drewniana podłoga w salonie
14
kwi

Jak uzyskać taki efekt?

Styl kolonialny charakteryzuje się nietypowym połączeniem stylistyki. Składa się na to tradycja europejska oraz elementy bizantyjskie, które w połączeniu dają mocny wygląd projektowanego wnętrza. Na pozór ciężkie meble, które zrobione są z ciemnych i egzotycznych partii drewna, nawiązują swoim wyglądem do okresu wiktoriańskiego i tworzą idealne połącznie z zachodnimi dodatkami pochodzącymi z Afryki, Indonezji, Laosu lub Ameryki Południowej.  

Charakterystyka stylu kolonialnego 

Zastanawiasz się, od czego zacząć aranżację pomieszczeń w stylu kolonialnym? Istnieje kilka głównych komponentów, odpowiedzialnych za zobrazowanie sobie, jak może wyglądać twoje mieszkanie lub dom. 

  • Przestronne wnętrze, 
  • wygoda funkcjonowania, 
  • naturalność materiałów, 
  • ciemne egzotyczne meble, 
  • etniczne dodatki. 

Pokaźne i okazałe wnętrza nie zawsze potrzebują radykalnej zmiany aranżacji mieszkania czy też domu. Jedną z możliwości jest “kolekcjonowanie” nabywanych przez dłuższy czas dodatków, które wpasowują się w konwencje kolonialnego wystroju. Tym sposobem przeprowadzenie modyfikacji zajmuje więcej czasu, ale nie wymaga natychmiastowego przełomu. Przez skupienie się wyłącznie na meblach w stylu kolonialnym, nie spowodujemy zbędnego nagromadzenia mebli znajdujących się w pomieszczeniu. Dobrze zaprojektowane wnętrze uwydatnia wygodę w codziennym funkcjonowaniu a poprzez naturalność materiałów, cały czas wydaje się, że przebywamy w bardzo swobodnym środowisku. Duże, rozłożyste rośliny, stylizowane na starsze globusy, huśtawki bądź hamaki, które nadają wnętrzu etnicznego charakteru, są pierwszymi elementami, które powinny znaleźć się w pomieszczeniu w stylu kolonijnym. 

Kolory i wzory dominujące w tej stylistce  

Styl kolonialny w żaden sposób nie łączy się z prostotą. Panuje w nim przepych, monumentalizm, ale jednocześnie ma on być jak najbardziej naturalny. Sztuczne tworzywa czy tkaniny są zabronione podczas urządzania pomieszczenia w tym stylu. Materiały używane podczas wystroju to przede wszystkim: drewno, szkło, kamienie i naturalna skóra. Kolorystyka wnętrz skupia się na wyróżnieniu mebli, które są ważnym elementem wystroju. Ściany w kolonialnej inwencji powinny być jasne, w kolorach: bieli, kości słoniowej, odcieniach brązu, beżu, écru. W tym przypadku można dobrać meble, które są wykonane z ciemnego mahoniu. Natomiast odwrotną kombinacją jest zestawienie jasnych mebli z ciemnymi ścianami. Dla osób, które są zwolennikami bardziej wyrazistych barw, istnieje możliwość zastosowania kolorów, takich jak: czerwień, pomarańcz, odcienie niebieskiego, róż czy żółć. Należy pamiętać, żeby nie łączyć tak intensywnych barw w pokojach posiadających również mocne akcenty. Należytą prezencję wcześniej wspomnianych barw uzyskamy w połączeniu z brązowymi meblami z drewna, jasnymi ścianami oraz podłogami.  

