomiast pokryte są rozetami lub dekoracyjnymi listwami. Oba te elementy aranżacyjne w dzisiejszych czasach są niezwykle modne. Ściany dzielone na pola – panneau, gipsowe sztukaterie lub też gzymsy przysufitowe, tworzą z wnętrz eleganckie i klasyczne pomieszczenia. Pomalowanie tych elementów na jasne kolory optymalizuje przestrzeń, która jest dostępna w mieszkaniu, dodając tym samym francuskiej lekkości i obszerności. Aby doskonale wypełnić pozostałą cześć danego miejsca, można udekorować je tradycyjnymi obrazami lub modnymi grafikami. 

Dębowe podłogi to detal, który odgrywa pierwszorzędną rolę w stylu francuskim. Zarówno parkiety jak i trójwarstwowe podłogi drewniane idealnie wpasowują się w charakter nurtu. Najważniejszym szczegółem jest natomiast wzór, czyli sposób w jaki poszczególne części podłogi są połączone. We wnętrzach stylu paryskiego – obok motywu wersalskiego – najpopularniejsze rozwiązanie to ułożenie członów podłogowych w charakterystyczny sposób nazywany jodełką francuską lub klasyczną. Powracający ze zdwojoną siłą po latach schemat jodełkowy komponuje się znakomicie z pozostałymi elementami wystroju. Domy i mieszkania francuskie to królestwo eleganckiego eklektyzmu, który pozwala na sprawne łączenie segmentów z różnych stylów i epok. 

marmurowe kominki

Jak zaaranżować wnętrza w naturze francuzów? 

Przy tak wytwornym tle, które daje nam styl paryski meble oraz wyposażenie we wnętrzach schodzą na drugi, ale również bardzo ważny dla wystroju plan. Zważywszy na mieszanie przez styl francuski różnych elementów, które z pozoru do siebie nie pasują, wybór mebli skupia się na kwestii indywidualnego gustu oraz dobrego smaku właściciela mieszkania. W domu w takiej estetyce doskonale wpasują się zarówno lekkie, nowoczesne meble w towarzystwie gładkich połyskujących frontów, jak i skupione na tradycji charakterystyczne francuskie ludwiki. Warunek, który musi zostać spełniony podczas doboru wyposażenia to zbilansowanie staranności wraz z dbałością o każdy możliwy detal. Wnętrza w stylu francuskim można określić jako oczarowujące niewymuszoną elegancją, przyciągające odrobiną nonszalancji oraz kuszące ekstrawagancją 

Paryskie pomieszczenia są wyposażone zazwyczaj w finezyjne i wykwintne meble, które nie przygniatają swoją obecnością przestrzeni. Idealnym rozwiązaniem wyposażenia domu lub mieszkania dla tej stylistyki, są białe konsolki i szafki, okrągłe stoliki z marmurowym blatem na złotej podstawie oraz wygodne welwetowe kanapy. Decydują się na wykończenie wnętrz stylem francuskim powinniśmy wziąć pod uwagę detale, takie jak: tapicerowane fotele, szezlongi czy kanapy w stylu Ludwika XIV, XV oraz XVI. Gięte nóżki i rzeźbienia oraz welurowe obicia wprowadzają do pomieszczeń powszechnie znany paryski luksus. Przestrzeń mogą wypełnić komody, witryny i sekretarzyki z okresu regencji. Salon we Francji kojarzy się również z ciężkimi, dystyngowanymi tkaninami, które powinniśmy wykorzystać w formie zasłon, pledów oraz poduszek z frędzlami lub falbankami.  

Sypialna francuska kojarzona jest przede wszystkim z eleganckim rozległym łóżkiem o wytapicerowanym, najczęściej pikowanym wezgłowiu. Wyposażony w rzeźbioną ramę mebel najlepiej wykonany z drewna lub pozłacanego metalu to wystój odpowiadający w pełni stylowi paryskiemu. Uwagę można skupić na ludwikowskie stoliki nocne z giętymi nóżkami i klasycznymi okuciami, które w takiej przestrzeni wkomponują się znakomicie. Francuskiego klimatu doda również szafa w technice zdobniczej polegającej na dekorowaniu drewnianych powierzchni kawałkami innych gatunków drzew tzw. intarsja oraz dywan z bujnym, botanicznym wzorem.  

Trójkolorowe dodatki 

Dekoracje to bardzo ważny element każdego wystroju wnętrza. W tym przypadku możemy postawić na ogromne lustra i rozbielone kolory w złotych akcentach tworzących paryski klimat. Francuzi są znani z eksponowania atutów dostępnej przestrzeni w pomieszczeniach, malując je w jasnej kolorystyce, wieszając zasłony pod samym sufitem oraz upiększając ściany wysokimi lustrami w celach imitacji powierzchni. Przy skupieniu się na takich zabiegach, duże wnętrza wydają się być jeszcze większe i dają poczucie poszerzenia mieszkania. Odpowiedzialne za oświetlenie w stylu francuskim są nowoczesne lampy i kinkiety najlepiej prezentujące się w złotej oprawie, dodającej blasku i rozświetlającej dodatkowo pozostałą przestrzeń.  

dębowe posadzki

Od marzeń do rzeczywistości w kilku krokach!

Styl francuski to swoboda i elegancja w jednym. Nieszablonowe połączenie sztukaterii, wysublimowanej kolorystyki i stylizowanych mebli z nowoczesnymi formami, daje znakomity efekt. Nurt wymaga jednak wspaniałego zmysłu aranżacyjnego, który pozwala na połączenie dwóch odległych światów nie sprowadzając ich do tandety oraz niedopasowania. W tym specjalizują się nasi profesjonalni architekci. MAZZANI to firma specjalizująca się w spełnianiu Twoich marzeń dotyczących aranżacji wnętrz. Z nami wszystko jest możliwe. Zacznijmy współpracę już dziś! 

Pytania naszych klientów:

Co to jest styl francuski?

Łączący ze sobą swobodę oraz elegancję, a wszystko to okraszone dobrym smakiem. Styl francuski to hołd dla sztuki oraz architektury.

Co jest charakterystyczne dla paryskiej estetyki?

Wysokie sufity oraz podłogi typowe dla Francji w stylu jodełkowym oraz przestronność to główny element aranżacji wnętrz w takiej estetyce. Warto zadbać też o odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. 

Jakie kolory w stylu francuskim?

Czysta biel, jasne szarości i pastelowe kolory sprawdzą się perfekcyjnie we wnętrzach stylu francuskiego. Rozświetlające i dodające lekkości kolory to również część paryskiego wystroju.