Wzory związane stricte ze stylem kolonialnym, to mające swoją historię w przeszłości wzory etniczne, dzikie i orientalne. Również bardzo dobrze sprawdza się tu geometria, lecz nie taka prosta a bardziej zaawansowana – na ścianach oraz dodatkach i motywy indyjskie czy afrykańskie, które dodają całości egzotycznego wyglądu. Nie może zabraknąć nawiązania do pierwotnych czasów, czyli przedmiotów o tematyce roślinnej i zwierzęcej.  

salon

Dodatki, których nie może zabraknąć 

Jeśli jesteś osobą, która lubi podróżować, ten styl przypadnie ci do gustu, ponieważ możesz wykorzystać swoje pamiątki, które kolekcjonowałeś przez lata. Osobisty charakter wnętrza podkreślisz rzeźbami, figurkami, ceramicznymi wazonami, maskami lub drewnianymi ramkami na zdjęcia. Jeżeli zaś jesteś osobą, która nie dysponuje takimi elementami wystroju, z łatwością znajdziesz je w sklepach vintage, na targach staroci lub w sklepach z rzeczami z dalekiego wschodu. Przedmiotami, które dobrze wpasują się jako dodatki do wnętrza kolonialnego, są również wszystkie elementy, do których możesz coś włożyć. Składają się na to wszelkiego rodzaju wiklinowe koszyki, ceramiczne, pozłacane wazy albo żelazne solidne detale. Mandala to wzór, który musi się znaleźć w stylu kolonialnym. Mogą znajdować się one na dywanie lub makacie naściennej. O dostępność do światła powinny zadbać lampy stojące i stołowe w tematyce orientalnej. Tekstylia domowe, czyli dywany, narzuty, poduszki, nie powinny pozostawać proste a na ścianach powinny zostać powieszone ręcznie robione makramy.  

Jakie meble wybrać do zaprojektowania wnętrza w stylu kolonialnym? 

W architekturze wnętrza tym, co pierwsze rzuca się w oczy, są właśnie meble.  W stylu kolonialnym powinny być one ciemne, masywne, ciężkie. Najlepiej, jeśli będą to meble indyjskie lub orientalne, przywiezione z dalekiego wschodu. Materiały, z których takie części zostały wykonane i wpasowują się idealnie w styl wnętrz, to palisander lub mahoń.  Stoły powinny być okrągłe z grubymi blatami oraz z solidnymi nogami. Szafy, które odpowiadają temu stylowi, są szerokie, z dużą ilością frezowanych wykończeń a przede wszystkim pojemne. W projektowaniu wnętrz stylu kolonialnego wykorzystuje się również rzeczy wykonane z rattanu. Mimo tego, że nie jest to materiał, który jest obszerny jak wcześniej wspomniane drewna, elementy wykonane z niego są znacznej wielkości, co również wpasuje się w aranżacje pomieszczenia.  

salon

Daj swojemu domowi indywidualny styl

Styl kolonialny perfekcyjnie wpasuje się w gusta osób, które lubią ciężkie a zarazem dostojne wnętrza. Naturalność materiałów z dużą ilością egzotycznych dodatków spowoduje, że dla osoby ceniącej sobie taki wystój będzie to odpowiednia propozycja. Ten styl wpasuje się zarówno w większe przestrzenie, pozwalając rozmieścić wielkoformatowe elementy wystroju, jak i w małym mieszkaniu udekorowanym ulubionymi dodatkami przywiezionymi z podróży. Aranżacja takiego wnętrza to nie łatwe zadane, ale z pomocą przychodzą specjaliści od MAZZANI.

Pytania naszych klientów:

Co to jest styl kolonialny?

Jest to styl, który charakteryzuje się masywnymi, ciężkimi meblami. Przeplata on historyczną wiktoriańską estetykę i bizantyjskie dodatki. Wyróżniają go roślinne oraz zwierzęce elementy, takie jak: skórzane obicia, wzory na ścianie, organiczna naturalność. 

Jak dobrze zaprojektować mieszkanie w stylu kolonialnym? 

Skupienie się na odpowiednich dodatkach to główny punkt wystroju pomieszczenia w stylu kolonialnym. Jasne ściany i ciemne meble lub ciemne ściany i jasne meble oraz wykorzystanie elementów jaskrawych kolorów takich jak: pomarańcz, czerwień, odcienie niebieskiego, to w wielkim skrócie metoda na zaprojektowanie mieszkania w tej konwencji.